Προς το περιεχόμενο

Επεξεργασία φωνής για live


Stavros_F

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για χαρά! Μία ερώτηση, ετοιμαζόμαστε για τα καλοκαιρινά live και θα ήθελα μία βοήθεια όσον αφορά το στήσιμο της φωνής.

Η τραγουδίστρια μας χρησιμοποιεί ένα Shure Beta58a wireless το οποίο κουμπώνει κατευθείαν πάνω στην κονσόλα μας (μία Behringer δεν θυμάμαι λοιπά στοιχεία..). Για να αποφύγουμε μικροφωνισμούς κτλ, χρησιμοποιήσαμε τελευταία φορά ένα Behringer Shark FBQ100 feedback destroyer και ήταν αποτελεσματικότατο.

Θέλω τη βοήθειά σας σε αυτό. Για να αναβαθμίσουμε τη φωνή αλλά και για την καλύτερη διαχείρισή της, λέω να χρησιμοποιήσω μία προενίσχυση. Μπορώ να πάρω την Avalon V5 που έχω στο studio, αλλά δεν το ρισκάρω είναι αλήθεια, χώρια που θα χρειαστώ επίσης κάποιο reverb (μιας και η κονσόλα δεν δίνει) και επίσης το feedback destroyer.

 

Άρα. Υπάρχει κάποιο mic preamp για την περίπτωσή μου; Κάποιο το οποίο να έχει πάνω κάποια βασικά εφε (reverb) και οπωσδήποτε feedback destroyer;

 

Αν όχι θα πάω στη λύση

Shure 58a->Avalon V5->Behringer SharkFBQ100->κάποιο reverb->κονσόλα/PA,

αλλά εκτός του όγκου/βάρους, ψιλοφοβάμαι να βγάλω το Avalon στο δρόμο.  Επίσης αν παίξω στην δεύτερη επιλογή, πιο rack reverb (φθηνό!) προτείνετε; Υπολογίζω όλα αυτά να τα χωρέσω σε ένα 6u rack... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα. Υπάρχει κάποιο mic preamp για την περίπτωσή μου; Κάποιο το οποίο να έχει πάνω κάποια βασικά εφε (reverb) και οπωσδήποτε feedback destroyer;

Πετάλια φωνής.

Voicelive ή Boss VE-20 και το έκλεισες το κεφάλαιο.  ;)

 

Διφωνίες, τριφωνίες, reverb, delay, feedback control, gain, octaves, gender, dynamics, pitch correction, preamp (bass, middle, highs), εφέ (strobe, radio, robot) και ότι τραβάει η ψυχή σου....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πετάλια φωνής.

Voicelive ή Boss VE-20 και το έκλεισες το κεφάλαιο.  ;)

 

Διφωνίες, τριφωνίες, reverb, delay, feedback control, gain, octaves, gender, dynamics, pitch correction, preamp (bass, middle, highs), εφέ (strobe, radio, robot) και ότι τραβάει η ψυχή σου....

 

Μιας και την Tc Electronics τη συμπαθώ περισσότερο, έχεις να προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο Voicelive? Επίσης αυτά έχουν σίγουρα πάνω feedback destroyer; Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή. Ούτως ή άλλως, έναν ήχο θα φτιάξουμε και με αυτόν θα βγαίνει το πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και την Tc Electronics τη συμπαθώ περισσότερο, έχεις να προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο Voicelive? Επίσης αυτά έχουν σίγουρα πάνω feedback destroyer; Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή. Ούτως ή άλλως, έναν ήχο θα φτιάξουμε και με αυτόν θα βγαίνει το πρόγραμμα.

Αν και προσωπικά έχω το Boss, το TC Touch 2 (http://www.tc-helicon.com/products/voicelive-touch-2/) είναι σαφώς καλύτερο μηχάνημα με ανάλογη διαφορά και στην τιμή.

 

Το Boss έχει feedback control και είμαι απόλυτα σίγουρος ότι θα έχει κάτι αντίστοιχο και το Touch.

 

Κοίτα λίγο τα specs και το manual.

 

Έναν ήχο θα φτιάξεις αλλά πιθανώς σε κάθε venue θα θέλεις και να τον πειράζεις λίγο σε σχέση με τα μηχανήματα που θα υπάρχουν εκεί.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Μια ερώτηση παρακαλώ γιατί θέλω να πάρω το TC touch 2, αυτό για να λειτουργήσει χρειάζεται και κάρτα ήχου η μικτής? η συνδέεται απευθείας σε ηχεία ? μπορεί να συνδεθεί σε hifi ενισχυτή ?

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου