Προς το περιεχόμενο

Απόπειρα εγγραφής από κεφαλή Randall T2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παίδες. Αποφάσισα κι εγώ να κάνω την αρχή και να κάνω ένα δοκιμαστικό εγγραφής - λήψης ήχου από την κεφαλή που έχω, μια Randall T2. Πήρα το σήμα λοιπόν, με ένα mxr καλώδιο (η μια άκρη, η άλλη άκρη κλασσικό καρφί κιθάρας) από την υπδοχή direct mix output που διαθέτει η κεφαλή, και συνέδεσα την άλλη άκρη, το καρφί, στην υποδοχή instrument της κάρτας! Ψόφια τα πράγματα μάγκες. Πολύ μουντός και αδύναμος ήχος. Οκ, πρώτη μου προσπάθεια ήταν, δεν αποθαρρύνομαι. Τι φταίει όμως γι' αυτό? Η κάρτα - που εδώ που τα λέμε δεν είναι και η καλύτερη που κυκλοφορεί στη πιάτσα- η μέθοδος που προσπάθησα να πάρω τον ήχο, η κεφαλή ή ξερω γω τι άλλο? Σαν πρώτη μου σκέψη, είναι να πάρω μια αρκετά καλύτερη κάρτα και να ξανα κάνω μια απόπειρα με τον ίδιο τρόπο. Συμφωνείτε ή διαφωνείτε? Ή αλλιώς, έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο που χρειάζεται για να επιτύχω πάνω κάτω τον ήχο που ακούω που βγάζει κεφαλή μου από την καμπίνα? Είμαι παντελώς άσχετος με το θέμα της ηχογράφησης πάντως (σωωωωωωωωπα....). Θα το εκτιμούσα αν με απαντούσατε με τον πιο εκνευριστικα απλοϊκό τρόπο!!! Σας ευχαριστώ προκαταβολικά! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως πρέπει να το συνδέσεις στο line in, και όχι το instrument in?

Τώρα για να γράψεις αυτό που ακούς από την καμπίνα πρέπει να ηχογραφήσεις με μικρόφωνο(α). Αλλά αν κάνεις σωστά τη συνδεσμολογία θα σε καλύψει και αυτή η μέθοδος. Και αφού η ένταση ήταν χαμηλή, δοκίμασες να την ανεβάσεις?

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γράψε με μικρόφωνο

 

 

πάρε ένα δυναμικό μικρόφωνο και βάλε το μπροστά στο μεγάφωνο

της καμπίνας και θα γράψεις μια χαρά

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, πρώτη μου προσπάθεια ήταν, δεν αποθαρρύνομαι. Τι φταίει όμως γι' αυτό? Η κάρτα - που εδώ που τα λέμε δεν είναι και η καλύτερη που κυκλοφορεί στη πιάτσα- η μέθοδος που προσπάθησα να πάρω τον ήχο, η κεφαλή ή ξερω γω τι άλλο? Σαν πρώτη μου σκέψη, είναι να πάρω μια αρκετά καλύτερη κάρτα και να ξανα κάνω μια απόπειρα με τον ίδιο τρόπο. Συμφωνείτε ή διαφωνείτε?

 

Όχι δεν είναι η κάρτα το πρόβλημα...

Η κεφαλή έχει μάλλον κάποιο built in cabinet emulation (αν δεν είχε δεν θα μιλούσες για μουντό ήχο αλλά για...ξυράφια) του οποίου η ποιότητα δεν σε ικανοποιεί...

 

Ή ψάχνεσαι με κάτι καλύτερο σε οτι αφορά το emulation* ή δοκιμάζεις να δεις πως γράφουν κάποια guitar software (αν δεν το έχεις κάνει ήδη) και αν δεν βρεις τίποτα να σε ικανοποιεί ηχητικά κι απο εκεί... καλά ξεμπερδέματα πας για μικρόφωνο!... ;D

*πληκτρολόγησε στο ψαχτήρι του noiz την λέξη palmer, είναι ένα θέμα που έχει συζητηθεί... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου