Προς το περιεχόμενο

Το home studio μου ακούγεται ....κάπως καλύτερα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

YO men...Να βαρέσω κ μια λούπα για το freestyle;

 

Τα βαμβάκια-γυψοσανίδα έκανες κενό ή τοίχο με αυτά κολλημένα;Τέλ μι Τελ μι πλίζ,αιμ μπέγιν γιου,ντάν του γιορ νίζ(έισαι κ ψηλός γμτ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Ααααααα, ξέχασα να σας πω ότι οι τοίχοι που φαίνονται μπλέ στην κάτοψη, (δηλαδή τα χωρίσματα για αποθήκη και WC) είναι από γυψοσανίδα και έχουν μέσα πετροβάμβακα. Οι υπόλοιποι είναι μπετόν 20 cm. (Αυτό δεν είναι studio, είναι καταφύγιο :lol: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου πιστευω πως θα σου ερχοταν πιο φθηνα εαν μονωνες το μικρο δωματιο κ πεταγες μεσα ενισχυτες κ μικροφωνα.Να εκανες ενα μινι recording room δηλαδη.Απο την αλλη για να εχεις και την αποθηκη σου θα μπορουσες να κανεις μια μεσοτοιχεια(ετσι γραφεται?) με γυψοσανιδα.Το ιδανικο θα ηταν να την κανεις εκει που τελειωνει το γραφειο στα δεξια κ ισως λιγο πιο μεσα(στην πρωτη φωτογραφια που εχεις βαλει).Η για ακομα πιο φθηνα να εβαζες μια πορτα φυσαρμονικα σε εκεινο το σημειο.Αποψη μου ομως.....[/img]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά.

Νομίζω ότι μπορώ να σε βοηθήσω αλλά θα ήθελα πρώτα κάποια επιπλέον στοιχεία. Το βασικό σου πρόβλημα είναι ότι η μία από τις διαστάσεις είναι πολύ μικρή και η άλλη είναι πολύ μεγάλη. Αυτό το δεύτερο όμως μπορείς να το κανεις να λειτουργήσει υπέρ σου. Θα ήθελα μόνο να ξέρω αν μπορείς να μου πείς πιο είναι το ύψος.

Το σκεπτικό είναι ότι θα πρέπει να τοποθετήσεις σε στρατηγικά σημεία panel absorbers για να γλιτώσεις από τα γ!@#$%^&* μπάσσα που σίγουρα έχεις. Αρκεί ένας τοίχος σε κάθε ζευγάρι από τα 3 ζευγάρια απέναντι τοίχων που έχει κάθε δωμάτιο για να τοποθετήσεις την μπασοπαγίδα που θα ελέγξει το εκάστοτε στάσιμο. Στην διεύθηνση αριστερά - δεξιά μπορείς να τοποθετήσεις την παγίδα αριστερά σου όπως κάθεσαι. Στην διεύθηνση μπρος - πίσω δεν έχεις χώρο αλλά αν έχεις αρκετό ύψος μπορείς να βάλεις εκεί acoustic hangers και να λύσεις το πρόβλημα. Ακόμα και αν δεν έχεις ύψος υπάρχει τρόπος να αναρτήσεις τις παγίδες σε σημεία που μπορείς να έχεις μειωμένο ύψος χωρίς να σε ενοχλεί όπως π.χ. πάνω από το παράθυρο και πάνω από τον καναπέ.

Πες μου όμως για το ύψος για να μην μιλάμε στον αέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

PJ Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Το ύψος είναι 2.34 m

Έχω αγοράσει υλικά (πετροβάμβακα, καδρόνια κλπ) για να φτιάξω 6 πάνελ των 1.20 X 0.60 m

 

Είχα σκοπό να αρχίσω να τα τοποθετώ στη γωνία πίσω από τους ενισχυτές και πίσω από τα μονιτορ με το σκεπτικό ότι εκεί ακτιβώς ή απορρόφηση "αδέσποτου" ήχου θα ήταν πιο αποτελεσματική.

 

Δηλαδή σκεφτόμουν

1 οριζόντιο πίσω από τα μονιτορ

3 κατακότυφα πίσω από τους ενισχυτές

1 κατακόρυφο στη γωνία αριστερά όπως κάθομαι και

1 οριζόντιο πάνω από τον καναπέ.

 

Πως σου φαίνεται αυτό το πλάνο? :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχεις αγοράσει ήδη κάποια υλικά και από ότι κατάλαβα θέλεις κάτι που να είναι ήπιο αισθητικά και αφού δεν είσαι αρκετά τυχερός έτσι ώστε να έχεις αρκετό ύψος και να τοποθετήσεις εκεί τις παγίδες τότε νομίζω ότι έχω μια πρόταση να σου κάνω που θα ταιριάζει γάντι στην περίπτωσή σου και μου θύμισε μια παρόμια περίπτωση που έχω ξανασυναντήσει.

Μια καλή λύση λοιπόν θα ήταν να κατασκευάσεις panel absorbers 5 και 10 cm βάθος και να τα τοποθετήσεις σε όλο το δωμάτιο εναλλάσοντάς τα. Καλά σημεία για να βάλεις τα βαθιά κομμάτια είναι όλος ο αριστερός τοίχος -όπως τον βλέπεις από την θέση του ηχολήπτη- πίσω και πάνω από τον καναπέ, αριστερά και δεξιά από το τραπέζι και πάνω από το παράθυρο. Τώρα για να κατασκευάσεις έναν panel absorber θα πρέπει να φτιάξεις ένα πλαίσιο από δοκαράκι 5x5 ή 10x5 το οποίο θα περικλείει ένα κομμάτι πετροβάμβακα και θα τοποθετήσεις μπροστά και πίσω κόντρα-πλακέ 4mm. Η κλειστή αυτή κατασκευή θα αναρτηθεί στον τοίχο και θα πρέπει ο πετροβάμβακας να μην ακουμπάει εσωτερικά πάνω στο μπροστινό κόντρα-πλακέ αλλά να το αφήνει να ταλαντώνει ελεύθερα.

Τέλος σε όποια panel βρίσκονται από το πίσω μέρος του κεφαλιού σου και μπροστά -κοιτώντας προς το παράθυρο- θα πρέπει να κολλήσεις ένα φύλο ricofon. Πίσω από τα ηχεία και πάνω από το κεφάλι σου απλά κόλλησε ricofon και πανω από το τραπέζι μπορείς να τοποθετήσεις ένα πολύ βαθύ panel.

Για ότι έχεις απορία εδώ είμαι.

 

 

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

OK PJ ευχαριστώ για τις προτάσεις....

 

Το κόντρα πλακέ είναι απαραίτητο ηχητικά ή απλά χρησιμοποιείται για να στηριχθεί ο πετροβάμβακας? Είχα δει φωτογραφίες από κατασκευές όπου ο πετροβάμβακάς μπαίνει σκέτος μέσα σε ένα πλαίσιο από δοκαράκι και γύρωγύρω ντύνεται με βάτα και στη συνέχεια ύφασμα για αισθητικούς λόγους.

Έτσι είχα σκοπό να το κάνω... Δεν αποδίδει σωστά έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου