Προς το περιεχόμενο

Το home studio μου ακούγεται ....κάπως καλύτερα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν θα μπορέσω να πω ότι το εγχείρημα "πέτυχε". Εκτιμώ ότι γεμίζοντας τις γωνίες με ηχοαπορροφητικά πάνελ η κατάσταση θα βελτιωθεί αλλά αμφιβάλλω ότι θα "αγγίξει την τελειότητα" :lol:

 

Καλά κάνεις και αμφιβάλλεις διότι μόνο ο Παναγιώτης (Σ)Τόκος αγγίζει την τελειότητα.

 

Η DIY λύση είναι πετροβάμβακας σε γυψοσανίδα με κολλημένες αυγοθήκες από έξω, για ηχομόνωση και ηχοαπορρόφηση.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε παιδιά τλκ οι αυγοθήκες κάνουν δουλειά, ή όχι; Γιατί έχω ακούσει τα απίστευτα και από τις 2 πλευρές!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν βάλω αυγοθήκες στο DIY REHEARSAL STUDIO μου (πσσσσσσσ μα ποιός είμαι) ο χώρος ακουγόταν σαν σπηλιά. Μετά νέκρωσε. Εντελώς.

Ηχοαπορρόφηση κάνουν πολύ καλή, όμως ηχομόνωση δεν κάνουν.

 

Το μυστικό φυσικά είναι να μην τις βάψεις, όπως κάποιοι άσχετοι κάνουν για ομορφιά, διότι κλείνουν οι πόροι από την μπογιά και μπαϊ-μπαϊ ηχοαπορρόφηση.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παιδιά αυγοθήκες δεν βάζω.... Στο χώρο αυτό εκτός από μουσική θα διαβάζω/γράφω γενικώς, θα κάθομαι με 1-2 φίλους να χαζολογήσουμε κλπ. Με ενδιαφέρει και το αισθητικό αποτέλεσμα.

Αυγοθήκες, βάζαμε όταν ήμαστε μικροί κολλημένες πάνω σε φελιζόλ και ντύναμε τους τοίχους στα αυτοσχέδια προβάδικά μας. Δεν ξέρω αν είχαν αποτέλεσμα....ήμασταν πολύ γκάου για να το αξιολογήσουμε... :lol:

 

@Stel76, έχω δει photos και σχέδια σε διάφορα site και στο noiz, αλλά ανέβασε και τις δικές σου για να πάρω καμμία ιδέα παραπάνω... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και το ρικοφόν, κάνει την ίδια δουλειά με τις αυγοθήκες και είναι πιό διακριτικό. Από την άλλη είναι αρκετά ακριβότερο.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αυγουλάρας κάνει δουλειά παιδιά.Για φτηνές λύσεις όμως μην το χέσουμε τελείως και τον βγάλουμε αποδοτικο όσο και το ricofon 8 cm.Απο τη στιγμή που δεν θές ένα δωμάτιο αισθητικά κοτέτσι και με μυρωδιά χάρτινι αυγουλίλα κάτι δε DIY ή σε ricofon το θές να καλύψεις και παραπάνω απο τις ευαίσθητες περιοχές του χώρου.

 

Ψάξε σου ξαναλέω για τον PJ έχει κάνει καλές συζητήσεις για το θέμα DIY.

 

kwstas79 Που στερέωσες τις αυγοθήκες.Κάνε μια περιγραφή του REHEARSAL STUDIO παγκόσμια καταξιωμένου χώρου.(Μαντόνες,Ρίκοι Μάρτινς,Χάιδω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σειρά πάει ως εξής: τοίχος -> πετροβάμβαξ -> γυψοσανίδα -> αυγοθήκες.

 

Οι αυγοθήκες κολλήθηκαν στην γυψοσανίδα με πιστόλι σιλικόνης.

 

Trigga, οι αυγοθήκες δεν μυρίζουν, εκτός και αν κάνεις την "εξυπνάδα" και τις πάρεις ... μεταχειρισμένες! :D

 

Επίσης εκτός από καθήκι είμαι και κωλόπαιδο, σαν τον Κυριάκο.

 

Κάποια στιγμή θα φτιάξω και σεξουαλικό φωτορομάντζο, με τον χώρο που προβάρω με τους υπόλοιπους κάφρους.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μυρίζουν χαρτίλα ρε εκτός απο το αυγό.Έντονη πορνοχαρτίλα απο χαρτί με περιτύλιγμα χαρτόνι.Το μπούθ που είχα κάνει σκυλοβρωμόυσε χαρτίλα δεν την πάλευε.

 

Τη σιλικόνη περίμενα να ακούσω γιατί αυτό είχα βάλει κ γω.

 

Έχεις αφήσει διάκενα πουθενά;Έχεις κάνει τπτ στο πάτωμα ή το ταβάνι;Γενικά μόνωσες ή απλά ήχο έφτιαξες;Δώσε stuff άντε,άντε γρήγορα να σε κανονίσω και με τον Ρουβά τώρα λέει οτι παράτησε το Χόλυγουντ κ ξανακάνει μουσική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μυρίζει τίποτα, το είχα αφήσει ανοιχτό 2-3 μέρες να ξεμυρίσει από την σιλικόνη και όλα οκ.

 

Κενό μόνο σε 2 κολώνες.

 

Στο πάτωμα κλασικά ροζουλί χαλάκι από Μιραράκη.

Δεν θέλω Ρουβά, θέλω Μαρτάκη.

(πάλι την έκανα την ρίμα)

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου