Προς το περιεχόμενο

Carvin Guitars


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να παραγγείλω μια Carvin από το site της! Θα ήθελα αν κάποιος είχε παρόμοια εμπειρία, να μου δώσει μερικές πληροφορίες. πχ πόσο αξιόπιστοι είναι, πόσο χρόνο θα πάρει η δουλειά, μέχρι να τη φτιάξουν (γιατί είναι και customized) και να έρθει στην Ελλάδα, τι φόρους και τελωνεία πρέπει να πληρώσω γιατί έρχεται από Αμερική, αν είναι ασφαλές κλπ

 

Και μετά γενικά αν αξίζουν σαν ποιότητα, πώς είναι ο ήχος του και πώς είναι η ταστιέρα. Ψάχνω γενικά μια κιθάρα με εύκολη ταστιέρα, να φεύγουν τα δάχτυλα χωρίς πολύ κόπο, ξέρετε... Με χαμηλό action, αλλά χωρίς να χάνεται ο ήχος και να τρίζουν οι χορδές!

 

Και σε σύγκριση με Ibanez Rg Prestige 2550,2570 με Jackson Sl1 τι λένε???

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος!

 

Το κομμάτι της εισαγωγής: http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=2770

 

Τώρα για το πως είναι...από ταστιέρα αυτά που έχω ακούσει είναι ότι είναι από τα καλύτερα που υπάρχουν γενικά.

 

Κάποιος που έχει εμπειρία απο Carvin θα σε βοηθήσει περισσότερο εδώ.

 

EDIT: νομίζω ότι στέλνει μόνο σε Αμερική και Καναδά η Carvin από direct order για τσέκαρέ το.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω ότι στέλνει μόνο σε Αμερική και Καναδά η Carvin από direct order για τσέκαρέ το.

 

Ναι το τσέκαρα και μάλλον έχεις δικιο... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Carvin σίγουρα θα σε στείλει στον εδώ αντιπρόσωπο, όπως έκανε και σε εμένα που ήθελα ένα κιτ...άρα έχασες! το κίτ που ήθελα έκανε στην Αμερική 300 δολάρια και ο εδώ που το προσφερε στα 600-700 ευρώ....

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια, είναι ότι δεν ξέρω τι ακριβώς γίνεται με τα κιτ. Στην προκειμένη περίπτωση εγώ αγόρασα πρίν 2 χρόνια μία DC 135 εξοπλισμένη με Floyd Rose original, H/Η/Η. Για την κιθάρα ό,τι και να πω είναι λίγο... απίστευτο action από μαμά... το μπράτσο κανονικό C , με 24 τάστα, τρεχαντήρι και βάλε. Οι μαγνήτες είναι το κάτι άλλο ευέλικτοι, πολύ ζωντανοί, με χαρακτήρα και ιδιαίτερο χρώμα δικό τους χωρίς να σε προβληματίσουν από μπλούζ μέχρι.... σκυλάδικο. Η ποιότητα της για μένα θεωρείται κορυφαία στο επιπεδό της, (μόνο να ανοίξει κανείς το καπάκι για να δει τις κολλήσεις στο πίσω μέρος του σκάφους, θα την αγοράσει ακόμα και χωρίς να την δοκιμάσει....)

Η αλήθεια είναι ότι ήμουν πέρα του δέοντος τυχερός και όταν την αγόρασα η εισαγωγή της είχε γίνει με την τιμή του δολλαρίου πολύ πολύ χαμηλά έναντι του Ευρώ, και το μαγαζί μας έκανε (αγόρασε και ένας κολλητός εκείνη την ημέρα) γεναιότατη έκπτωση από 1625 ευρώ η δική μου μόνο 1215 ευρώ. (1170 δολλάρια έβγαινε στην Αμερική, τοτε).

Τώρα όσο αφορά τα κιτ, επειδή προφανώς θα πέσει συναρμολόγηση και ίσως κολλήσεις κλπ κλπ κλπ, δεν ξέρω και δεν μπορώ να φανταστώ το αποτέλεσμα. Πιθανώς να είναι Οκ, ενδεχομένως όμως να έχει μεγάλη "απόκληση" από τις έτοιμες. Και αυτό λόγω κόστους... (άλλο 300 δολλάρια΄, άλλο 900 και πάνω δολλάρια οι έτοιμες), ίσως λοιπόν άλλοι μαγνήτες από τα στάνταρ μοντέλα τους (τα έτοιμα) άλλα ξύλα, άλλα ηλεκτρικά...

Μένει μόνο να κάνει κάποιος το εγχείρημα και να μας κατατοπίσει, αν το αποφασίσει.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'ότι έχω διαβάσει στο site της, το kit έχουν ακριβώς ότι έχει η βασική έκδοσητου bolt-on και απλά λείπει η βαφή, το λούστρο, η συναρμολόγηση και το σετάρισμα (εννοείται).

 

Πάντως στο νετ οι κριτικές για τα κιτ (που τις έχω ψάξει πολύ πρόπερσι) ήταν εκστατικές κατά 95% και πολλοί έχουν websites με tips για τη συναρμολόγηση και τη βαφή.

 

taq γιου αρ γουαν λακι γκάι :lol:

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαμτάιμς άι φιλ ... ιφ γιου ονλυ κουλντ σι δε Chlida εντ δε κέαρ οφ σιλντιγκ, γιου λ μπάι ουάν γιθ δε άις κλόουζ....

 

(ντίφικαλτ το ράιτ δις γουέι... τσκ τσκ..)

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://cgi.ebay.com/CARVIN-BOLT-SWAMP-ASH-TUNG-OIL-EBONY-FRETBOARD_W0QQitemZ290157360186QQihZ019QQcategoryZ33045QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

 

Ο τύπος το τόλμησε, κι αν εξαιρέσεις ότι τα περλέ pickguard θα μου ανεβάσουν πάντα την πίεση, το αποτέλεσμα είναι αξιοπρεπέστατο...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου