Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX Voice


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω δει αρκετά βίντεο με αυτή την νέα τεχνολογία της Nvidia και έχει πολύ πλάκα.

Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα αλλά πιστεύω ότι θα είναι πολύ χρήσιμο. Λέτε σε λίγο να είναι απαραίτητος εξοπλισμός ηχολήπτη μια rtx gpu;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ενδιαφέρον πιο πολύ για κάποιον gamer ισως. 

Το αποτέλεσμα βέβαια δεν είναι για ηχογράφηση μιας και χάνεται όλος ο όγκος της φωνής για να μη πω αλλοιώνεται.

Δεν ξέρω τι εννοούν με ΑΙ μιας και το αποτέλεσμα αυτο μπορείς να το πετύχεις με ένα Side-chain Filter και κάποιο expansion/ ducking παραμετρικά σε συγκεκριμένη περιοχή του φάσματος.

Νομίζω πως είναι ωραίο gimmick πάντως ιδιαίτερα αν παίζεις με ακουστικά και μιλάς ταυτόχρονα με κάποιον ενω πατας ασταμάτητα το μηχανικό πληκτρολόγιο. Σίγουρα θα είναι πολύ πιο ήσυχο το κεφάλι μετά.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι καλό πράγματι γιατί το cancelling γίνεται και γι αυτούς που ακούς.

 Τώρα για ηχολήπτες δεν είμαι ειδικός, αλλά επειδή έχω εμπειρία με high end καρτες γραφικών,θα αναφέρω ότι συνήθως αυτές δημιουργούν παρεμβολές (ιδιαίτερα άμα έχουν καμιά τρελή υλοποίηση ανεμιστήρων ή βρίσκονται υπό φορτίο απόδοσης), στις εξωτερικές ή και εσωτερικές κάρτες ήχου, περνώντας τες στην ηχογράφησή τους.

 

 Αυτό τελευταία βέβαια λύνεται σε καλές μητρικές, όπως αυτή που πήρα πρόσφατα, που έχουν ειδικές PCI_E slots γι αυτό το σκοπό. Το αποτέλεσμα αυτού το έχω διαπιστώσει κι εγώ στο setup και στην κάρτα ήχου μου, που οι στις είσοδούς τους δεν περνά τίποτα. Καμία παρεμβολή. Σε κάποιες μητρικές ανά καιρούς είχα πρόβλημα.

 

 Δηλαδή θέλω να πω πως μπορεί να γλυτώσεις με μια τέτοια κάρτα τον περιβάλλοντα ήχο στο μικρόφωνο μέσω του RTX, αλλά παράγουν ΕΜΙ που είναι ενοχλητικό για όσους είμαστε του μουσικοπαραγωγικού αθλήματος. Που βέβαια πολλοί το λύνουν και με άλλους τρόπους αλλά τέλος πάντων.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

την τεχνολογία της "ψηφιακής ακύρωσης θορύβου" (πλέον των επαγγελματικών ηχοληπτικών μεθόδων που αναφέρει ο Γιάννης), την χρησιμοποιώ από τη δεκαετία του 90 μέσω των αλγορίθμων του πάλαι ποτέ cool edit (νυν adobe audition) και αργότερα με διάφορα vst plugins όπως τα X και Z-Noise της Waves... φοβερά χρήσιμα και στο στούνιο (στο audio editing) αλλά και σε σπιτικές ηχογραφήσεις αν προσέξεις τις υπερβολικές ρυθμίσεις που οδηγούν (όπως είναι τουλάχιστον ακόμα "φυσικό") σε ανάλογα γραμμικά αυξανόμενα artifacts...

 

τα τελευταία χρόνια το "Νoise Canceling" μέσω της τεχνολογίας ANC (Active Noise Control), χρησιμοποιείται από τις εταιρείες παραγωγής consumer ακουστικών... τα ανάλογα μοντέλα τους ενσωματώνουν ένα ή περισσότερα μικρόφωνα στο "σώμα" τους, ηχογραφούν με αυτά τον ήχο που παράγεται εν γένει στο περιβάλλον και σε real time μέσω DSP (και τεχνικές ακύρωσης φάσης) τον αφαιρούν σε τρόπο και ποσοστό προκαθορισμένο ή καθοριζόμενο από τον τελικό χρήστη... ειδικά στις ακριβότερες υλοποιήσεις τα αποτελέσματα είναι εκτός από εντυπωσιακά και πολύ χρήσιμα σε πολλές περιπτώσεις και πέρα από την απρόσκοπτη από εξωτερικούς θορύβους ακρόαση της μουσικής (πχ η Σοφία περιμένει εναγωνίως ένα ζευγάρι δώρο μήπως και γλυτώσει το ροχαλητό μου 😇)...

 

τώρα κατά την γνώμη μου και η εφαρμογή της τεχνολογίας μέσω των καρτών της NVIDIA (δεν την ήξερα thanks φίλε Panorie) θα είναι ευπρόσδεκτη (ειδικά αν εξελιχθεί), όχι μόνο σαν "παιχνιδάκι" επίδειξης, αλλά και ως χρηστικό εργαλείο γενικώς στο teleconference...

 

9 ώρες πριν, panorios είπε

Λέτε σε λίγο να είναι απαραίτητος εξοπλισμός ηχολήπτη μια rtx gpu;

 

όχι προσωπικά αυτό δεν νομίζω ότι θα γίνει ποτέ (μη λες ποτέ), αλλά το noise canceling ως δυνατότητα ήρθε για να μείνει και στον δικό μας κόσμο... φαντάσου όταν εξελιχθούν κάποτε επαρκώς ως προς αυτό οι αλγόριθμοι του, την ενσωμάτωσή του σε ένα προσιτό πυκνωτικό μικρόφωνο που θα σου επιτρέπει να ηχογραφείς στο δωμάτιό σου, χωρίς να σε απασχολεί ο θόρυβος του pc σου ή η βαβούρα από τον δρόμο (χωρίς ιδιαίτερα artifacts στο αποτέλεσμα και σε real time μιλάμε γιατί σε 2ο χρόνο ήδη γίνεται ικανοποιητικά)...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωτικά πάντως η συγκεκριμένη τεχνολογία είναι πολύ διαφορετική από τις τεχνολογίες που χρησιμοποιούν μέχρι σήμερα στην ηχοληψία και αυτό γιατί ουσιαστικά είναι machine learning αλγόριθμοι.

Η Nvidia είναι πολύ μπροστά στο συγκεκριμένο σπορ και αυτό γιατί με τους επεξεργαστές αυτούς (gpu- cuda ) μπορείς να κάνεις πολύ εξειδικευμένες εργασίες πολύ γρήγορα, κάτι που σε έναν γενικής χρήσης επεξεργαστή δεν μπορείς να κάνεις εύκολα.

Σίγουρα είναι κάτι που με κατάλληλο προγραμματισμό θα βρει και άλλες εφαρμογές, για παράδειγμα αυτή την στιγμή είναι εξειδικευμένο να καταλαβαίνει ομιλία, μπορούν να το εκπαιδεύσουν και σε άλλες περιπτώσεις όπως τραγούδι για παράδειγμα.

 

Ωστόσο φαίνεται ότι δεν είναι κάτι που αφορά μόνο την τελευταία τεχνολογία (rtx) διαβάζω ότι μπορεί με λίγο πείραγμα να λειτουργήσει και στις παλιότερες τεχνολογίες της nvidia .

Παρακάτω ένας μικρός οδηγός για όσους έχουν παλιότερες κάρτες.

 

https://forums.guru3d.com/threads/nvidia-rtx-voice-works-without-rtx-gpu-heres-how.431781/

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
12 ώρες πριν, panorios είπε

Η Nvidia είναι πολύ μπροστά στο συγκεκριμένο σπορ

 

δεν γνωρίζω πόσο "μπροστά" είναι στο "σπορ", αλλά οι αλγόριθμοι στο soft που χρησιμοποιεί η διαφορετική τεχνολογία που αναφέρεις, προς το παρόν την φέρνουν πίσω ως προς το αποτέλεσμα που είναι "φτωχό" ποιοτικά (όχι χρηστικά φυσικά σε εφαρμογές όπου αυτή δεν είναι προτεραιότητα)... οπότε με "ηχοληπτικά" κριτήρια, αυτό δεν καθίσταται "αποδεκτό" (και έτσι τοποθετήθηκα ανάλογα ως προς την αρχική σου ερώτηση, όπως και ο Γιάννης)...😉

 

22 ώρες πριν, yameth είπε

Ενδιαφέρον πιο πολύ για κάποιον gamer ισως.

 

αν και τέθηκε εξ αρχής, το επαναλαμβάνω γιατί ίσως (και σόρυ αν κατάλαβα λάθος) το έχεις "υπερεκτιμήσει" κάπως το εγχείρημα (στην παρούσα του φάση)... στο απώτερο μέλλον θα δούμε αν (και πόσο) θα εξελιχθεί και αν θα χρησιμοποιηθεί "σοβαρά" στην πράξη ή θα μείνει στην χειρότερη ως "εφφεδάκι" για λόγους μάρκετινγκ των καρτών της NVIDIA όπως κάποιες ανάλογες προσπάθειες πχ της Creative στις κάρτες ήχου (αν και όπως μου είπε και άλλος φίλος γνώστης του χώρου, η εταιρεία ενδιαφέρεται όντως σοβαρά στο να "ανοιχτεί" περισσότερο σε παράλληλα AI μονοπάτια επεκτείνοντας τις  ήδη υπάρχουσες συνεργασίες της, αξιοποιώντας την ταχύτητα των GPU της κυρίως όμως στο consumer deep learning)... 

 

καλά, σε κουβέντα να βρισκόμαστε... 🙂 έτσι και αλλέως όπως ανέφερα κι εγώ είναι ευπρόσδεκτον το όλον ως δυνατότητα ακόμα και αν μείνει μόνο στο gaming & teleconference...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω κανένα λόγο να υπερασπιστώ μια εταιρία στην οποία δεν έχω μετοχές και δεν είμαι καν gamer.

Αλλά κουβέντα να γίνεται.

Ο φίλος σου δεν είναι ενημερωμένος. Δεν τον αδικώ αφού οι εξελίξεις στον συγκεκριμένο τομέα είναι πολύ πρόσφατες.

 

 

Wikipedia

Nvidia GPUs are used in deep learning, artificial intelligence, and accelerated analytics. The company developed GPU-based deep learning in order to use artificial intelligence to approach problems like cancer detection, weather prediction, and self-driving vehicles.[80] They are included in all Tesla vehicles.[81] The purpose is to help networks learn to “think”.[82] According to TechRepublic, Nvidia GPUs "work well for deep learning tasks because they are designed for parallel computing and do well to handle the vector and matrix operations that are prevalent in deep learning".[83] These GPUs are used by researchers, laboratories, tech companies and enterprise companies.[84] In 2009, Nvidia was involved in what was called the "big bang" of deep learning, "as deep-learning neural networks were combined with Nvidia graphics processing units (GPUs)".[85] That year, the Google Brain used Nvidia GPUs to create Deep Neural Networks capable of machine learning, where Andrew Ng determined that GPUs could increase the speed of deep-learning systems by about 100 times.

 

Υπάρχει μια παρεξήγηση στο θέμα των gpu να θεωρούνται εργαλεία των gamers.

Στην πραγματικότητα gpu μπορούν να έχουν τα πάντα, από κινητά τηλέφωνα μέχρι ψυγεία.

 

Πιστεύω ότι στα επόμενα χρόνια θα μας απασχολήσει περισσότερο το θέμα "deep learning" ακόμα και στην Ελλάδα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

 

2 ώρες πριν, panorios είπε

Δεν έχω κανένα λόγο να υπερασπιστώ μια εταιρία στην οποία δεν έχω μετοχές και δεν είμαι καν gamer.

 

ούτε και κανένας έχει λόγο να την "κατηγορήσει"... κατ αρχήν δεν ήταν ξεκάθαρο ότι αναφερόμαστε καθαρά στο RTX Voice?... γιατί περί αυτού απαντούσα και εγώ και ο Γιάννης...

 

5 ώρες πριν, npap είπε

(αν και όπως μου είπε και άλλος φίλος γνώστης του χώρου, η εταιρεία ενδιαφέρεται όντως σοβαρά στο να "ανοιχτεί" περισσότερο σε παράλληλα AI μονοπάτια επεκτείνοντας τις  ήδη υπάρχουσες συνεργασίες της, αξιοποιώντας την ταχύτητα των GPU της κυρίως όμως στο consumer deep learning)

 

όσο για το απόσπασμα που παραθέτεις, δεν καταλαβαίνω που αντιτίθεται σε ότι μου είπε ο φίλος μου ώστε να σου φαντάζει αυτός "ανενημέρωτος" (ο συγκεκριμένος πάντως ως οικονομικό στέλεχος σε μεγάλη πολυεθνική σίγουρα δεν περιορίζει την ενημέρωσή του στην wikipedia έτσι κι αλλιώς)... ο κύριος στόχος της NVIDIA δεν παραμένει η μαζική παραγωγή?... ή μήπως τα αυτοκίνητα της Tesla πχ δεν απευθύνονται στον κοινό καταναλωτή και όχι στον εξειδικευμένο επαγγελματία... το ότι μέσω της έρευνας της η NVIDIA, δίπλα στο "βασιλικό" της θα ποτίσει ενδεχομένως και τη "γλάστρα", δεν αλλάζει το νόημα... έτσι κι αλλιώς, αν δεν υπήρχε η αγορά των games να την χρηματοδοτεί εμμέσως και αμέσως, η πληροφορική εν γένει (και σε hardware και σε software επίπεδο) θα χε μείνει πολλά χρόνια πίσω... είναι μάλλον μια "ευτυχής συγκυρία" για την επιστήμη η ύπαρξή της στον σύγχρονο κόσμο μας... εκτός αν εσύ νομίζεις (ή έχεις τις πηγές σου) ότι η εν λόγω εταιρεία θα αλλάξει κατεύθυνση και θα δώσει προτεραιότητα στην υγεία ας πούμε, επειδή κάποια ερευνητικά κέντρα ήδη χρησιμοποιούν τα gpu της...

 

 

2 ώρες πριν, panorios είπε

Υπάρχει μια παρεξήγηση στο θέμα των gpu να θεωρούνται εργαλεία των gamers.

Στην πραγματικότητα gpu μπορούν να έχουν τα πάντα, από κινητά τηλέφωνα μέχρι ψυγεία.

 

το ότι τα gpu της μπορούν όντως να χρησιμοποιηθούν παντού σε τι έχει να κάνει με το θέμα που συζητήσαμε... από που έβγαλες το συμπέρασμα από τα λεγόμενα εδώ ότι είμαστε κι εμείς "θύματα" μιας τέτοιας παρεξήγησης (όχι ότι προσωπικά θα είχα και πρόβλημα να είμαι)... επειδή το συγκεκριμένο software πλαγκινάκι της εταιρείας (και μάλιστα beta έκδοση από ότι μόλις είδα) δεν έχει τις προδιαγραφές στην παρούσα μορφή του να υπηρετήσει επαγγελματικές "ηχοληπτικές" χρήσεις κι ούτε "κομίζει γλαύκας εις Αθήνας"?...  εσύ περί αυτού δεν ρώτησες?... το gpu της που κολλάει και που το "θίξαμε" ως τεχνολογική αξία?... ο αλγόριθμος του συγκεκριμένου software δεν το αξιοποιεί τόσο ώστε να μας εκπλήξει... τι να κάνουμε... έπρεπε να πούμε κάτι άλλο ή να ακούσουμε διαφορετικά πράγματα από αυτά που ακούσαμε?... 

 

εντάξει ο γραπτός λόγος και οι συνθήκες βιασύνης που γράφουμε και διαβάζουμε συνήθως, προσφέρει έδαφος για "παρεξηγήσεις" κατά καιρούς...  αλλά το συγκεκριμένο θέμα που πήρε τέτοια τροπή και δείχνεις να "ενοχλήθηκες", πραγματικά δεν το καταλαβαίνω... γι αυτό και επέμεινα... anyway... σόρυ αν σε έθιξα κάπου ή κάπως, αλλά ποτέ δεν έχω ανάλογη πρόθεση, πράγμα που εξακολουθεί να ισχύει...

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Κοίτα Κώστα μου, αυτά ίσως σου λένε εσένα κάτι αλλά εγω δηλώνω άσχετος, ανενημέρωτος, οπως θες πες το, με  machine learning και τους αλγόριθμους της και δεν ξέρω πόσο βαθιά έχουν πάει στον συγκεκριμένο τομέα, ούτε μπορώ να σχολιάσω.

Δεν είναι όμως κάποιο μυστικό το ότι μέχρι σήμερα μπορώ ακόμα κι εγω να πετύχω καλύτερο αποτέλεσμα αποθορυβοποίησης σε δεύτερο χρόνο με εργαλεία ψηφιακά ή αναλογικά. Εξ άλλου εταιρίες με σχετική τεχνογνωσία όπως η Dolby, σίγουρα έχουν να πουν πολλά στο θέμα.

Προφανώς θα υπάρχουν πολλές εφαρμογές που δεν περνούν απο τον νου μου αλλά ΟΚ μέχρι στιγμής έπεται να αναπτυχθούν και μακάρι. Το αν θα το πλασάρει η Nvidia ή κάποιος άλλος, δεν έχει σημασία.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία παρεξήγηση, το αντίθετο, κουβεντιάζουμε.

 

Η διαφωνία μου βρίσκετε σε δυο πράγματα και απλά την είπα.

1.

17 ώρες πριν, npap είπε

την τεχνολογία της "ψηφιακής ακύρωσης θορύβου" (πλέον των επαγγελματικών ηχοληπτικών μεθόδων που αναφέρει ο Γιάννης), την χρησιμοποιώ από τη δεκαετία του 90 μέσω των αλγορίθμων του πάλαι ποτέ cool edit

Ότι δεν είναι η ίδια τεχνολογία.

 

5 ώρες πριν, npap είπε

πόσο "μπροστά" είναι στο "σπορ"

 

5 ώρες πριν, npap είπε

η εταιρεία ενδιαφέρεται όντως σοβαρά στο να "ανοιχτεί" περισσότερο σε παράλληλα AI μονοπάτια επεκτείνοντας τις  ήδη υπάρχουσες συνεργασίες της, αξιοποιώντας την ταχύτητα των GPU της κυρίως όμως στο consumer deep learning)...

Και απλά απάντησα σε αυτά.

Δεν με ενόχλησε καμία απάντηση, η αλήθεια είναι ότι με ενδιαφέρει το θέμα και ψάχνω αφορμή να το συζητήσω.🙂

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου