Προς το περιεχόμενο

Γιατροί, έχει ελπίδες η κιθάρα μου?


lambrosgg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κ εγώ για την βέργα έψαξα' date=' αλλα δέν έχει το κλασικό ρυθμιστικό allen στ κλειδιά.[/quote']

 

Ψάξε να το βρεις στην κοιλότητα του ηχείου, εκεί που ενώνεται το μπράτσο με το σώμα. Δεν έχουν όλες οι κιθάρες (ούτε καν όλες οι ηλεκτρικές) τη βίδα του truss rod στο headstock δίπλα στα κλειδιά, αλλά στην ένωση μπράτσου-σώματος. Και αν δεν την βρεις ούτε εκεί, τότε ξεκίνα τις αλχημείες με τα κουρδίσματα.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

H κιθάρα είχε σεταριστεί προ μηνός σε επαγγελματία τεχνίτη' date=' έμπιστο, κ έπαιζε άψογα...

Διαβάζοντας τον οδηγό, είδα όμως ότι η κιθάρα ήθελε να προσθέσω αρκετό relief καθώς η μετρούμενη απόσταση στο 7ο-8ο τάστο ήταν σχεδόν ΜΗΔΕΝ (τελικά δεν είχε σεταριστεί τόσο άψογα όσο νόμιζα)![/quote']

 

Ο οδηγός του sf αν και πάρα πολύ καλός, δεν αποτελεί πανάκεια. Μάλιστα πολλοί αυτό που κάνουν είναι να έχουν ευθύ μπράτσο και να δίνουν τόσο ρελιφ όσο να μην τρίξει και άλλοι βάζουν περισσότερο από αυτό (πολύ σπάνιο). Είναι σε 1 βαθμό και υποκειμενικό και έχει να κάνει με το εκάστοτε όργανο.

 

Οπότε αφού λες ότι έπαιζε άψογα, τότε γιατί να το πειράξεις; Μάλλον έκανες κάτι που δεν χρειαζόταν.

 

Edit: Κάποιον μοντ να τα ενώσει γίνεται;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε χορδες κουρδισε την και πηγαινε παλι διακοπες.

Οταν γυρισεις θα ειναι OK.

:lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε να το βρεις στην κοιλότητα του ηχείου' date=' εκεί που ενώνεται το μπράτσο με το σώμα. Δεν έχουν όλες οι κιθάρες (ούτε καν όλες οι ηλεκτρικές) τη βίδα του truss rod στο headstock δίπλα στα κλειδιά, αλλά στην ένωση μπράτσου-σώματος. Και αν δεν την βρεις ούτε εκεί, τότε ξεκίνα τις αλχημείες με τα κουρδίσματα.[/quote']

 

Σωστός!

 

Βρε τους μπαγασάκους που πήγαν και τη βάλανε... Καλά ειμαι κ εγώ ηλίθιος. Αν δεν ρυθμίζεται απο το ενα άκρο θα ρυθμίζεται από το άλλο...

 

Βαλε χορδες κουρδισε την και πηγαινε παλι διακοπες.

Οταν γυρισεις θα ειναι OK.

:lol: :lol: :lol:

 

Τέτοιες διακοπές να λείπουν!

 

ΟΚ παιδιά. Thanx. Το πρόβλημα λύθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H κιθάρα είχε σεταριστεί προ μηνός σε επαγγελματία τεχνίτη' date=' έμπιστο, κ έπαιζε άψογα...

Διαβάζοντας τον οδηγό, είδα όμως ότι η κιθάρα ήθελε να προσθέσω αρκετό relief καθώς η μετρούμενη απόσταση στο 7ο-8ο τάστο ήταν σχεδόν ΜΗΔΕΝ (τελικά δεν είχε σεταριστεί τόσο άψογα όσο νόμιζα)![/quote']

 

Ο οδηγός του sf αν και πάρα πολύ καλός, δεν αποτελεί πανάκεια. Μάλιστα πολλοί αυτό που κάνουν είναι να έχουν ευθύ μπράτσο και να δίνουν τόσο ρελιφ όσο να μην τρίξει και άλλοι βάζουν περισσότερο από αυτό (πολύ σπάνιο). Είναι σε 1 βαθμό και υποκειμενικό και έχει να κάνει με το εκάστοτε όργανο.

 

Οπότε αφού λες ότι έπαιζε άψογα, τότε γιατί να το πειράξεις; Μάλλον έκανες κάτι που δεν χρειαζόταν.

 

Σίγουρα,γιατί όταν πειραματιζόμουν εκείνη την ώρα, όσο relief κ να έδινα, 0,6-0,7mm ΔΕΝ υπήρχε περίπτωση να γίνει η απόσταση...

Ίσως είναι η κιθάρα έτσι...

 

Τέσπα, παίζω εδώ κ 2 ώρες, κ μπορώ να πω ότι το sustain μάλλον αυξήθηκε, οπότε στην ουσία επειδή ότι κ αν έκανα (χορδές, μαγνήτες, relief, intonation, γέφυρα) ήταν βάσει του οδηγού, το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό. Μετράει ο οδηγός δλδ!

 

Κ μια τελευταία ερώτηση, όταν σφίγγουμε-χαλαρώνουμε το truss rod τί κάνουμε στο μπράτσο στην ουσία, δίνουμε καμπύλη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν δεν την βρεις ούτε εκεί' date=' τότε ξεκίνα τις αλχημείες με τα κουρδίσματα.[/quote']

 

πρώτα πρεπει να την αφήσει λιγο καιρο να επανέλθει, γιατι αν ρυθμίσει το truss rod μετα απο λίγες μερες θα γίνει υπερβολικό και θα θελει παλι ρυθμισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν σφίγγουμε, τα δυο άκρα (headstock, neck) έρχονται πιο κοντά μεταξύ τους, άρα σιγά σιγά δημιουργείται ένα... Λ, ενώ όταν χαλαρώνουμε η απόσταση μεταξύ τους μεγαλώνει και αν το παρακάνουμε θα δημιουργηθεί ένα... U.

 

Συμφωνώ απόλυτα με τον Μπούκα. Μπορεί ο καημένος ο τεχνίτης να στη σέταρε έτσι επίτηδες, με χαμηλό action έτσι ώστε να παίζεις άνετα και γρήγορα, και ας... βουίζουν λίγο οι χορδές. Πολλούς δεν τους ενοχλεί μιας και δεν ακούγονται στον ενισχυτή, πχ εγώ στην αρχή δεν ήθελα ούτε καν να ακούω τρίξιμο στη στρατ μου αλλά μετά χαμήλωσα το action γιατί θέλω να είναι όσο το δυνατόν πιο άνετη.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

¶μα είναι να κεράσω τον εαυτό μου 30 ευρώ!

 

Ακούω τα βρισίδια σας...

 

:oops:

Το είπε τόσο ευγενικά και κανένας μας δεν προσφέρθηκε να το κάνει.Ντροπή μας... :roll: :roll: :roll:

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα θα το άξιζα' date=' αφού πάω κ κάνω ταρζανιές... :D[/quote']

 

Μα άμα δεν κανεις ταρζανιες και πειράματα, δεν πρόκειται να μάθεις ποτέ και θα σου τρώνε 30 ευρώ κάθε 3 κ λιγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου