Προς το περιεχόμενο

Γιατροί, έχει ελπίδες η κιθάρα μου?


lambrosgg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δες και εδώ: http://www.frets.com/FRETSPages/Luthier/Data/TrussRods/trussrods1.html

Στις 3 τελευταίες φώτο και στην τελευταία παράγραφο εξηγεί την λειτουργία.

Να προσθέσω κι εγώ ότι σε μερικές κιθάρες χρειάζεται περισσότερος χρόνος, για να φανεί η τελική επίδραση της ρύθμισης του rod

Aπό τις 6 περίπου που έχω πειράξει, η μία θέλει ένα 24ωρο πριν τσεκάρεις το relief, αν βιαστείς μετά ρυθμίζεις τα υπόλοιπα ενώ αυτό συνεχίζει να αλλάζει, οπότε πάλι απ΄την αρχή,,

Οι άλλες μετά από μερικές ώρες έμεναν σταθερές.. ξύλα είν'αυτά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και αν δεν την βρεις ούτε εκεί' date=' τότε ξεκίνα τις αλχημείες με τα κουρδίσματα.[/quote']

 

πρώτα πρεπει να την αφήσει λιγο καιρο να επανέλθει, γιατι αν ρυθμίσει το truss rod μετα απο λίγες μερες θα γίνει υπερβολικό και θα θελει παλι ρυθμισμα.

 

ΕΝΝΟΕΙΤΕ αυτό! Απλά αναφέρθηκα στο γεγονός ότι δεν χρειάζεται να "υπερκουρδίζεται" το όργανο. Απλά Κανονικό κούρδισμα, στρετσάρισμα και έπειτα από 1-2 μέρες επεμβαίνουμε αναλόγως στο ρελιεφ.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου