Προς το περιεχόμενο

H επιστροφή των Portishead


bloody_sunday

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά, μην παρεξηγείσαι!!

 

Αλλά ο ήχος αυτός είναι εύκολος να φτιαχτεί και μόνο με ένα πετάλι, και τίποτα παραπάνω. Κιθάρα -> Deluxe Memory Man -> οποισδήποτε ενισχυτής, και από εκεί και πέρα παίζεις με τα δάχτυλα, τα volume swells και τυχόν αλλαγή μαγνητών. Οπότε για surprise gig ο Utley είχε ό, τι χρειαζόταν με ένα μόνο πετάλι και την κιθάρα του.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μαγεία της στιγμής...

Νιώθω απέραντη ζήλεια γι' αυτούς που ήταν εκεί.

Όταν με το καλό βγουν ξανά σε περιοδεία, θα προσπαθήσω πολύ να τους δω.

 

Btw, μήπως έχει κανείς παλιότερες δουλειές του Utley;

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Btw' date=' μήπως έχει κανείς παλιότερες δουλειές του Utley;[/quote']

 

Εχει προσωπικές δουλειές ο Utley?Εγώ τα μόνα που ξέρω είναι που εχει παίξει καποια πράματα με τους massive attack (karmacoma και τα σπάει) και καποια μερη απο το theme from to kill a dead man (ή κάπως ετσι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Btw' date=' μήπως έχει κανείς παλιότερες δουλειές του Utley;[/quote']

 

Εχει προσωπικές δουλειές ο Utley?Εγώ τα μόνα που ξέρω είναι που εχει παίξει καποια πράματα με τους massive attack (karmacoma και τα σπάει) και καποια μερη απο το theme from to kill a dead man (ή κάπως ετσι)

 

Είχε κυκλοφορήσει ένα single κάαααποτε και έχει γράψει και μουσική για φίλμ.

Από τον καιρό που έπαιζε τζαζ (σκέτη) δε νομίζω να υπάρχει καμιά ηχογράφηση. :(

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα το To Kill A Dead Man ήταν των ίδιων των Portishead, γραμμένο σαν ηχητική υπόκρουση για την ταινία μικρού μήκους που είχαν φτιάξει (και που οι γνώστες θα ξέρουν ότι υπάρχει σε δυο μοντάζ).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από δέκα χρόνια αφάνειας' date=' οι Portishead πρόσφατα ανακοίνωσαν το πρώτο τους κανονικό live που θα πραγματοποιηθεί το Δεκέμβριο στο Minehead της νοτιοδυτικής Αγγλίας.

 

http://news.bbc.co.uk/1/hi/entertainment/6680247.stm[/quote']

 

Μου φαίνεται (αν θυμάμαι δηλαδή καλά) ότι μετά το τι έγινε με το τσουνάμι στην Ασία είχε γίνει ένα φιλανθρωπικό live κάπου στην Αγγλία το οποίο το είχαν συνδιοργανώσει οι Massive Attack με τους Portishead και είχαν εμφανιστεί και εκεί...

 

KAI TI ΔΕ ΘΑ ΔΙΝΑ ΚΙ ΕΓΩ να ήμουν εκεί... :roll:

 

+1000!

 

Αυτά τα τυχερά έχεις άμα ζεις στο εξωτερικό... Καμιά ιδέα για το πότε θα ακούσουμε κάτι καινούριο επίσημα απ' αυτούς???

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=UOl1e5FRAUc

 

(Λίγο off topic βέβαια...)

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για νέα: http://www.portishead.co.uk/blog.php

 

 

Τα πρώτα δευτερόλεπτα ενός καινούργιου τραγουδιού ακούγονται στο τέλος του βίντεο. Εκείνο το λάιβ με το τσουνάμι ήταν κι αυτό μικρού βεληνεκούς και με πολύ λίγα τραγούδια, χωρίς να είναι κανονική συναυλία. Το σκέφτομαι να πάω το Δεκέμβρη εκεί, αν βρω χρόνο (κι αν προλάβω να δω ζωγραφιστό έστω ένα εισιτήριο).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για νέα: http://www.portishead.co.uk/blog.php

 

 

Τα πρώτα δευτερόλεπτα ενός καινούργιου τραγουδιού ακούγονται στο τέλος του βίντεο. Εκείνο το λάιβ με το τσουνάμι ήταν κι αυτό μικρού βεληνεκούς και με πολύ λίγα τραγούδια' date=' χωρίς να είναι κανονική συναυλία. Το σκέφτομαι να πάω το Δεκέμβρη εκεί, αν βρω χρόνο (κι αν προλάβω να δω ζωγραφιστό έστω ένα εισιτήριο).[/quote']

 

Καλά ναι, εννοείται, δεν ήταν και για χόρταση!!! :lol: :lol: :lol:

 

Να πας, να πας!!! ...Και να τους πεις να κατηφορήσουν και κατά δω μεριά! :wink:

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου