Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου PC


SPYROID

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θες να μας πείς τι budget εχεις (υπολογιζοντας +30% αυτού) ετσι για να σου πούμε πανω κάτω?

 

Εγώ θα ελεγα:

 

Core2Duo (επεξεργαστη αναλογα με τα χρηματα πιο)

2gb ram (Οχι no name...επωνυμη και με καλό χρονισμό)

Καποια φτηνη καρτα γραφικων αν οχι για παιχνίδια

Καλο τροφοδοτικο

 

Απλα δωσε κανενα παραπανω στοιχείο....Γιατι ετσι τι να σου πούμε....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ θα ελεγα:

 

Core2Duo (επεξεργαστη αναλογα με τα χρηματα πιο)

 

δεν εχω προσωπικη αποψη, αλλα δεν διαβαζω και τα καλυτερα.

 

παραθετω την αποψη ενος σοβαροτατου developer(search for Theo de Raadt). δεν ξερω κατα ποσο υπερβαλλει η οχι, ουτε συμφωνω η διαφωνω, απλα το παραθετω για να εκθεσουμε αποψεις ;)

 

http://marc.info/?l=openbsd-misc&m=118296441702631

 

 

υ.γ. παρακατω, στο ιδιο νημα απανταει και ο Torvalds εχοντας μια πιο χαλαρη αποψη πανω στο θεμα .

 

υ.γ.2. αν πιστευετε οτι το post μου ξεφευγει απ το θεμα, ας το κανει ξεχωρο καποιος mod, ωστε να το αναπτυξουμε ανεξαρτητα.

 

υ.γ.3 προς αποφυγη παρεξηγησεων, δεν κανω ουτε flame war oυτε επικληση στην αυθεντια. απλα παραθεση αποψεων απο ατομα με μια καπως πιο εμπεριστατωμενη αποψη πανω στο θεμα απ οτι ο μεσος χρηστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το link, πάντα έχουν ενδιαφέρον οι απόψεις ανθρώπων που ξέρουν τους υπολογιστές απ' έξω κι ανακατωτά και σίγουρα οι developers λειτουργικών συστημάτων συγκαταλέγονται σ' αυτούς.

 

Δυστυχώς δεν ήταν διαθέσιμο το pdf με την αναλυτική λίστα των bugs από το site της Intel και είδα μόνο ένα πινακάκι που είχε μια σύνοψη. Σε αυτό το πινακάκι δεν είδα κάτι εντελώς σοβαρό, τα περισσότερα είναι bugs που έχει δει η ίδια η Intel, υπάρχουν και κάποια που χαρακτηρίζονται απίθανα και μόνο 2-3 είναι πραγματικά σοβαρά.

 

Μιλώντας από τη δική μου εμπειρία, έχω δουλέψει με αρκετούς Core 2 Duo μέχρι τώρα (και με διάφορα λειτουργικά) αλλά ποτέ δεν είχα bug-like προβλήματα. Όμως για να παίρνει το θέμα τόσο κατάκαρδα ο κύριος De Raadt, κάτι θα ξέρει παραπάνω...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοιγουμε περιεργα θεματα (παρολο που μου αρεσουν) και πιθανα ο φίλος μας να μην βρει λύση σε αυτό που ψάχνει....

 

Παντως πρότεινα Core2Duo μονο απο benchmarks που εχω δεί....τα οποία σκίζουν....επειδή εχουν καινούργια αρχιτεκτονικ...και επειδή (απο benchmarks) πάλι σκίζουν στο multi threading (κατι που χρειάζεται καποιο Music PC)....

 

PS1. Ταπεινή μου γνώμη: Εχω PC με AMD 3800+ και 1 gb μνήμη και των εχω πουσάρει με το live και με πολλά καναλια και ΠΟΛΛΑ vst...και ειχε καλες αποδοσεις....

 

Τωρα ο καθενας οτι πιστεύει...

 

PS2. Περι ορεξεως κολοκυθόπιτα....Δεν εχει γινει σαφής σε αυτό που θελει....και προσπαθησα να του δώσω καποια στοιχεία απο την αγορά αυτή τη στιγμή....

 

PS3. Eχω και AMD διπυρηνο και INTEL...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια και νομίζω πως έχω καταλήξει σε:

  • Τροφοδοτικό OCZ 600W StealthXStream

  • Motherboard P5B-VM DO (965,PCI-X16)

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Επεξεργαστής Core 2 Duo από 2,00 εώς 2,66

  • Μνήμη 2G στα 800

  • Κάρτα Γραφικών - Sparkle 8600 GT 256MB

και βέβαια κουτί, DVD RW Dual Layer, Ψίκτρες και λοιπά

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου