Προς το περιεχόμενο

(πεταλώματα) ξεχωριστά πετάλια ή πεταλιέρα


boem

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κλασσική, rock, και τζαζ. Κοίτα δεν βάζω όρια στα ακούσματα και στους αυτοσχεδιασμούς γι' αυτό και το κοιτάω δίχως φανατισμό σε κάποιον συγκεκριμένο άκουσμα και ήχο. Παρόλ' αυτά οι κρυστάλλινοι καθαροί ήχοι είναι του τύπου μου.

deja vu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

παρόλ' αυτά οι κρυστάλλινοι καθαροί ήχοι είναι του τύπου μου.

 

Οπότε αυτό που σου χρειάζεται είναι:

 

1 compressor

1 Overdrive

1 Delay

και πιθανώς

1 Chorus

 

Και Τέλλλλλος...

 

...και πάνω που ήθελα να του πω να πάρει την gt-8.. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι όμως και ένα phase shifter pedal και ένα octave και ένα flanger και ένα tremolo μου το κλείνουν το ματάκι τα άτιμα. Μάνι μάνι μια 600αρα ευρώ μαζεύτηκαν.

ΑΡΑ τα παίρνω ξεχωριστά ή τσιμπάω την podxt live?

 

¶σχετο.

Κανένα rack για την περίπτωση μου, έχεις να προτείνεις?

deja vu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρυστάλλινος ήχος σημαίνει τροφοδοτικά, καλά καλώδια, κ μάλλον pedalboard που ανεβάζουν κι άλλο το κόστος οπότε για να πεις οτι ηρεμείς έστω για λίγο καιρό το βλέπω λίγο δύσκολο. Απ' την άλλη τα πετάλια είναι γκ!@#$...

 

Υπάρχουν μέτριοκαλές πεταλιέρες και με 200¤ ενώ για να κάνεις κάτι αντίστοιχο σε πετάλια θες καμιά χιλιάρα μαζί τα accesoires...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομένου ότι έχω τον/τους ενισχυτές που θέλω και χώρο να παίζω σε αξιοπρεπείς εντάσεις, θα έπαιρνα:

 

1) Equalizer με τουλάχιστον 7 μπάντες (ίσως το πιο σημαντικό πετάλι)

2) Booster ή tubescreamer ή metal zone (δηλαδή κάποιο βρώμικο πετάλι ανάλογα το είδος που παίζω)

3) Wah

4) Delay

5) Noise gate (αν παίζω αρκετά λάιβ) ή phaser

 

Αν ήμουν σε σπίτι/home studio:

 

1) Guitar Rig 3 με το foot controller

 

Για τα πετάλια κατά προτίμηση μεταχειρισμένα για να μπορέσω να πάρω και άλλα εκτός απ'αυτά που παραθέτω :wink:

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πούμε και της στραβής πεταλιέρας το δίκιο' date=' αν πάρει κάποια στιγμή μια, θα ερωτευθεί 2-3 preset που θα φτιάξει και θα πει "ΑΥΤΟ τον ήχο θέλω, πώς θα τον αποκτήσω;" και από κει και πέρα αρχίζει το κυνήγι του τόνου... Σημαντικό είναι ότι θα έχει παίξει ο ίδιος με διαφορετικά είδη καθαρού και distortion, και δεν θα τα έχει μόνο ακούσει στα αγαπημένα του άλμπουμ. Μεγάλη διαφορά από το ένα στο άλλο. Κακές οι πεταλιέρες αλλά αναγνωρίζω ότι γαλούχησαν παίχτες και παίχτες...[/quote']

 

...είχα γράψει. Αν και όπως έχω πει η εποχή της πεταλιέρας για εμένα έχει παρέλθει, πιστεύω ότι μπορεί να αποτελέσει ένα πολύ καλό "σχολείο" στην χρήση και στον συνδυασμό των εφφέ. Και αν και αναλογικάκιας, λέω πως για αυτό το πλεονέκτημα θα πρέπει να ευγνωμονούμε την ανάπτυξη της ψηφιακής τεχνολογίας, γιατί τέτοια παιχνίδια συνδυασμών δεν υπήρχαν καν πριν από 15 χρόνια και βάλε.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και μιλησες και για rack, θα σου προτεινα το καλο και δοκιμασμενο TC electronic G major. Πολυ καλο μηχανημα για τα λεφτα του, με πληθωρα εφε, και ποιοτητα. Αξιζει να το ψαξεις λιγο πιστευω :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και σε τι ενισχυτή θα ακουστεί το αποτέλεσμα των effects (Είτε αυτό είναι από πετάλια είτε από εφεδιέρα)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου