Προς το περιεχόμενο

(πεταλώματα) ξεχωριστά πετάλια ή πεταλιέρα


boem

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μπορεις να βαλεις τα fx με οποια σειρα θες

 

στην tonelab, με εξαιρεση την πρωτη μπανκα, modulation, delays και reverb βαζεις σε οποια σειρα θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για να βρεις τι θελεις, ΑΓΟΡΑΣΕ τα παντα και οτι σου κανει κρατα το, τα υπολοιπα πουλησε τα ή χαρισε τα.:lol: :lol:

Σοβαρα τωρα.

Ερωτηση 1η : εχεις ενυσχητη?

Αν ΟΧΙ, δεν συζηταμε. Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να παρεις κανα POD και να το ενωσεις στο PC (εννοειτα οτι πρεπει να φαει πολυ πειραγμα για να "ερθει" ο ηχος και πρεπει φυσικα να ξερεις να το πειραξεις)(το POD οχι το PC, ετσι?)

Αν ΝΑΙ, μια λυση υπαρχει Θα παρεις την κιθαρα σου (την Νο1) και τον ενισχητη σου (τον Νο1) και θα πας σ'όλα τα μαγαζια να δοκιμαζεις τα παντα.

Τα αφτακια σου θα σου πουν τι θελεις και οχι εμεις.

Φιλικα Σπυρος Δελτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταία χρόνια εχω αγοράσει, και μετέπειτα πουλήσει και ξαναγοράσει, διάφορα πολυεφε και χωριστά πετάλια.

Αυτό που έχω καταλάβει σε γενικές γραμμές είναι ...

 

Πετάλια, Θετικά στοιχεία.

Είναι πιο ευκολα στο ψάξιμο και βρίσκεις τον ήχο που θές πιο γρήγορα γιατί τα κουμπιά είναι διαθέσιμα άμεσα.

Δίνουν την δυνατότητα να καταλάβει κανείς πως δουλέυει το κάθε έφε γιατί είναι αυτόνομα.

Είναι πιο όμορφα με τα διάφορα χρώματα.

Μπορεί να διαλέξει κανείς το πετάλι που του αρέσει. (Αν και εδω υπάρχει μια μικρή παγίδα σχετικά με το πως ταιριάζει με τα υπόλοιπα)

 

Πετάλια, Αρνητικά στοιχεία.

Αν θέλει κανείς διαφορετικά setup με διάφορα delay times, chorus κλπ δεν είναι ευχρηστα.

Είναι αρκετά έυκολα στο να εμφανίσουν θόρυβο.

Χρειάζονται ένα σκασμό καλώδια για να συνδεθούν, ζυγίζουν αρκετά και πιάνουν πολύ χώρο απο ένα σημεία και πέρα.

Δεν αλλάζει η σειρά "στο φτερό" αν θέλεις πχ το overdrive πριν το wha.

Μπορεί να καταλήξουν να στοιχίσουν πολύ ακριβά.

 

Πολυεφέ, Θετικά στοιχεία.

Χαμηλό κόστος.

Πολλά εφε να δοκιμάσει κανείς, αν του αρέσει το ψάξιμο.

Ευκολα στην μεταφορά.

Λιγότερος έως και καθόλου θόρυβος.

Η ευελιξία τους είναι "ευχή" αν ξέρει κανείς τι θέλει και αφιερώσει χρόνο να καταλάβει τόσο το πως δουλεύουν, όσο και τις ανάγκες του.

 

Πολυεφέ, Αρνητικά στοιχεία.

Δύσκολα στην εκμάθηση (αν και μερικά δεν είναι τόσο όσο μοιάζουν στην αρχή)

Η πληθώρα των επιλογών συνήθως καταλήγει σε σύγχιση με αποτέλεσμα να μη μπορεί να βγάλει κανείς ήχο με τίποτα.

Μπορεί να παρασυρθεί κανείς και να ασχολείται περισσότερο με το μπες-βγές σε μενού παρά να παίζει μουσική.

Η ευελιξία τους είναι "κατάρα" αν ΔΕΝ ξέρει κανείς τι θέλει και ΔΕΝ αφιερώσει χρόνο να καταλάβει τόσο το πως δουλεύουν, όσο και τις ανάγκες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημερα σε ολους ! :D

Για να μην ανοιξω καινουργιο θεμα,θετω εδω καποιες επι μερους ερωτησεις για την χρηστικοτητα και την πρακτικοτητα της TONELAB SE που θα ηθελα να απαντηθουν απο τους ηδη εχοντες την πεταλιερα αυτη και την εχουν ψαξει αρκετα,προκειμενου να μου λυθουν-και σε οποιον αλλο ενδιαφερεται- 2 βασικες αποριες.

Να επισημανω οτι το ολο θεμα ξεκιναει με βαση οτι την χρειαζομαι μονο για τα εφε της και τιποτ'αλλο(καμπινες-προσωμιωσεις ενισχυτων κ.τ.λ παντα απενεργοποιημενα) .

 

Ερωτηση 1η :

α)Τα εφε τα βαζω πραγματικα με οποια σειρα θελω ?(περα απ την πρωτη μπανκα ,οπως ανεφερε ενα παιδι πιο πανω).Επειδη εχω ηδη μια αλησιδα απο 10 πεταλακια και εφοσον ολοι οι ηχοι τους περιεχονται στην Tonelab,θα θελα να μαθω αν μπορω να φτιαξω την ιδια αλησιδα και σ'αυτην.

β)Επειδη θα κρατησω καποια πεταλακια και θα τα συνδιασω με την Τonelab μπορω να τα συνδεσω ολα μαζι ( Τonelab + εξωτερικα πεταλακια) και να εχω την αλησιδα των ηχων με την ιδια σειρα που τους εχω τωρα?χωρις να υπαρχει προβλημα στο ηχητικο αποτελεσμα?

 

Ερωτηση 2η :

γ)Μπορω να αποθηκευσω σε 1 ποδοδιακοπτη 2 εφε μαζι ή δεν γινεται καθολου ή γινεται μονο με συγκεκριμενα εφε?

δ)Το tap dancing το γλυτωνω ή οχι?Δηλαδη εαν σ'ενα κομματι εχω στην εισαγωγη chorus + delay ,και χρειαστει ν'αλλαξω αποτομα σε ρυθμικο(distortion μονο) γινεται με το πατημα ενος ποδοδιακοπτη? ή συμπεριφερεται σαν ξεχωριστα πεταλακια??

 

ΥΓ 1 : επειδη οι ερωτησεις αφορουν αποκλειστικα την Τonelab και για να μην χαλασω το ηδη υπαρχων thread μπορω ν'ανοιξω καινουργιο εαν υπαρχει προβλημα.

ΥΓ 2 : για να προλαβω τυχον υποδειξεις για αναδρομη σε παλιοτερα threads,τα χω διαβασει και παραυτα,υπαρχουν οι συγκεκριμενες αποριες.

 

I'm looking forward for your reply.

Your's sincerely,

Chris :lol: :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση 2η :

γ)Μπορω να αποθηκευσω σε 1 ποδοδιακοπτη 2 εφε μαζι ή δεν γινεται καθολου ή γινεται μονο με συγκεκριμενα εφε?

δ)Το tap dancing το γλυτωνω ή οχι?Δηλαδη εαν σ'ενα κομματι εχω στην εισαγωγη chorus + delay ' date='και χρειαστει ν'αλλαξω αποτομα σε ρυθμικο(distortion μονο) γινεται με το πατημα ενος ποδοδιακοπτη? ή συμπεριφερεται σαν ξεχωριστα πεταλακια??

 

[/quote']

 

Μπορείς να τη χρησιμοποιείς ΕΙΤΕ ως ξεχωριστά πεταλάκια (όπου ο κάθε ποδοδιακόπτης ανοιγοκλείνει 1 εφέ μονο), ΕΙΤΕ σαν presets γκρουπαρισμένων εφέ (πατάς πχ τον 1ο ποδοδιακόπτη και έχεις αποθηκεύσει Chorus, Delay, Reverb, πατάς τον 2ο και αυτόματα έχεις πχ drive, tremolo kai wah κ.ο.κ.)

 

;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση 1η :

α)Τα εφε τα βαζω πραγματικα με οποια σειρα θελω ?(περα απ την πρωτη μπανκα ' date='οπως ανεφερε ενα παιδι πιο πανω).Επειδη εχω ηδη μια αλησιδα απο 10 πεταλακια και εφοσον ολοι οι ηχοι τους περιεχονται στην Tonelab,θα θελα να μαθω αν μπορω να φτιαξω την ιδια αλησιδα και σ'αυτην.

β)Επειδη θα κρατησω καποια πεταλακια και θα τα συνδιασω με την Τonelab μπορω να τα συνδεσω ολα μαζι ( Τonelab + εξωτερικα πεταλακια) και να εχω την αλησιδα των ηχων με την ιδια σειρα που τους εχω τωρα?χωρις να υπαρχει προβλημα στο ηχητικο αποτελεσμα?[/quote']

 

Η σειρα των fx ειναι ως εξης στην tonelab

1)Loop

2)OD/Fuzz/Wah/Comp/Octave κτλ κτλ

3)Mod

4)Delay

5)Reverb

 

Τα 3,4,5 μπορουν να πανε σε οποια σειρα θες (δλδ 3,4,5 4,3,5 5,3,4 κ.ο.κ)

 

Μπορεις να χρησιμοποιησεις μονο 1 fx απο καθε μπανκα

Τα πεταλακια σου μπορεις να τα βαλεις στην θεση 1 μονο

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου ο φίλος μπορεί να αγοράσει με τα 500 ευρώ που διαθέτει μία πολύ καλή πεταλιέρα π.χ tonelab ή 5-6 μέτρια πετάλια. Προσωπικά και αφού δοκίμασα όλες τις λύσεις θεωρώ ότι μακροπρόθεσμα το καλύτερο είναι να αγοράζει κανείς ένα-ένα ποιοτικά πετάλια, όπως προτείνει και ο panka. Η διαφορά είναι στην ποιότητα του ήχου και είναι πολύ μακριά από οποιαδήποτε πεταλιέρα ή πεταλάκι της σειράς. Και προς διευκρίνηση όταν λέω ποιοτικά πεταλάκια, εννοώ κατασκευαστές όπως t-rex, fulltone, voodoolab, keeley κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου