Προς το περιεχόμενο

(πεταλώματα) ξεχωριστά πετάλια ή πεταλιέρα


boem

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Oh yes, από Οκτώβριο 2007 8)

 

Guitar Rig 3 Kontroller

 

GuitarRig3.jpg

 

Σίγουρα κάθε καινούριος (και παλιός) κιθαρίστας/μπασίστας που έχει υπολογιστή πρέπει να κατεβάσει το demo. Μόνο σαν reference για ήχους από διάφορους ενισχυτές και πετάλια είναι θησαυρός και από ποιότητα πιστεύω έίναι τοπ για χρήση σε σπίτι/amateur home studio-recording.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έστω ότι δεν έχετε καθόλου effects και pedals για την κιθάρα σας και διαθέτεται ένα ποσό 400 - 500 ευρώ για να κάνετε την σχετική αγορά. Θα προτιμήσετε να αγοράσετε με αυτό το ποσό α)ξεχωριστά πετάλια ή β)κάποιο πολυεφφέ' date=' πεταλιέρα, κτλ ?? ή μήπως κάποιον συνδυασμό αυτών των δύο??

 

Ναι ναι, το ξέρω ότι είναι θέμα γούστου και επιλογής μουσικής και θέμα ευκολίας και και και κτλ ,

εγώ εσάς ρωτάω να μου πείτε τη δική σας ενέργεια στη συγκεκριμένη περίπτωση.

8)[/quote']

 

 

κατα την ταπεινη μου γνωμη το καλυτερο ειναι 1 πεταλι την φορα και καλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία θα ακολουθήσει και η απάντηση των IKmultimedia και Waves' date=' οπότε αναμένω :D[/quote']

 

Εννοείς το Amplitube & GTR?

 

Τo GTR δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα να σου πω την αλήθεια αλλά το Amplitube μου φάνηκε αρκετά άσχημο (IMHO)...θα Πρέπει να κάνουν τρομερή δουλειά να φτάσουν την ΝΙ. Foot controller έχει κανένα απ'αυτά;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω ότι δεν έχετε καθόλου effects και pedals για την κιθάρα σας και διαθέτεται ένα ποσό 400 - 500 ευρώ για να κάνετε την σχετική αγορά. Θα προτιμήσετε να αγοράσετε με αυτό το ποσό α)ξεχωριστά πετάλια ή β)κάποιο πολυεφφέ' date=' πεταλιέρα, κτλ ?? ή μήπως κάποιον συνδυασμό αυτών των δύο??

 

Ναι ναι, το ξέρω ότι είναι θέμα γούστου και επιλογής μουσικής και θέμα ευκολίας και και και κτλ ,

εγώ εσάς ρωτάω να μου πείτε τη δική σας ενέργεια στη συγκεκριμένη περίπτωση.

8)[/quote']

 

 

κατα την ταπεινη μου γνωμη το καλυτερο ειναι 1 πεταλι την φορα και καλο...

 

Λίγο δύσκολο όμως όταν δεν ξέρεις τι πάει να πει καλό πετάλι επιδή δεν έχεις εμπειρία :wink:

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς το Amplitube & GTR?

 

Τo GTR δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα να σου πω την αλήθεια αλλά το Amplitube μου φάνηκε αρκετά άσχημο (IMHO)...θα Πρέπει να κάνουν τρομερή δουλειά να φτάσουν την ΝΙ. Foot controller έχει κανένα απ'αυτά;

 

Έχω το amplitube2 και δεν είναι και τόσο τραγικό! Το αντίθετο θα έλεγα. Το Waves το έχει κολλητός μου και μαζί με το di που δίνει, είναι αχτύπητο ως ήχος. Βέβαια δεν μου αρέσουν κάποια πράματα, όπως πχ ότι μπαίνει σαν insert στο sequencer η πεταλιέρα, ξεχωριστά από τις κεφαλές+καμπίνες (δεν είναι δλδ ενιαίο πακέτο) και ώρες ώρες είναι σπαστικό. Αλλά η προσομοίωση των κεφαλών είναι από άλλο πλανήτη!

 

Αλλά άστο για όταν βγουν καλύτερα. Να μην συνεχίσουμε άλλο το offtopic! :)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός, ας περιμένουμε να βγούνε δε βιαζόμαστε.

 

Πάντως εδώ που τα λέμε ήμουνα στο honey moon με το Guitar Rig όταν δοκίμασα το Amplitube και ίσως δεν του έδωσα τη δέουσα προσοχή....

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

νομιζω οτι και με τους δυο τροπους μπορεις να φτιαξεις τους ηχους που θελεις. για μενα η μεγαλυτερη διαφορα ειναι: πεταλια = ευελιξια και ευκολια στο να επεξεργαστεις εναν ηχο γρηγορα (π.χ. πας σε ενα live η προβα και κατι ακουγεται μαπα). φετες, πεταλιερες = περισσοτερες δυνατοτητες, ευκολη προσβαση σε πολλους ηχους, γρηγορες αλλαγες ηχων.

επισης νομιζω οτι υπαρχει και καποια διαφορα στον ηχο. προσωπικα, οταν βαλω στο σημα τις κιθαρας περισσοτερα απο 3, 4 πεταλια, η βαλω φετες κ.τ.λ., κατι αλλαζει στην ανταποκριση της κιθαρας που δε μου αρεσει. αλλα αυτα ειναι απλα προτιμησεις.. (για τον ιδιο λογο δεν μου αρεσει να παιζω με compressor)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κοιταξεις για πεταλιερες παντως γνωμη μου ειναι να δωσεις βαση σε gt-8 και tonelab και οχι τοσο σε xtl αφου δεν το θες τοσο για παραμορφωσεις.

Και τα 2 εχουν πολυ καλα καθαρα και εχουν οτι fx χρειαζεσαι κ κατι παραπανω

 

To gt-8 εχει ενα σωρο παραμετροποιησεις που μπορει να σε κουραζει αλλα αν το μαθεις κανεις πραγματα που δεν μπορεις να κανεις με τις υπολοιπες

Εχει loop σε οποιοδηποτε μερος της αλυσιδας των fx σου

Μπορεις να βαλεις με οποια σειρα θες τα fx σου

Εχει ενα θεμα στο wah και στο reverb βεβαια (ειναι χρηστικα αλλα οχι εξαιρeτικα)

 

 

Στην tonealab εχει πολυ καλα fx αλλα εχει μερικα θεματακια και αυτη (ας πουμε wah/comp/od δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις ταυτοχρονα αλλα 1 απο αυτα κατι τετοιο το gt-8 δεν σε περιοριζει)

Εχει σε ανοητη θεση το loop (το χει στην αρχη της αλυσιδας)

Εχει καλο wah αλλα δεν μπορεις μετα απο αυτο να βαλεις ενα overdrive :?

Δεν μπορεις να βαλεις τα fx με οποια σειρα θες

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου