Προς το περιεχόμενο

Alea jacta est.....(tele content)


fenderiarhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
Είδατε που τον κράζατε? ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΕΙΝΑΙ!!!

......

 

Καλά....δεν τον έκραξε και κανένας... :wink:

 

Απλά' date=' εξακουθώ να πιστεύω ότι "binding και maple ταστιέρα" είναι σαν να φοράς αυτά τα παπούτσια,

[img']http://www.office.co.uk/images/shoes/thumb/70040000_t1.jpg[/img]

 

με αυτό το πουκάμισο

 

Cowboy_Shirt.jpg

:lol:

 

 

Παρόλα αυτά, όπως είπα πριν, το αποτέλεσμα είναι πολύ ωραιότερο απ' ότι περίμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Oφειλω να πω πως και εγω ειχα καποιους ενδοιασμους σχετικα με το αν θα ταιριαζε το maple μανικι με το LPB.....κακα τα ψεμματα ειμαστε "ιστορικα" συνηθισμενοι να βλεπουμε binding+rosewood.....παρολα αυτα και με δεδομενη την προτιμηση μου στις maple ταστιερες νομιζω οτι δεν ειναι κακο το αποτελεσμα....

 

Επιπλεον κατι που για μια ακομη φορα μου συμβαινει και που επιβεβαιωνει την αποψη του να μην βιαζομαστε να κρινουμε μια κιθαρα απο τις πρωτες μερες, ειναι οτι τελικα ναι οι μαγνητες απο εκει που σκεφτομουν μια πιθανη αλλαγη μπορω να πω οτι οντως ειναι πολυ καλοι και μου αρεσουν παρα πολυ....(θεμα προσαρμογης του strat oriented εξοπλισμου μου στην τελε ηταν παρα θεμα μαγνητων).....αν και εξακολουθω να βρισκω το S1 ψιλοπεριττο......το 99,9% του χρονου το περναω στiς κλασσικες θεσεις οι οποιες ειναι αρκουντως καλες....

 

Για το μανικι παροτι το συνηθισα δεν μπορω να πω οτι εχω και ξεσπασματα χαρας οταν παιζω σε αυτο....εξακολουθει να με ενοχλει οχι τοσο το παχυ προφιλ του οσο οι"πλατες" που ειναι καπως κουραστικες. Και εδω ειναι θεμα συνηθειας.....σε εναν που εχει συνηθισει να παιζει με λαιμους διαστασεων .....κλασσικης κιθαρας...αυτος της baja θα του φανει wizard neck και εμενα που ειμαι συνηθισμενος στους λεπτους εως μετριους necks μου φαινεται αρκετα παχυς (παντως δυσκολα μπορω να φανταστω κατι ξεκουραστo και ακομα πιο παχυ απο αυτο..... :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: ) Eχω παντως ακομα την απορια του γιατι θεωρουνται πιο ξεκουραστοι οι χοντροι λαιμοι....εχω μεγαλα χερια και παρολα αυτα πιο μεγαλη κουραση ενιωθα παντα απο παιξιμο σε χοντρους λαιμους παρα σε λαιμους κατηγοριας "φτερου" (ουδεποτε ειχα την ικανοτητα να παιξω shred και "γρηγορα").....ισως να ειναι και αυτο ενα ακομα τρεντ...

 

 

Οσον αφορα στην αλλαγη του σωματος της κιθαρας και τον ηχο, αυτο που.........σορρυ....πρεπει να στειλω ενα fax εν τω μεταξυ..... :D :D :D :D :D :D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κακα τα ψεμματα ειμαστε "ιστορικα" συνηθισμενοι να βλεπουμε binding+rosewood

 

Κακως ειμαστε συνηθισμενοι μια και ιστορικα η Fender παντα προσεφερε maple necks σαν custom option ακομα και την εποχη 59-66 που ειχε καταργησει το maple στα στοκ μοντελλα της λογω "αισθητικων" παραπονων απο τους dealers (λερωνονταν και εφευγε το βερνικι) .

 

Η πιο γνωστη βεβαια custom με maple ειναι αυτη του Andy Summers

 

http://www.fender.com/summers/

 

 

αν και εξακολουθω να βρισκω το S1 ψιλοπεριττο......το 99,9% του χρονου το περναω στiς κλασσικες θεσεις οι οποιες ειναι αρκουντως καλες....

 

+1000 αλλα δεν ειναι κακο να σου βρισκονται και μερικοι εξτρα περιεργοι ηχοι στην απιθανη περιπτωση που θα τους χρειαστεις.. :lol:

 

Eχω παντως ακομα την απορια του γιατι θεωρουνται πιο ξεκουραστοι οι χοντροι λαιμοι....εχω μεγαλα χερια και παρολα αυτα πιο μεγαλη κουραση ενιωθα παντα απο παιξιμο σε χοντρους λαιμους παρα σε λαιμους κατηγοριας "φτερου" (ουδεποτε ειχα την ικανοτητα να παιξω shred και "γρηγορα").....ισως να ειναι και αυτο ενα ακομα τρεντ...

 

και αυτο ειναι θεμα συνηθειας,οι tele μεχρι το 57 και μετα το 76 εχουν συνηθως παχυτατους λαιμους με αποκορυφωμα τις πρωτες (50-52),προσωπικα επειδη μου αρεσει η αισθηση και το ακουστικο sustain που δινει ο παχυς λαιμος αλλα και η καλυτερη στηριξη που προσφερει στο χερι τους προτιμω...1 ιντσα και με τα γεματα "πλευρα" (δηλ. U shape) που δεν αρεσουν σε εσενα....γενικα ομως μια ελαφρια τελε με παχυ μπρατσο και καλους μαγνητες με χαμηλη εξοδο πολυ δυσκολα θα ακουγεται κακα..... :lol: (χωρις αυτο να σημαινει πως και μια βαρια με λεπτο μπρατσο δεν θα ακουγεται επισης καλα.....)

 

 

τωρα αν το σωμα που εβαλες ηταν πανω κατω στο ιδιο βαρος με το προηγουμενο,απο οτι ξυλο και να ειναι δεν νομιζω οτι με το ιδιο σετ απ θα ακουσες καμμια σοβαρη διαφορα (στον ενισχυτη βεβαια παντα,οχι ακουστικα...) :wink: μπορει βεβαια το...πλαστικο binding να σου εκοψε κατι γυρω στα 700 khz... :lol: :lol: :wink:

 

αν τωρα η διαφορα στο ΒΑΡΟΣ ειναι μεγαλη λογικα αν εβαλες βαρυτερο σωμα η κιθαρα θα πηρε αρκετα πριμα και sustain χανοντας λιγο "κλασσικο" tele ηχο και περνοντας περισσοτερη "νοτα" & punch (θα εγινε πιο "ροκ" δηλ.) το αντιθετο αν εβαλες καποιο πολυ ελαφρυτερο σωμα... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδατε που τον κράζατε? ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΕΙΝΑΙ!!!

 

 

βρε δεν τον κραζαμε, απλα δεν ειναι baja πια!! κακως εμπλεξε ο ανθρωπος με την αγορα της baja.

 

προσωπικα δεν θεωρω οτι ταιριαζει ο συνδυασμος, αλλα ειναι καλυτερος απ οτι τον φανταζομουν.

 

καλοριζικη και παλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

απλα δεν ειναι baja πια!!

 

Aυτο ειναι ενα μεγαλο θεμα.....δηλαδη ......τι ειναι αυτο που κανει μια κιθαρα αυτο που ειναι η τι ειναι αυτο που αλλοιωνει το χαρακτηρα της τοσο ωστε να μιλαμε για αλλη κιθαρα?

 

κακως εμπλεξε ο ανθρωπος με την αγορα της baja.

 

Επ αυτου τα πραγματα ειναι απλα......ηταν η μοναδικη διεξοδος προκειμενου να συνδυαστουν τα εξαιρετικα χαρακτηριστικα της baja (και σε αυτα συγκαταλεγω μαγνητες k neck) με το συγκεκριμενο χρωματικο συνδυασμο χωρις καμμια επιπλεον οικονομικη επιβαρυνση (ισα ισα που θα μπορουσε κανεις να εχει και κερδος ......τα parts της baja ειναι ακριβοτερα απο το συνολο των μερων της (αυτο το εχει καταλαβει εγκαιρα και εχει γινει πλουσιος ενας αμερικανος στο ebay ονοματι reliablefender)) :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: ). To ολο σκεπτικο ενισχυεται περαιτερω αν σκεφτει κανεις την τιμη της baja και τη συγκρινει κανεις με αυτη οποιασδηποτε αλλης εναλλακτικης λυσης (rockinger, CS,MIJ, κιθαρα απο parts κ.λ.π).

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

απλα δεν ειναι baja πια!!

 

Aυτο ειναι ενα μεγαλο θεμα.....δηλαδη ......τι ειναι αυτο που κανει μια κιθαρα αυτο που ειναι η τι ειναι αυτο που αλλοιωνει το χαρακτηρα της τοσο ωστε να μιλαμε για αλλη κιθαρα?

 

με την εννοια αυτη εχεις δικιο, και σαφως η κιθαρα σου συνεχιζει να ειναι baja. απλα αν ηταν να παρω κιθαρα και να της αλλαξω το σωμα θα επαιρνα εξ αρχης parts. υπο αυτη την εννοια ειπα οτι για να κανεις αυτο που εκανες δεν χρειαζοταν να παρεις baja.αυτο θα ειχε νοημα αν οι μαγνητες της ηταν τελειοι, το μπρατσο αυτο ακριβως που θες κλπ. αλλα τωρα το τι λεω εγω , λιγο σε νοιαζει;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη κολλατε στο τι ειναι η κιθαρα (εξαλλου το μονο που αλλαξε ειναι το σωμα...big fucking deal... :lol: ολα τα αλλα εμειναν στοκ ) αλλα στο γεγονος οτι αυτο που εφτιαξε ο fenderiarhs ειναι απλα ενα ΚΟΥΚΛΙ!! (και super telecaster in my book) :lol:

 

Και εμενα τα χρωματα της Baja με ξενερωνουν αν δεν ειναι custom color το χρωμα δεν συγκινειται η γερικη καρδια μου!! :lol: :lol:

 

Ειδικα το lake placid blue ειναι για εμενα το ωραιοτερο Fender χρωμα μαζι με το ocean turquoise .

 

Αληθεια δεν μας ειπες απο που πηρες το σωμα και την διαφορα που εκανε (αν εκανε) στον ηχο....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα αν το σωμα που εβαλες ηταν πανω κατω στο ιδιο βαρος με το προηγουμενο' date='απο οτι ξυλο και να ειναι δεν νομιζω οτι με το ιδιο σετ απ θα ακουσες καμμια σοβαρη διαφορα (στον ενισχυτη βεβαια παντα,οχι ακουστικα...)[/quote']

 

Διαφορα παντα υπαρχει.

Απλα πρεπει να υπαρχει και το καταλληλο αυτι να την "ακουσει"...

 

Επισης, στην "εξισωση" παιζει και το απο ποσα κομματια ειναι, ποση μπογια (οκ, Primer, χρωμα, clearcoat, κλπ κλπ).

Αν ειδα καλα το original σωμα της εν λογω Tele ηταν τουλαχιστον 3 κομματια. Δεν ξερω αν βαζει Nitro η Poly η Fender σ'αυτα τα οργανα.

(ασε που και Nitro που λεν οτι βαζουν, ειναι πανω απο στρωμα(τα) Poly και οχι full, τουλαχιστον σε πιο φθηνα μοντελα)

 

Anyway, αν σου αρεσει ο ηχος, who gives a damn?.... ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα μη βαζει νιτρο (γιατι να βαλει αλλωστε....τζαμπα κοπος και εξοδα ασε που δεν παιζει ρολο στον ηχο οτι και να λενε οσοι προσπαθουν να πουλησουν vintage μυθους,ασε που και οι παλιες "νιτρο" Fender εχουν απο κατω 4 κιλα fullerplast....)

 

Οσο για τα ποσα κομματια εχει το σωμα ΕΚΕΙ ειναι που δεν παιζει κανενα ρολο στον ηχο (ετσι κι αλλοιως original tele με one piece σωμα ελαχιστες υπαρχουν,τραβιεμαι με vintage tele απο το 80 και μια εχω δει μονο...η δραματικη πλειοψηφια ολων των τελε που ειχα απο καθε εποχη (60ς,70ς κτλ) 3-4 κομματια ηταν (και 5 και 6) ,η καλυτερη δε FENDER τελε που εχω παιξει ποτε μου (οχι δηλ.αυτες που "φτιαχνω" εγω) ειναι μια του 69 με 6 κομματια σωμα και τρια κιλα πολυεστερα...(σαν τη στρατ του Hendrix δηλαδη... :lol: :lol: ) ενω η χειροτερη μια custom του 63 τιγκα στο νιτρο και τη vintagia...:)

 

δεν υπαρχουν "μαγικες" συνταγες απλα καποιες κιθαρες παιζουν και καποιες οχι.. :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου