Προς το περιεχόμενο

Alea jacta est.....(tele content)


fenderiarhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αληθεια δεν μας ειπες απο που πηρες το σωμα και την διαφορα που εκανε (αν εκανε) στον ηχο....

 

To σωμα ειναι απο μια MIJ fender 62 custom tele (και ειναι alder σε αντιθεση με το ash της baja:lol: :lol: :lol: :lol: ). Κανε ενα search στο ebay για user reliablefender.....με λιγη υπομονη υπαρχουν πολλες καλες λυσεις για parts.....(και δεν ξερω αν ειμαι τυχερος αλλα δεν εχω πληρωσει ουτε μια φορα τελωνειο)....

 

 

Για τον ηχο....ε δε το αφηνουμε καλυτερα....αφου τα εχουμε χιλιοματαξαναπει.... :lol: :lol: :lol: :lol: Ωραιος ειναι παντως :D :D :D :D :D :D :D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι τον ξερω εχω παρει 2-3 σωματα απο αυτον,οκ τυπος!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα μη βαζει νιτρο (γιατι να βαλει αλλωστε....τζαμπα κοπος και εξοδα ασε που δεν παιζει ρολο στον ηχο οτι και να λενε οσοι προσπαθουν να πουλησουν vintage μυθους' date='ασε που και οι παλιες "νιτρο" Fender εχουν απο κατω 4 κιλα fullerplast....)

 

Οσο για τα ποσα κομματια εχει το σωμα ΕΚΕΙ ειναι που δεν παιζει κανενα ρολο στον ηχο (ετσι κι αλλοιως original tele με one piece σωμα ελαχιστες υπαρχουν,τραβιεμαι με vintage tele απο το 80 και μια εχω δει μονο...η δραματικη πλειοψηφια ολων των τελε που ειχα απο καθε εποχη (60ς,70ς κτλ) 3-4 κομματια ηταν (και 5 και 6) ,η καλυτερη δε FENDER τελε που εχω παιξει ποτε μου (οχι δηλ.αυτες που "φτιαχνω" εγω) ειναι μια του 69 με 6 κομματια σωμα και τρια κιλα πολυεστερα...(σαν τη στρατ του Hendrix δηλαδη... :lol: :lol: ) ενω η χειροτερη μια custom του 63 τιγκα στο νιτρο και τη vintagia...:)

 

δεν υπαρχουν "μαγικες" συνταγες απλα καποιες κιθαρες παιζουν και καποιες οχι.. :wink:[/quote']

 

Καλα, καποια διαφορα εχει το νιτρο απο τον πολυεστερα...

Κυριως φαινεται με τον (πολυ) καιρο, οταν "ραγισει" το νιτρο και απελευθερωθει λιγο το ξυλο. Τον "παπα" του vintage δεν τον τρωω ουτε 'γω, αλλα οπως και να το κανουμε καποια διαφορα ΕΙΧΑΝ τα παλια (το τωρινο νιτρο ειναι σαν πουρες)

Και φυσικα, το fullerplast ραγιζει κι αυτο. Αφου γινοταν ενα με το ξυλο...

 

Τωρα για τον αριθμο των κομματιων, συμφωνω οτι πολλα παλια δεν ηταν μονοκομματα (ιδιως τελε) αλλα δεν ειναι απολυτο οτι παιζει καλυτερα το μονό η αυτο με τα λιγοτερα κομματια.

Απλα παιζει δ ι α φ ο ρ ε τ ι κ α !

 

Ειπαμε. Ο ηχος μιας κιθαρας ειναι συναρτηση πολλων μικρων κ μεγαλων παραγοντων, τους οποιους δεν μπορουμε να καταγραψουμε/περιγραψουμε ολους.

 

Οσο για τις κιθαρες του Hendrix, μη λες. Και εναν τενεκε να του εδινες, ο ανθρωπος θα τον απογειωνε.

 

Και αντε μετα να ψαχνουμε ολοι οι κοινοι θνητοι απο τι υλικο ηταν, ποσο λαδι ειχε μεινει μεσα κλπ mojo μπουρδες...

 

It's all in the wrist, που ειπε και ο James Bond... :lol: :lol: :lol:

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: μου θυμίζει τη φάση με τον M.J.Fox στο back to the future I, όταν έπαιξε κιθάρα για να "σμίξουν"¨οι δικοί του που έπαιζε RnR στην εποχή της πόλκας!!! και μόλις έκανε τα τάπινγκ του και τα λεγκάτα, έπιασαν οι άλλοι της μπάντας τo Gibson σκάφος και το κοίταγαν σαν διαστημόπλοιο!!! :lol: :lol: :lol:

Όντως και τενεκέ να του έδινες, του Hendrix, πύραυλο θα τον έκανε....

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου