Προς το περιεχόμενο

Μουσική ορολογία


nektar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνω και γω με τα παιδια. Σε καλυπτουν μια χαρα.

 

Για το flourishes και γω μπερδευομαι, υποθετω οτι φιοριτουρα ή εμπλουτιζω ειναι ΟΚ.

 

Για το sequencing, μπορεις να μας πεις την ατακα στο DVD? Και γω λεξη ή απλη φραση στα ελληνικα δεν μου 'ρχεται. Πολυ απλα, και σαν χρηση συσκευης ηχογραφησης μπορει να χρησιμοποιηθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το "ρούλο" λέγεται και παραέξω? :lol: :lol: :lol:

Νόμιζα ότι είναι slang των drummer. :lol:

 

Όπως πχ τα hi-hat εγώ παλιά τα ήξερα ως "φιούτζι"....:lol::lol::lol::lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Το "ρούλο" λέγεται και παραέξω? :lol: :lol: :lol:

Νόμιζα ότι είναι slang των drummer. :lol:

 

Όπως πχ τα hi-hat εγώ παλιά τα ήξερα ως "φιούτζι"....:lol::lol::lol::lol:

 

:lol: :lol: Ναι...κι εγώ...."φιούτσι" και ντρεπόμουν να το πω σε άλλους....νόμιζα ότι είναι "τοπικό ιδίωμα" (να μην πω τίποτα χειρότερο) :lol: :lol: :lol:

 

Νομίζω "φιούτσι" αλλά και "φιούτσιμπαλ" (<-- επίσης υπαρκτός όρος για το hi-hat :lol: ) είναι ελληνική παράφθορά του "foot cymbal". :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας υπερευχαριστώ!

 

Το DVD απευθύνεται στο κοινό των The Who και παρουσιάζει μια πρόσφατη δουλειά τους.

 

Για το flourish:

Peter Townshend: I had two distinctly different worlds. One is, which is that

my acoustic guitar playing came directly out of traditional jazz-banjo playing and an interest in flamenco and guitar jazz. It's lots of flourishes, it's where my flourishing kind of style comes from. You know, it's just total flamenco.

 

Για το sequencing (υπόψιν ότι οι σημείωσεις που παρέθεσα δεν θα εμφανιστούν στο DVD. Ειναι για να βοηθήσουν τον μεταφραστή στην κατανόηση. Οπότε το κοινό θα δει μόνο τον όρο για το sequencing και όχι την επεξήγηση)

Ο Simon Townshend μιλώντας για τον αδελφό του:

He's invented so many things. Like having something so mellow but moving all the time, whether it be piano or guitar, and then crash chords over the top. That's another trademark. I mean, that use of sequencing... I don't know how it was achieved, but I'd certainly never heard anything like that before.

 

Μήπως κολλάει το ενορχήστρωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το sequencing (υπόψιν ότι οι σημείωσεις που παρέθεσα δεν θα εμφανιστούν στο DVD. Ειναι για να βοηθήσουν τον μεταφραστή στην κατανόηση. Οπότε το κοινό θα δει μόνο τον όρο για το sequencing και όχι την επεξήγηση)

Ο Simon Townshend μιλώντας για τον αδελφό του:

He's invented so many things. Like having something so mellow but moving all the time' date=' whether it be piano or guitar, and then crash chords over the top. That's another trademark. I mean, that use of sequencing... I don't know how it was achieved, but I'd certainly never heard anything like that before.

 

Μήπως κολλάει το ενορχήστρωση?[/quote']

 

 

"I mean, that use of sequencing..."

 

Γράψε "τη χρήση προηχογραφημένου υλικού" και είσαι μέσα ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για το flourish:

Peter Townshend: I had two distinctly different worlds. One is' date=' which is that

my acoustic guitar playing came directly out of traditional jazz-banjo playing and an interest in flamenco and guitar jazz. It's lots of flourishes, it's where my flourishing kind of style comes from. You know, it's just total flamenco.

 

[/quote']

 

Ωωωωπα, εδώ η χρήση του flourish δεν έχει καμιά σχέση με την ερμηνεία στο αρχικό ποστ, και μπορεί όντως να αποδοθεί σαν διάνθισμα, φιοριτούρα.

 

 

¶σχετο:

 

Αυτό το DVD το ΘΕΛΩ όταν βγεί!

:D

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, χωρις να ειμαι σε θεση να αμφισβητησω τις σημειωσεις που δωθηκαν στην Nektar, αλλα γιατι εμενα μου φαινεται οτι εδω το sequencing χρησιμοποιειται κυριολεκτικα, δηλ. η εναλλαγη, η σειρα. Μηπως οντως αναφερεται στην ενορχηστρωση και οχι στο μηχανημα sequencer?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τι να πω; Θα επαναληφθώ! Ευχαριστώ πολύ. Είστε και κιθαρίστες και ντράμερ, τι άλλο να ζητήσει κανείς;

 

Για το crash chords λέω να βάλω "σκληρές συγχορδίες". Τι λέτε;

 

Wasted, το υλικό του DVD (Amazing Journey), πρέπει να κυκλοφορεί ήδη εκτός Ελλάδος. Αλλά να το πάρεις από δω για να το δεις και με τους ελληνικούς υπότιτλους ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου