Προς το περιεχόμενο

Επιλογή αρμονίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι αρχάριος σε θέματα μουσικής και παρακολουθώ μαθήματα αρμονίου

Σκοπευω να αγοράσω αρμόνιο στην κατηγορία 300-500 ευρώ

Τι έχετε να μου προτείνετε από εταιρίες-μοντέλα? Θα ήθελα να έχει πολύ καλή πιστότητα ήχου (για την κατηγορία του φυσικά) αλλά και να συνδέεται χωρίς προβλήματα με PC για περαιτέρω επεξεργασία-διαμόρφωση των κομματιών. Ελληνικούς ρυθμούς διαθέτουν όλα ? (αν και δεν με ενδιαφέρει και παρα πολύ!)

 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να μην εννοείς δίσκαλο η pipe :lol:

 

μπορεις να δείς την σειρά pa της Korg

 

μπορείς να δείς την σειρά psr της yamaha.

 

(και roland, technics, δες γενικά

 

Εχω το psr550 της Υαmaha, κάνει αυτα που θές.

 

Για την τιμή που ζητάς καινουριο φίλε δύσκολα θα βρείς. Δώσε κάτι παραπάνω για ένα αξιοπρεπές arranger. Πλέον όλα έχουν πολλες δυνατότητες που είναι σίγουρο οτι αν προχωρήσεις θα τις χρειαστείς. Υπάρχουν και μεταχειρισμένα σε ευκαιρία..

 

Μην τσιγγουνεύεσαι με αυτά :lol: Παρε κάτι καλύτερο που θα σε "κρατήσει" για αρκετό διάστημα και να είναι ο προπομπός σε κάτι καλύτερο πλέον όταν μάθεις και σίγουρα θα αναζητήσεις. Μια ψυχή θα βγεί που θα βγεί

 

Ολοι οι πληκτράδες ξεκινήσαμε με ενα αρμόνιο ή arranger και όσοι αντέξαμε πήγαμε στα synths - workstation :lol: είναι η φυσική εξέλιξη.

 

Για το θεμα σύνδεσης με pc αρκεί να υπάρχουν midi θύρες που όλα πλέον έχουν , μέχρι και τα casio. :lol:

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιότητα - Πιστότητα ήχου............. Κοίτα, αυτό είναι υποκειμενικό. Εξαρτάται από τι θέλει ο καθένας (κλισέ)

 

Όσον αφορά την πιστότητα σε ορχηστρικά όργανα και κιθάρες, μπορώ να πώ οτι συγκινούμαι πάντα με τους ήχους των roland. Πραγματικά πλούσιοι σε πνευστά και έγχορδα , ρεαλιστικότατοι depending offcourse και με το μοντέλο. Αν και είναι δόγμα τα περισσότερα μοντέλα μιας εταιρίας να μοιράζονται τις ίδιες κυματομορφές, οπότε οι ήχοι είναι οι ίδιοι. Μου αρέσουν επίσης τα πιάνα και τα κλασσικά της και τα ηλεκτρονικά. απίστευτα. Στο tritonaki εχω περάσει samples αυτών και παίζω σχεδόν μόνο με αυτά.

 

Τα korg είναι λίγο κατώτερα σε πραγματικά όργανα, όχι βέβαια τραγικά, έχουν την χάρη τους, αλλά μου αρέσουν περισσότερο στους synth, pad και lead ήχους, καμμία σχέση.

 

τα yamaha, είναι κι αυτά μια μέση κατάσταση, προσωπικά δεν με συγκινούν καθόλου, αλλά σε άλλους αρέσουν.

 

Να σου πώ. Πήγαινε σε εκθέσεις και δούλεψε μαζί τους, άκουσε τι σε εκφράζει και επένδυσε ανάλογα. Διαμόρφωσε την δικιά σου γνώμη, γιατι όλα υποκειμενικά είναι. Το θέμα είναι τι θα σου αρέσει εσένα.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με πρπ 900 Ευρώ παίρνεις το ΡΑ50 το οποίο θα σε "αντέξει" για καιρό.

ίσως το κλαβιέ να σου φανεί κάπως αλλά οι ήχοι και οι ρυθμοί είναι άριστοι.

δεν θα το βαρεθείς εύκολα. :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 χρόνια αργότερα...
  • Guru

Εκτός από τις δυνατότητές του, εξαρτάται κατά μεγάλο ποσοστό από τις δικές σου απαιτήσεις καθώς επίσης καί από το πόσο καλά ξέρεις να το σετάρεις γι'αυτό που θες. Ισχύει γιά όλα τα όργανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cos_dr σε ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Σε θέμα πιστότητας-ποιότητας ήχου Υamaha, korg ή Roland?

 

 

Καλησπερα και απο μενα.

θα συμφωνισω με τους 2 κυριους (cos και τον κυριο Χναρακη)

να τα δεις απο κοντα και να τα δουλεψεις ο ιδιος με τα δικα σου αφτια και δαχτυλα ετσι ωστε να δεις και ποιο σου κανει και λειτουργικα στα δικα σου μετρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου