Προς το περιεχόμενο

σε τι χρησιμευει το ντι α'ι'?


ntadis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντί να καταλήξει το Θέμα στο να μαλώνουν 2 μέλη μεταξύ τους, μπορεί κάποιος να δώσει αξία στο Θέμα και να απαντήσει στα παρακάτω;

Ευχαριστώ!

 

Επειδή δεν το καταλαβαίνω καλά το άρθρο' date=' μήπως θα μπορούσε κάποιος να πει κάποια περισσότερα πράγματα κυρίως όσον αφορά τη συνδεσμολογία και για το αν είναι απαραίτητο το DI σε μια studio ηχογράφηση ή σε ένα live;

 

Πχ κάποιος που θέλει να ηχογραφεί τα φωνητικά του στο home studio του πχ με το Cubase 4 πέρα από τα πυκνωτικά μικρόφωνα και τους προενισχυτές των μικροφώνων είναι απαραίτητο και το DI; Και αν είναι απαραίτητο, πώς ακριβώς γίνεται η συνδεσμολογία όλων αυτών;

Τέλος, η συνδεσμολογία αυτή ισχύει και για τα live, όπου αντί για την κονσόλα του Cubase χρησιμοποιούμε hardware κονσόλα;

 

Ευχαριστώ.[/quote']

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν το κρίνω άσκοπο απλά τη γνώμη μου είπα σχετικά με όρους που θα πρέπει να χρησιμοποιούνται. Απλά είπα να χρησιμοποιούνται πιο προσιτοί όροι.

 

Αλλά αφού επιμένεις' date=' και μιας και θέλω να εμβαθύνω κι εγώ, μπορείς να μου εξηγήσεις τι ακριβώς εννοείς με τον όρο ανάδραση?

 

Όρισε τον επιστημονικά αν θες. Επίσης προσπάθησε να οριοθετήσεις επιστημονικά πρώτα (το εύκολο μέρος είναι αυτό), αλλά και με απλά λόγια στη συνέχεια ετσι ωστε να σε καταλαβαίνει κάποιος που δεν γνωρίζει φυσική και ηλεκτρισμό ούτε τους ορισμούς αντίσταση (ωμική χωρητική επαγωγική), εμπέδηση και σύνθετη αντίσταση. Πέρα απο τους φυσικούς ορισμούς θα ήθελα να μου εξηγήσεις γιατι προκύπτει η ανάγκη κατηγοριοποίησης αυτών των "αντιστάσεων" απο ορθολογικής πλευράς. Τι σημαίνει και τι εκφράζει πραγματικά "χειροπιαστά" ο κάθε όρος?

 

Γιατί πρoέκυψε η ανάγκη έκφρασης των διανυσματικών εξισώσεων των μεγεθών τέτοιων κυκλωμάτων με φανταστικό συντελεστή που στην ουσία τις ανάγει στο μιγαδικό επίπεδο?

 

Και όχι αυτά τα πράγματα δεν τα κάνουν στο λύκειο σε τέτοιο βάθος. Στα τμήματα ηλεκτρολόγων μηχανικών, φυσικών και άλλων παρεμφερών επιστημών ναι. Στο λύκειο βασανίζουν τα παιδιά με όρους που ούτε οι ίδιοι οι δάσκαλοί τους δεν εχουν αποσαφηνίσει πολλές φορές με αποτέλεσμα να έχεις παπαγαλάκια φερέφωνα των βιβλίων τους χωρίς να έχουν αποκωδικοποιήσει το πραγματικό νόημα των εξισώσεων και την ορθολογική εξήγηση των φαινομένων.

 

Κατάλαβες ποιο ήταν το νόημα που ήθελα να περάσω? Το να χρησιμοποιείς όρους επι όρων δεν λέει τίποτα. Αντίθετα η "μετάφραση" των εξισώσεων σε "χειροπιαστούς όρους" βοηθά περισσότερο τον μη μυημένο κόσμο που δεν ξέρει θεωρία φυσικής αλλά καταπιάνεται με τις εφαρμογές της.

 

Επίσης βοηθά πάρα πολύ στο να βοηθήσεις κάποιον να καταλάβει, να ανάγεις το φαινόμενο στο μηχανικό μοντέλο ή μηχανικό ανάλογο όπως λέμε.

Δηλαδή να βρεις και να παραλληλίσεις ένα μηχανικό φαινόμενο που λειτουργεί με παρόμοια εξέλιξη με αυτό το "δυσνόητο φαινόμενο" που θες να περιγράψεις στον ακροατή σου. Ο μη μυημένος κόσμος αντιλαμβάνεται πολύ καλύτερα τα μηχανικά μεγέθη και μεταβολές διότι τα έχει κάνει "κτήμα" του βασει εμπειρίας. Όλοι καταλαβαίνουν πολύ καλά πχ τι θα πεί δύναμη, μάζα, ταχύτητα αλλά δεν καταλαβαίνουν εύκολα όρους όπως ένταση ηλ. ρεύματος, φορτίο, δυναμικό κτλ. Πχ ένα μηχανικό ανάλογο για να περιγράψει την ένταση του ηλεκτρικού ρεύματος που διαρρέει αγωγό είναι χονδρικά η ταχύτητα με την οποία διαρρέει το νερό μια νοητή διατομή ενός λάστιχου Αυτό προϋποθέτει βέβαια να έχεις κατανοήσει πλήρως αυτά που περιγράφεις και ανάγεις σε μηχανικά μεγέθη διότι υπάρχουν λεπτές έννοιες που πολλές φορές μπορεί να οδηγήσουν σε λάθος συμπεράσματα.

 

Εξήγησε μου λοιπόν αν θες τους παραπάνω όρους (αντίσταση εμπέδηση) σαν να θέλεις να περιγράψεις σε κάποιον που δεν ξέρει φυσική[/quote']

 

 

 

Στο παραπάνω πόστ σου, θα μπορούσα κάλλιστα να σου απαντήσω με τα εξής λόγια σου:

 

Αν είμασταν σε ένα forum πιο εξειδικευμένο για φυσική και ηλεκτρισμό ίσως ναι αλλά το θέμα είναι όταν σε διαβάζουν να σε καταλαβαίνουν οι περισσότεροι.

 

 

Χώρια οτι δεν βλέπω το λόγο να "δώσω" "εξετάσεις" σε εσένα.. ;)

 

 

 

 

Από ό,τι φαίνεται ξέρεις τι σημαίνουν οι όροι.

 

 

Αν όντως κόπτεσαι για το καλό και την κατανόηση των όλων

ιδού η ρόδος. Κάνε το άλμα.

 

Ειδάλως, και μιάς και είμαι από άλλο πεδίο από

αυτό των ρευμάτων, θα μου ήταν λυπηρό να θεωρήσω οτι ένας που φαίνεται να γνωρίζει κάποια παραπάνω πράγματα δεν ξέρει να δώσει ένα απλό παράδειγμα του τι αντιπροσωπεύουν σε ένα μηχανικό σύστημα τα δύο μέρη του εν λόγω όρου.

 

Τώρα αν κατά τα άλλα... θεωρήσεις οτι η μη αποδοχή μου να συμμετάσχω

στο "παιχνίδι" είναι άγνοια... not my problem ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μαι κι εγω.. ευχαριστω πολυ για ολες τις απαντησεις..και οφειλω να πω οτι χαιρομαι ιδιαιτερως που εδωσα αφορμη να γινει συζητηση τετοιου επιπεδου (και δεν ειναι ειρωνικο αυτο) :D

 

αλλα για να επανελθω σε πιο μιζερα πραγματα επειδη δεν εχω και πολυ χρονο να το ψαξω μηπως μπορει καποιος να μου προτεινει καμια ετοιμη φτηνη λυση[30-50 ευρω]?

Απλως για να μη παω στα τυφλα και ειμαι στο ελεος του πωλητη :lol:

 

π.χ αυτο το di που φαινεται στη φωτο στο αρθρο [samson s-direct] που το ειδα και στο thoman θα μου το προτεινε κανενας?

 

http://www.thomann.de/gr/search_dir.html?sw=DI&pg=2&oa=pra

 

thanks again για το χρονο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια παιδες..

παιζω πληκτρα[stage piano kawai mp4] σε διαφορα μαγαζακια [συνηθως μετριου εως φτωχου ηχητικου εξοπλισμου] και θα ηθελα να ρωτησω ποσο απαραιτητο ειναι αυτο το "ντι α'ι" και τι περιπου κανει..

 

Αν μπορουσατε και να μου προτεινετε κανενα οσο το δυνατον φτηνο θα ημουν ευγνωμων. ή μηπως αξιζει να ξοδευτω λιγο παραπανω? καπου πηρε το αυτι μου οτι δεν αξιζει να παρω ακριβο.

.

(η αγορα θα γινει απο σαλονικα)

 

cya

:D

 

Δεν νομίζω να χρειάζεσαι DIbox φίλε μου. Δεν ξέρω πως συνδέεις και ακούς το όργανο στα μαγαζιά που πάς και παίζεις αλλά δεν χρειάζεσαι με όργανο που έχει line out όπως το kawai να συνδεθείς σε κονσόλα μέσω di.

Βασικά αυτό που πρέπει να μάθουμε και έπρεπε να ρωτήσεις είναι τι πρόβλημα έχεις στον ήχο σου και έφτασες να χρειάζεσαι di.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφορμη ηταν οτι σε ενα μαγαζι, ενω η ενταση ηταν αρκετη χαμηλη μολις πηγαινα να ανεβασω την ενταση αρχιζε να παραμορφωνεται ο ηχος [σα να βουιζει το ηχειο]...

για να βγαλετε συμπερασμα λογικα θα επρεπε να σας δωσω κι αλλα στοιχεια για την κονσολα κτλ αλλα καθοτι προς το παρον ψιλοασχετος αυτα τα κανονιζει αλλος...απλα καποιος μου ειπε οτι ισως χρειαζεται di.

 

ααα. και σε καποιες συναυλιουλες που ειχα συμμετασχει σε ανοιχτους χωρους θυμαμε οτι παντα μου εβαζαν στα πληκτρα di

 

μακαρι να μη χρειαζεται οντως di γιατι βαριεμαι τη διαδικασια του ψαξιματος

 

:D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφορμη ηταν οτι σε ενα μαγαζι' date=' ενω η ενταση ηταν αρκετη χαμηλη μολις πηγαινα να ανεβασω την ενταση αρχιζε να παραμορφωνεται ο ηχος [σα να βουιζει το ηχειο']...

για να βγαλετε συμπερασμα λογικα θα επρεπε να σας δωσω κι αλλα στοιχεια για την κονσολα κτλ αλλα καθοτι προς το παρον ψιλοασχετος αυτα τα κανονιζει αλλος...απλα καποιος μου ειπε οτι ισως χρειαζεται di.

 

ααα. και σε καποιες συναυλιουλες που ειχα συμμετασχει σε ανοιχτους χωρους θυμαμε οτι παντα μου εβαζαν στα πληκτρα di

 

μακαρι να μη χρειαζεται οντως di γιατι βαριεμαι τη διαδικασια του ψαξιματος

 

:D :D

Μήπως λόγω του μήκους των καλωδίων σου, ήταν απαραίτητο το DI για να οδηγηθούν balanced καλώδια στην κονσόλα ώστε να αποφευθεί η παραμόρφωση?

www.myspace.com/michalismusic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σε γελασω.. :?

 

θα προσπαθησω να εξακριβωσω ακριβως τι παιζει απο καποιο αυτοπτη [-αυτηκοο] μαρτυρα-ειδικο , που θα εχει πληρη εικονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok. Προφανώς δεν γνωρίζετε να απαντήσετε στα απλά ερωτήματα που έθεσα. Τουλάχιστον μην μας δουλεύετε με τέτοιου είδους ατάκες. Είναι πιο τίμιο να πεις "φίλε δεν ξέρω να σου απαντήσω" παρά να πετάξεις την παρακάτω ατάκα που δεν χρησιμεύει σε τίποτα.

 

Σου φάνηκε να έλαβε χώρα κανένας τσακωμός?

 

Συζήτηση κάνουμε.

 

συνεχίστε ανενόχλητοι την επίδειξη γνώσεων σας και το ποιος έχει δίκιο και ποιος έχει άδικο. 8O 8O 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που κατάλαβες το νόημα αυτών των 2 post Granule και καλά κάνεις και δεν ασχολείσαι γιατί όπως βλέπεις δεν απασχολεί κανέναν. Αυτό προσπαθούσα να αποδείξω λέγοντάς σου να μην μπούμε σε όρους.

 

Τώρα το ποιες είναι οι γνώσεις του καθενός αυτό είναι θέμα προσωπικό. Δεν προσπάθησα να σε βάλω σε παιχνιδάκι ανταγωνισμού γνώσεων, απλά ήθελα να σου δείξω οτι κανείς ή μάλλον πολύλίγοι θα είναι αυτοί που θα ασχοληθούν με το θεωρητικό του θέματος.

 

Απλά επεκτάθηκα λίγο παραπάνω γιατί μου έδωσες αφορμή πρώτος διορθώνοντας τον φίλο που χρησιμοποίησε τον όρο αντίσταση αντί για εμπέδηση.

 

Στο επίπεδο που κυμαίνεται η συζήτηση γύρω απο το di box μικρή σημασία έχει όλο αυτό.

 

Και για να έρθω στο αρχικό θέμα της συζήτησης αν βάλεις τα πλήκτρα σε mic είσοδο ίσως χρειαστείς ειδικά αν και το καλώδιο που μεταφέρει το σήμα σου καλύπτει απόσταση άνω των 20-30 μέτρων.

 

To όργανο πάντως που χρειάζεται λιγότερο το di απο ολα τα αλλα θεωρώ οτι είναι τα synth.

Aν ο ηχολήπτης σου θέλει τέλειο ήχο τότε πήγαινε βάλε. Σίγουρα βοηθάει αλλά το θέμα με την παραμόρφωση ίσως οφείλεται σε κάτι άλλο. Εχεις θωρακισμένα καλώδια? Μήπως τα καλώδια σου περνούσαν κοντά απο άλλα με σχετικά υψηλότερο ρεύμα ? (Γενική παροχή κτλ)

 

Φιλικά Νίκος

 

PS:Αν η όλη σχετική θεωρητική συζήτηση που έγινε πιο πάνω με τον granule θεωρείται οτι δεν πρέπει να υπάρχει εδω μέσα ας επέμβει καποιος moderator και ας τη σβήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου