Προς το περιεχόμενο

σε τι χρησιμευει το ντι α'ι'?


ntadis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υποννοώ κάτι για τις γνώσεις σου...άλλωστε όλοι απο το μηδέν ξεκινήσαμε αλλά η συμπεριφορά σου είναι εριστική...

 

Προσωπικά εγώ χαίρομαι να βοηθάω κόσμο με οσες γνώσεις διαθέτω. Νιώθω οτι ξεπληρώνω έτσι την "κοινωνία" των ανθρώπων που είναι σε αυτό το χώρο διότι η ίδια κοινωνία με βοήθησε και με βοηθά ακόμα στις μουσικές και τεχνολογικές, γύρω απο το χώρο της μουσικής, αναζητήσεις μου.

 

Τώρα αν εσύ το βλεπεις λογικό όντας σε ένα forum ενάμιση μήνα να απορρίπτεις προσπάθειες ανθρώπων να σε βοηθήσουν παραπέμποντάς σε, σε σχετικά αρθρα και προηγούμενα post που εσύ αδυνατείς να κατανοήσεις για οποιοδήποτε λόγο ίσως θα έπρεπε να αναρωτηθείς για τον εαυτό σου και να κάνεις την αυτοκριτική σου πριν αρχίσεις να γράφεις αυτά που έγραψες.

 

Με φιλική διάθεση

 

Νίκος Σαββίδης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όσον αφορά στη συνδεσμολογία συνδέουμε το καρφί του synth sτο DI και το DI στην είσοδο μικροφωνικού τριπολικού καλωδίου της κονσόλας;

 

Και όσον αφορά τη συνδεσμολογία του μικροφώνου για φωνή; Συνδέουμε το τριπολικό καλώδιο του μικροφώνου στο DI και μετά το DI στην κονσόλα;

 

α) ναι.

β) Το τριπολικό καλώδιο του μικροφώνου είναι ήδη balanced,έτσι,πάει κατευθείαν χωρίς DI στο τριπολικό ΜΙC της κονσόλας.

 

Ξαναλέω όμως ότι για το σπίτι ειδικά,τα synth που έχουν και υψηλό σήμα εξόδου,μπορούν να συνδεθούν χωρίς DI σε line ή Ηι-Ζ (αν αναγράφεται έτσι το line-in).Ίσως πάρεις και καλύτερη ποιότητα ήχου έτσι,και γλιτώνεις και την αγορά 2 DI.

Αυτό βέβαια μόνο αν η απόσταση από τα syth μέχρι την κονσόλα είναι εώς 5-6 μέτρα,αλλιώς θες κανονικά,DI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ και πάλι harry! Ήσουν κατατοπιστικότατος! Να ΄σαι καλά! Τέτοια άτομα χρειάζονται τα ελληνικά μουσικά sites και όχι άτομα που μπαίνουν για 3 πουλάκια κάθονταν.

 

Παρεμπιπτόντως, ο korg_nikos ακόμα ψάχνει φαίνεται τα Posts που του είπα να φέρει για αυτό και ξαναμιλάει περί ανέμων και υδάτων! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Εγώ εδώ είμαι και περιμένω... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Kαι αν ψάξεις λίγο πιο πάνω θα δεις οτι απάντησα απλά ίσως δεν έκανες τον κόπο να φτασεις μέχρι εκεί. Η αντιπαράθεση που ξεκίνησες μαζί μου δήλαδή βοηθά σε τίποτα?

 

Α μάλιστα. Επειδή μάλλον είμαι απρόσεκτος :lol: :lol: :lol: μπορείς να κάνεις copy paste τις απαντήσεις σου στα ερωτήματα που έθεσα που αφορούσαν στη συνδεσμολογία του DI;;; Γιατί εγώ όσο και αν έψαξα δεν βρήκα δικά σου posts που να δίνουν απαντήσεις στα ερωτήματα που έθεσα. :roll: :roll: :roll:

 

 

Ιδού και οι απορίες που είχα θέσει:

 

Επειδή δεν το καταλαβαίνω καλά το άρθρο' date=' μήπως θα μπορούσε κάποιος να πει κάποια περισσότερα πράγματα κυρίως όσον αφορά τη συνδεσμολογία και για το αν είναι απαραίτητο το DI σε μια studio ηχογράφηση ή σε ένα live;

 

Πχ κάποιος που θέλει να ηχογραφεί τα φωνητικά του στο home studio του πχ με το Cubase 4 πέρα από τα πυκνωτικά μικρόφωνα και τους προενισχυτές των μικροφώνων είναι απαραίτητο και το DI; Και αν είναι απαραίτητο, πώς ακριβώς γίνεται η συνδεσμολογία όλων αυτών;

Τέλος, η συνδεσμολογία αυτή ισχύει και για τα live, όπου αντί για την κονσόλα του Cubase χρησιμοποιούμε hardware κονσόλα;[/quote']

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε δεν παλεύεσαι τελικά...

 

Τελικά τι θες? Απαντήσεις στα ερωτήματά σου ή καυγά?

 

Εδώ δεν ξέρεις τι ειναι τα XLR και πως συνδέονται και σχολιάζεις κιόλας?

 

Τα προηγούμενα μέλη σε είχαν κατατοπίσει πλήρως πριν αρχίσω να απαντάω εγώ. Εγώ πρόσθεσα οτι για synth δεν χρειάζεται απαραίτητα αν δεν ισχύουν ορισμένες προϋποθέσεις. Τωρα αν εσύ έχεις πρόβλημα αντίληψης και ορολογιών αλλά και συμπεριφοράς δε σου φταίει κανείς.

 

Τι θες να κάνω να επαναλαμβάνω οτι λένε οι προλαλήσαντες? Δεν είναι σκόπιμο. Ο κύριος σκοπός εδώ είναι να βοηθηθείς και όχι να σου αποδείξει ο Νίκος και ο κάθε Νίκος οτι έχει ή δεν έχει γνώσεις

 

Μην εξαντλείς την υπομονή μου φιλαράκο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Νταξ korg_Νίκο' date=' μην αρπάζεσαι αν ο άλλος σε προκαλεί... αφού κάνει μπαμ...[/quote']

Ε....ναι.. Αν ο άλλος έχει συμμετάσχει σε 3 thread (εκτός αγγελιών) και έχει αρπαχτεί στα 2 εξ αυτών, ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του. :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ! Επιτέλους μετά από 15 ανούσια posts βγάλαμε άκρη!

...

 

 

Παρεπιπτόντως Sonic_Z' date=' είναι αγενής η συμπεριφορά σου. Στο βαθμό ασχετοσύνης που σε διακρίνει απαιτείται πιο προσγειωμένο ύφος στις τοποθετήσεις σου.

[/quote']

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε δεν παλεύεσαι τελικά...

 

Τελικά τι θες? Απαντήσεις στα ερωτήματά σου ή καυγά?

 

Εδώ δεν ξέρεις τι ειναι τα XLR και πως συνδέονται και σχολιάζεις κιόλας?

 

Τα προηγούμενα μέλη σε είχαν κατατοπίσει πλήρως πριν αρχίσω να απαντάω εγώ. Εγώ πρόσθεσα οτι για synth δεν χρειάζεται απαραίτητα αν δεν ισχύουν ορισμένες προϋποθέσεις. Τωρα αν εσύ έχεις πρόβλημα αντίληψης και ορολογιών αλλά και συμπεριφοράς δε σου φταίει κανείς.

 

Τι θες να κάνω να επαναλαμβάνω οτι λένε οι προλαλήσαντες? Δεν είναι σκόπιμο. Ο κύριος σκοπός εδώ είναι να βοηθηθείς και όχι να σου αποδείξει ο Νίκος και ο κάθε Νίκος οτι έχει ή δεν έχει γνώσεις

 

Μην εξαντλείς την υπομονή μου φιλαράκο...

 

σόρυ αλλά δεν θα σου μάθω εγώ να εκφράζεσαι σωστά στον γραπτό λόγο. Στο μήνυμά σου αναφέρεις ότι ΕΣΥ μου ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ με δικά ΣΟΥ posts. Εγώ περιμένω ακόμα τα δικά ΣΟΥ posts!!!

 

Προφανώς και δεν υπάρχουν δικά ΣΟΥ posts που να απαντούν στα ερωτήματα που έθεσα και εξακολουθείς ακόμα και τώρα να λες ασυναρτησίες. Ε ρε γλέντια... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ερωτηματα σου ειχαν απαντηθει και μετα εγινε μια θεωρητικη διαφωνια πολυ πιο ουσιαστικη απο την fast food απορια σου.Δεν πληρωνεται κανεις εδω για να εχεις απαιτησεις και παραπονα ,συζητηση γινεται και αν θες κοιτας και μαθαινεις.

 

Υπαρχουν και αλλοι που διαβαζουν το φορουμ και μερικοι βρηκαν πολυ ενδιαφερουσα την τροπη της συζητησης περα απο τις -να μην χαρακτηρισω-προκλησεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξ korg_Νίκο' date=' μην αρπάζεσαι αν ο άλλος σε προκαλεί... αφού κάνει μπαμ...[/quote']

Ε....ναι.. Αν ο άλλος έχει συμμετάσχει σε 3 thread (εκτός αγγελιών) και έχει αρπαχτεί στα 2 εξ αυτών, ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του. :roll:

 

Απάντηση δεν έδωσες ( που αν ήθελες δεν θα σου έπαιρνε και πολύ αν κατείχες το θέμα ) ωστόσο κάθισες και έκανες ολόκληρη έρευνα για τα posts μου κτλ και μάλιστα κατέληξες και σε συμπεράσματα για το ποιόν μου! 8O 8O 8O 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου