Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή χορδών _ βέργα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά να ρωτήσω κάτι.. Έβαλα στην κιθάρα μου 11ρες χορδές από 10άρες που είχα. Πρέπει να πειράξω την βέργα? και αν ναι, πως ακριβώς, γιατί ποτέ δεν έχω ξανακάνει τέτοιες ρυθμίσεις.

 

Ευχαριστώ.

FONT face=impact size=3>once is a mistake twice is jazz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πιθανόν λόγω της μεγαλύτερης τάσης που ασκούν οι 11ρες στο μπράτσο, αυτο να χρειαστεί ρύθμιση από την βέργα... αλλά αφού δεν το έχεις ξανακάνει και δεν ξέρεις πως γίνεται, καλύτερα να το αφήσεις για καποιον που είναι σίγουρος για τις ικανότητες του. Δεν είναι μόνο που μπορεί να γίνει ζημιά αν δεν προσέξεις, είναι που θα ταλαιπωρηθείς αν δεν ξέρεις τι πρέπει να κάνεις...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=307

 

και το trussrod να μη χρειαστει ρυθμιση θα χρειαστει οπωσδηποτε ρυθμιση το intonation & το action.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται απο την κιθαρα και το παχος του μπρατσου,συνηθως τα παχια μπρατσα επιρεαζονται λιγοτερο,αλλα και παλι παιζει...

 

Στο intonation & στο action θα υπαρχουν ομως μεγαλες διαφορες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτως η αλλως οταν αλλαζεις χορδες, ακομα και με ιδιο gauge, πρεπει να τσεκαρεις Intonation.

 

Σιγουρα τα χοντρα μανικια δε μασανε και πολυ.

 

Προσφατα εβαλα 12αρες στη Strat μου, αλλα το Boat μανικι (Warmoth) δεν καταλαβε τιποτα.

Αλλα ΟΛΕΣ οι ρυθμισεις αλλαξαν...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα προτεινα να δοκιμασει μονος να σεταρει το οργανο γιατι δεν γινεται μια ζωη να πηγαινει σε μαστορα καθε φορα που αλλαζει χορδες.

Η αληθεια ειναι πως και εγω ακολουθωντας αυτη την τακτικη ταλαιπορηθηκα καποια στιγμη λογω των λανθασμενων ρυθμισεων που εκανα αλλα αφου μαθεις λιγακι μετα δεν εχεις προβλημα.

Να ρωτησω ομως κατι αλλο, η κιθαρα σου φιλε ειχε πριν απο τις δεκαρες παλι δεκαρες? Το λεω επειδη συνηθως οι κιθαρες ερχονται με εννιαρες οποτε αν ειχες ακομη παλιοτερα εννιαρες και μετα πηγες σε δεκαρες και τωρα στις εντεκαρες... σιγουρα πρεπει να φτιαξεις βεργα γεφυρα saddles κλπ κλπ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτως η αλλως οταν αλλαζεις χορδες' date=' ακομα και με ιδιο gauge, πρεπει να τσεκαρεις Intonation.

 

Σιγουρα τα χοντρα μανικια δε μασανε και πολυ.

 

Προσφατα εβαλα 12αρες στη Strat μου, αλλα το Boat μανικι (Warmoth) δεν καταλαβε τιποτα.

Αλλα ΟΛΕΣ οι ρυθμισεις αλλαξαν...[/quote']

 

Δωδεκάρες κουρδισμένες σε ΜΙ;;

 

1)Δεν τράβηξε το μανίκι;; :!:

2)Πώς παίζεις;;; :D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτως η αλλως οταν αλλαζεις χορδες' date=' ακομα και με ιδιο gauge, πρεπει να τσεκαρεις Intonation.

 

Σιγουρα τα χοντρα μανικια δε μασανε και πολυ.

 

Προσφατα εβαλα 12αρες στη Strat μου, αλλα το Boat μανικι (Warmoth) δεν καταλαβε τιποτα.

Αλλα ΟΛΕΣ οι ρυθμισεις αλλαξαν...[/quote']

 

Δωδεκάρες κουρδισμένες σε ΜΙ;;

 

1)Δεν τράβηξε το μανίκι;; :!:

2)Πώς παίζεις;;; :D

 

ενα τονο κατω παιζει αυτος ασ'τον ειναι περιπτωση 8) :D :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτως η αλλως οταν αλλαζεις χορδες' date=' ακομα και με ιδιο gauge, πρεπει να τσεκαρεις Intonation.

 

Σιγουρα τα χοντρα μανικια δε μασανε και πολυ.

 

Προσφατα εβαλα 12αρες στη Strat μου, αλλα το Boat μανικι (Warmoth) δεν καταλαβε τιποτα.

Αλλα ΟΛΕΣ οι ρυθμισεις αλλαξαν...[/quote']

 

Δωδεκάρες κουρδισμένες σε ΜΙ;;

 

1)Δεν τράβηξε το μανίκι;; :!:

2)Πώς παίζεις;;; :D

 

ενα τονο κατω παιζει αυτος ασ'τον ειναι περιπτωση 8) :D :wink:

 

χεχε... σωστα!

 

κατι ηξερε ο Jimi, οποτε εδω και χρονια ακολουθω τη "συνταγη" του...

 

αλλος ηχος!

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου