Προς το περιεχόμενο

Αγορά κεφαλής και καμπίνας...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέρες τώρα, έχω φάει ώρες και ώρες στο internet, ψάχνοντας κεφαλές και καμπίνες για κιθάρα... Το budget μου είναι περίπου 900 Euros...

 

Ιδιαίτερη αίσθηση μου έκανε η περίπτωση ενός PEAVEY WINDSOR HEAD

 

 

Όσο και αν προσπάθησα, δεν μπόρεσα να βρώ κάπου να την δοκιμάσω, ακόμα και στην Omicron, μου είπαν ότι υπάρχουν επιπλοκές με μετακομίσεις κτλ (είναι επίσημος αντιπρόσωπος) Δηλαδή αν ήταν ένα ακριβότερο μοντέλο, έπρεπε να ξενιτευτώ για να το ακούσω, ρε παιδιά...; Ενδεχομένως κάποιοι από εσάς έχετε κεφαλές 1500+ Euros, πώς τις ακούσατε στο Ελλαδιστάν...;

 

1ον) Υπάρχει κάποιος από εσάς που να την έχει ακούσει και να με συμβουλέψει....; Θα πέρνατε κάτι άλλο με αυτά τα λεφτά...

 

2ον) Τί καμπίνα θα μπορούσε να το συνοδέυσει...; Αν αγοράσω τελικά αυτην την κεφαλή (είναι 120 watt), η καμπίνα πρέπει να είναι πόσα περίπου βατ για να με καλύπτει....;

 

Αυτό το PEAVEY WINDSOR 412 SLANT είναι τόσο μάπα όσο φαίνεται...; (ούτε αυτό μπόρεσα να βρω για να δοκιμάσω, και, αν και πάει πακέτο με την κεφαλή, τα ηχεία "Supreme Speaker" δεν μου λένε κάτι)

 

Εναλλακτικά πάω σε αυτόν τον Marshall, έτσι....;;;;;; (αν και θα προτιμούσα κάτι πιο φτηνό, λέμε τωρα)

The lunatic is on the grass..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1)Εγώ σε αυτή την κατηγορία θα τσίμπαγα αυτήνανε

 

http://www.thomann.de/gr/orange_tiny_terror.htm

 

αλλά πρώτον έχει 1 κανάλι,και δεύτερον δεν ξέρω τι θες να παίξεις...(αν και κάπου με πάει το nickname σου :lol: :lol: )

 

2)Για καμπίνα το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να την πάρεις αρκετά watt παραπάνω από τη κεφαλή για να έχεις και μπόσικα(που λένε και στο χωριό)

πχ για την κεφαλή που λες μη πάρεις καμπίνα που να αντέχει μόνο 120 watt

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη κιόλας, αλλα γιατί θέλεις κεφαλή - καμπινα και οχι κατι κόμπο...?? και ιδίως γιατί θέλεις καμπίνα με 4 δωδεκάρια...???? παιζεις live σε μεγάλους χώρους...?

 

Σε αυτα τα λεφτά υπάρχουν εξαιρετικοί κόμπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Peavey Windsor: Toν έχω ακούσει. Παραδοσιακός ήχος σε στυλ AcDc και όχι μοντέρνες high gain καταστάσεις. Μικρό καθαρό headroom.

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=10459&highlight=peavey+windsor

 

Tiny Terror: Mινιμαλιστικός. Ωραίος αν ξέρεις τι να περιμένεις από αυτόν και πώς να τον χειρίζεσαι (μόνο τότε). Απελπιστικά μικρό καθαρό headroom.

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=6395&postdays=0&postorder=asc&start=30

 

Και προς Θεού, μην πας προς Μάρσαλ AVT μεριά.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αυτούς ποθ αναφέρθηκαν θα προτιμούσα τον Orange.Γιατί πολύ απλά είναι απο τους πολύ λίγους ενισχυτές που και σε full ρυθμίσεις αν παίξεις G7 θα ακούσεις G7 και όχι ένα χάος απο νότες.Αν όμως θες headroom στον ήχο σου τότε μάλλον δε σου κάνει...

 

Θα μπορούσες να μας πεις και τι θες να παίξεις όμως ώστε να μπορέσουμε να σε κατατοπίσουμε καλύτερα;; :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη κιόλας' date=' αλλα γιατί θέλεις κεφαλή - καμπινα και οχι κατι κόμπο...?? και ιδίως γιατί θέλεις καμπίνα με 4 δωδεκάρια...???? παιζεις live σε μεγάλους χώρους...?

 

Σε αυτα τα λεφτά υπάρχουν εξαιρετικοί κόμπο.[/quote']

 

+1000000

 

πιο αχρηστο πραμα απο το συνδιασμο κεφαλη & 4χ12 καμπινα στην Ελλαδα δεν υπαρχει..στο ΟΑΚΑ θα παιξεις?? :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχαχαχ agreeeeeedddd!!!!! :wink:

εδώ εγώ με 2χ12 και την παλεύω τσίμα τσίμα..... ακόμα και για club είναι υπερβολικά δυνατός!!!

Έχω παίξει με τον Peavy windsor, και έχω εκπλαγεί!!! Όντως δεν έχει high gain, αλλά τα γκάζια του είναι καλά με κάπα κεφαλαίο! Φαίνεται καλή κατασκευή και ψιλοφλερτάρει το vintage 70s tone style με όμορφο τρόπο.

Η τιμή του είναι δελεαστική κάπου 500 νομίζω ευρώπουλα κοστίζει, και σε συνδιασμό αν επιμένεις με καμπίνα καλύτερα να κοιτάξεις κάτι σε 2χ12'' .

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Αυτα που θα πω δεν αφορούν ακριβώς την ερώτηση που έκανε ο άνθρωπος)

 

Πραγματικά εντυπωσιάζομαι απο την πολύ μεγάλη ζήτηση που έχουν τα "θηρία" με τις τεράστιες καμπίνες.... Δεν θέλω να προσβάλω κανένα και ούτε τον άνθρωπο που έκανε την ερώτηση, αλλα για εμενα είναι πλεον δεδομένο ότι η πλειονότητα τα αγοράζει αυτα μόνο για τη μόστρα....!

 

Βλέπω συνεχεια σε μικρά ή μεσαία club θηριώδη μηχανήματα με καμπίνες 4χ12 οι οποίες όχι μόνο είναι άχρηστες για τετοιους χώρους αλλα δημιουργούν και ηχητικά προβλήματα....! για να μην αναφέρω ΠΟΙΑ μάρκα και ποια μοντέλα πουλάνε περισσότερο... που ειναι η απόδειξη πως μας ενδιαφέρει μόνο η "μούρη".....

 

Όσοι έχετε παίξει σε μεγάλα και πολύ μεγάλα stage ξέρετε πως και ένας κομπο με 2χ12 είναι υπεραρκετός....

 

Πραγματικά, θα ήθελα να ξέρω γιατί η ερώτηση ΔΕΝ είναι "έχω 1000 ευρώ και θέλω έναν καλό λαμπάτο" και ΕΙΝΑΙ "εχω 1000 ευρώ (ποσό μάλλον μικρό για ενισχυτη "θηρίο") και θέλω κεφαλή-καμπίνα"..... ότι τι??? τι θα κάνει το θηρίο????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Αυτα που θα πω δεν αφορούν ακριβώς την ερώτηση που έκανε ο άνθρωπος)

 

Πραγματικά εντυπωσιάζομαι απο την πολύ μεγάλη ζήτηση που έχουν τα "θηρία" με τις τεράστιες καμπίνες.... Δεν θέλω να προσβάλω κανένα και ούτε τον άνθρωπο που έκανε την ερώτηση' date=' αλλα για εμενα είναι πλεον δεδομένο ότι η πλειονότητα τα αγοράζει αυτα μόνο για τη μόστρα....!

 

Βλέπω συνεχεια σε μικρά ή μεσαία club θηριώδη μηχανήματα με καμπίνες 4χ12 οι οποίες όχι μόνο είναι άχρηστες για τετοιους χώρους αλλα δημιουργούν και ηχητικά προβλήματα....! για να μην αναφέρω ΠΟΙΑ μάρκα και ποια μοντέλα πουλάνε περισσότερο... που ειναι η απόδειξη πως μας ενδιαφέρει μόνο η "μούρη".....

 

Όσοι έχετε παίξει σε μεγάλα και πολύ μεγάλα stage ξέρετε πως και ένας κομπο με 2χ12 είναι υπεραρκετός....

 

Πραγματικά, θα ήθελα να ξέρω γιατί η ερώτηση ΔΕΝ είναι "έχω 1000 ευρώ και θέλω έναν καλό λαμπάτο" και ΕΙΝΑΙ "εχω 1000 ευρώ (ποσό μάλλον μικρό για ενισχυτη "θηρίο") και θέλω κεφαλή-καμπίνα"..... ότι τι??? τι θα κάνει το θηρίο????[/quote']

 

Θα (προσπαθήσω) να σου απαντήσω εγώ... :D

 

Το headroom μιας 4χ12 καμπίνας και ενώς 120watt ενισχυτή δεν μπορεί να στο δώσει κάνενα ίσως κόμπο το οποίο σημαίνει ότι αν δεν θές να "σπάνε" τα καθαρά σου και θες τα μπάσα σου να βγαίνουν αβίαστα(ειδικά αν είσαι κάφρος το τελευταίο πράμα που θες είναι να κλατάρει το ηχείο).

Επίσης άλλη η συχνοτική απόκριση μιας καμπίνας που είναι και κλειστή σε σχέση με έναν ανοιχτό 2χ12.Οπότε εμένα ο προβληματισμός μου έχει να κάνει περισσότερο με το θέμα του χώρου και της έντασης που θα παίξεις και όχι τόσο αν τα θες για κάποιο συγκεκριμένο ήχο.

 

Τώρα αν κάποιος θέλει να πουλήσει μούρη κακό του κεφαλιού του.Δηλαδή όσοι παίζουν με κεφαλές και καμπίνες (που δεν είναι λίγοι ασχέτως του ότι έχουν το χώρο να τους παίξουν) είναι θύματα του promotion;;

:wink:

 

Δε νομίζω...

 

No offence.. :)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή το να παίζεις σε κλαμπ με μια καμπινα 4χ12 σε βοηθαει να εχεις καλυτερο headroom....??? που η καμπίνα χρειάζεται περισσότερα μέτρα για να "ανοίξει" από οσα ειναι το κλαμπ...????

 

Μου φαίνεται εξωπραγματικό να μιλάμε για headroom που έχουν οι καμπίνες και δεν εχουν οι κόμπο...!!!! Αν μιλάμε για καλούς λαμπάτους ενισχυτές, ας ειναι και 20 βατ....!!!

Συγγνώμη αλλα έχω παίξει στο λυκαβηττό με κόμπο (boogie) με 2χ12 και το μαστερ του στο 4 και έκοβε κεφάλια η ένταση, η παρουσία του ενισχυτή στο stage ηταν επιμελημένη άριστα απο τον stage τεχνικο και το headroom ηταν το τελευταιο που έλειπε......!!

 

Σαφως και υπάρχουν περιπτώσεις που βοηθάει να έχεις ενα "θηρίο", υπάρχει και η περίπτωση το μουσικο ιδίωμα να απαιτεί τετοια μηχανήματα, αλλα επιμένω πως στισ περισσότερες περιπτώσεις είναι θέμα γκλαμουριάς..... Η παρουσία, ο όγκος, οι χαμηλες συχνότητες, το headroom και ότι αλλο φαντάζεσαι είναι υπαρκτά και στους κόμπο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου