Προς το περιεχόμενο

Αγορά κεφαλής και καμπίνας...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πάντως για να μην χάσουμε την ουσία που είναι.. ο ήχος και βέβαια δεν χρειαζόμαστε 4χ12 η 2χ12 έλα όμως πού έχει διαφορετικό ήχο πρόσφατα έπαιξα με ένα koch (εκπληκτικός ) λοιπόν άλλο άκουγα από τον combo και άλλο από 2χ12 προσωπικά δεν με ενδιαφέρει η μούρη και ούτε θέλω να κουβαλάω ντουλάπα αλλά η διαφορά ήχου είναι γεγονός ιδικά για ήχους με drive πάντως έχω και εγώ αυτό το διλλημα (ενώ ο ντουκας περιμένει την παραγγελία) :lol: :lol: :lol:

 

Ο koch με την καμπινα 2χ12 του οποίου είμαι κάτοχος δεν ειναι ντουλάπα...!!! :D :D εχει το μεγεθος συνολικα ενός μεγαλουτσικου ενισχυτη αλλά ακούγεται σαν αυτό που είναι... σαν 2χ12....!!!

Και όντως έχει μεγάλη διαφορά ο κόμπο koch απο τον 2χ12... αυτή η καμπίνα με αυτά τα μεγάφωνα (αδηγημένα απο 20 βατ ενισχυτή) μου κλεψανε την καρδια!!!!!!

 

οκ, αναγνωρίζω για αλλη μια φορά πως άλλο πράγμα ζηταω εγώ και άλλο κάποιος που παίζει μέταλ.... απλά λέω πως υπάρχουν καλά πράγματα σε... μικρότερο μέγεθος...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, παιδιά..

 

Παίζω rock'n roll, σχεδόν όλο το φάσμα του heavy ήχου.. Τον ενισχυτή τον θέλω για live και πρόβες με τα παιδιά.. 8)

 

Η σκέψη μου είναι ο ενισχυτής να έχει ένα μόνο καθαρό λαμπατο κανάλι, και να βάλω πάνω μετά, ότι εφέ θέλω με πετάλια και την πεταλιέρα μου.. Δεν θέλω ντε και καλά 4x12" ηχεία, απλά αυτά που πάνε μαζί με τον ενισχυτή, τυχαίνει να είναι τέτοιου τύπου, οπότε το έψαξα παραπάνω, και δυστυχώς η τιμή των καλών 2x12 ηχείων που μπορεί να υποστηρίξουν επαρκώς μια 120 watt κεφαλή, ξεπερνά τα 400 Euros.. Οπότε, με τα ίδια λεφτά <<ανεβαίνω κατηγορία>>, και δεν βλέπω τον λόγο να μην το κάνω... :wink:

 

 

Και προς Θεού' date=' μην πας προς Μάρσαλ AVT μεριά.[/quote']

 

8O 8O Μπορείς να μου εξηγήσεις τον λόγο...; (Επίσης, το link που μου δίνεις το είχα βρει κάνοντας search, αλλά ο φίλος αναφέρεται στον combo, και όχι στην κεφαλή.)

 

 

 

Τέλος, έχω 2 απορίες...:

1) Τελικά την Peavey καμπίνα, που έδειξα στην αρχή, θα ρισκάρατε να την παίρνατε....;; Την έχει ακούσει κανείς....;;;;

2) Στο σπίτι δηλαδή ξεχνάω το παίξιμο με αυτόν τον εξοπλισμό, έτσι....;(πολυκατοικία) Μονόδρομος είναι το THD Hot Plate...?

The lunatic is on the grass..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πιθανότητες που έχεις να μην σου κάνουν έξωση αν σκάσεις με 4χ12 κάμπινα(ακόμα και με hot plate) σε πολυκατοικία είναι ακόμα λιγότερες και από το να ξανακάνει ο Θρύλος διπλό εκτός έδρας στο CL... 8O 8O 8O(ακόμα δεν το πιστεύω...)

Όσον αφορά τους Marshall AVT είναι οι χειρότεροι ενισχυτές που κυκλοφορουν..Και τα καθαρά,αλλά και τα βρώμικα είναι για τα μπάζα...γενικά η λάμπα στην προενίσχυση που έχουν είναι μεγάλη απάτη...Δεν πάω τους Marshall γενικότερα αλλά η διαφοτά από AVT σε JCM φαντάζει τεράστια

Anyway,σου προτείνω να ψαχτείς για κάνα 2χ12 ή ακόμα καλύτερα 2χ10 combo και θα είσαι καλυμένος κυρίως για τις πρόβες και τα live...στο σπίτι ό,τι και να χεις είναι δύσκολα τα πράγματα...

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζω rock'n roll, σχεδόν όλο το φάσμα του heavy ήχου.. Τον ενισχυτή τον θέλω για live και πρόβες με τα παιδιά.. icon_cool.gif

 

 

 

Η σκέψη μου είναι ο ενισχυτής να έχει ένα μόνο καθαρό λαμπατο κανάλι, και να βάλω πάνω μετά, ότι εφέ θέλω με πετάλια και την πεταλιέρα μου..

 

απο τη στιγμη που ο "σκοπος" σου ειναι αυτος και το budget σου τα 900 (ας τα κανουμε 1000?) ευρω,υπαρχουν & αλλες λυσεις...

 

1.Koch Amps Twintone II Combo (ΤΡΟΜΕΡΟΣ ενισχυτης με ενα δωδεκαρι και αν ακουσεις τα βρωμικα του θα τα χρησιμοποιησεις.... :lol: αλλα βεβαια τιποτα δεν σε εμποδιζει να παιζεις μονο με το εκπληκτικο καθαρο του καναλι (οπως κανω εγω στο μικροτερο αδελφακι του τον STUDIOTONE (που και αυτος σου κανει αν και μικροτερος)

 

2.ENGL SCREAMER 50 combo (1x12) εξαιρετος ενισχυτης

 

3.επισης μπορεις να χρησιμοποιησεις τον Windsor (τον οποιο δεν εχω ακουσει οποτε δεν μπορω να σου πω τι λεει) με μια καμπινα σαν αυτες

 

http://www.thomann.de/gr/marshall_mc212.htm

 

http://www.thomann.de/gr/vox_v212bn.htm

 

και αν θες κτηνωδες headroom & "ανεση" να αλλαξεις τα μεγαφωνα με δυο τετοια θηριακια

 

http://www.thomann.de/gr/eminence_tonker16.htm

 

παλι στα λεφτα σου θα εισαι....και χωρις την κουβαλα του 4Χ12....

 

:lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως αυτα τα χτυπηματα στο στομαχι απο τα σφιχτα μπασα ενος high gain λαμπατου τα εχω ακουσει ΜΟΝΟ απο 4χ12 εχοντας δοκιμασει και 2χ12 καμπινα. Η διαφορα ειναι επιοικως ΤΕΡΑΣΤΙΑ (μιλαω για ιδιαιτερα γκαζωμενες καταστασεις ετσι...) Αυτα λοιπων τα ηχητικα χαστουκια μπορει να αρεσουν σε καποιους (αναμεσα τους και εγω). Αν λοιπων τετοιες "γροθιες" απο μπασο ειναι αυτο που θα κανουν τον φιλο μας να ερθει στην μουσικη του εξταση, τοτε να παρει κλειστη 4χ12 (να κανει ομως γυμναστηριο πρωτα γιατι 4χ12 κατω απο 40 κιλα χλωμο να βρει!!!!!) Αλλα επειδη δεν παιζει το παιδι extreme ειδη μουσικης μαλλον δεν θα του χρειαστει η 4χ12 σε καμια περιπτωση. Και αφου θελει το καθαρο καναλι μονο θα του προτεινω και εγω καποιον Koch combo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον τα πραγματα ειναι απλα, παιρνεις μια 4χ12 και πετας τα 3 μεγαφωνα(lol)...

Οχι σοβαρα τωρα ολα καλα και ωραια με τις 4χ12 αλλα δεν μπορεις να σταθεις, και εγω το σκεφτομουν αλλα τελικα κατεληξα (οταν ακουσα την 4χ12) οτι θα παρω 2χ12, ειχα ακουσει engl powerball με την δικια του 4χ12 και οταν βγηκα απο το μαγαζι παραπατουσα και ποναγε το κεφαλι μου για κανα 2ωρο :D ... κι ολα αυτα φυσικα με low volume...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου