Προς το περιεχόμενο

Αγορά κεφαλής και καμπίνας...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η παρουσία, ο όγκος, οι χαμηλες συχνότητες, το headroom και ότι αλλο φαντάζεσαι είναι υπαρκτά και στους κόμπο....

 

ακριβως,και ειδικα οταν θες κλασσικο καθαρο ηχο οποτε ο open back combo ειναι απαραιτητος ΙΜΗΟ ,παντως προσωπικα το HEADROOM του 1χ12 MESA BOOGIE MARK 3 μου δεν το εχω ακουσει απο ΚΑΝΕΝΑΝ συνδιασμο κεφαλης & 4 Χ 12...... :wink:

 

ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ειδος και να παιζεις απο τη στιγμη που αναγκαζεσαι να εχεις την ενταση στο 1 (γιατι εκει πρεπει να την εχεις για να παιζεις με 4χ12 σε ΕΛΛΗΝΙΚΑ μαγαζια) βραστα κι αστα θα εισαι απο ηχο......

 

αν δεν θες να σπανε τα καθαρα σου βαλε ενα μεγαλυτερο μεγαφωνο... :wink: δεν ειναι αναγκη να κουβαλας δεξια και αριστερα τη...ντουλαπα.... :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δηλαδή το να παίζεις σε κλαμπ με μια καμπινα 4χ12 σε βοηθαει να εχεις καλυτερο headroom....??? που η καμπίνα χρειάζεται περισσότερα μέτρα για να "ανοίξει" από οσα ειναι το κλαμπ...????

 

Μου φαίνεται εξωπραγματικό να μιλάμε για headroom που έχουν οι καμπίνες και δεν εχουν οι κόμπο...!!!! Αν μιλάμε για καλούς λαμπάτους ενισχυτές' date=' ας ειναι και 20 βατ....!!!

Συγγνώμη αλλα έχω παίξει στο λυκαβηττό με κόμπο (boogie) με 2χ12 και το μαστερ του στο 4 και έκοβε κεφάλια η ένταση, η παρουσία του ενισχυτή στο stage ηταν επιμελημένη άριστα απο τον stage τεχνικο και το headroom ηταν το τελευταιο που έλειπε......!!

 

Σαφως και υπάρχουν περιπτώσεις που βοηθάει να έχεις ενα "θηρίο", υπάρχει και η περίπτωση το μουσικο ιδίωμα να απαιτεί τετοια μηχανήματα, αλλα επιμένω πως στισ περισσότερες περιπτώσεις είναι θέμα γκλαμουριάς..... Η παρουσία, ο όγκος, οι χαμηλες συχνότητες, το headroom και ότι αλλο φαντάζεσαι είναι υπαρκτά και στους κόμπο....[/quote']

 

Δε λέμε να παίξεις σε καμιά τρύπα club :lol:

Αν εσύ βολευτίκες με τον 2χ12 μαγκιά σου αλλά δεν μπορούμε να μιλάμε ότι ένας κόμπο 2χ12 το ίδιο με κεφαλή καμπίνα 4χ12.Οπότε η παρουσία οι χαμηλές και το headroom είναι υπαρκτά μεν(δεν είπα ότι δεν υπάροχυν στους κόμπο)αλλά αυτό το κάτι της καμπίνας εμένα προσωπικά δεν μου το δίνει κανένας κόμπο

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως νομιζω οτι σε λαθος βαση συζηταμε μια και ο Fruno & εγω ΔEN παιζουμε metal οποτε αλλα πραγματα ζηταμε απο τους ενισχυτες μας... :wink: απο οτι εσυ.. 8)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για να συνεχισω :D :D :D οχι πως εχω την φοβερη γνωση στις μεγαλες κεφαλές και καμπίνες, αλλά με εξαιρεση καποιους boogie, ποτε δεν καταφερα να συμπαθήσω την παρουσία του 4χ12 πάνω στην σκηνή.... Μου λείπει η στρογγυλάδα και η πιο γλυκιά ηχητική παρουσία του κόμπο.... Και οσο κι αν φαίνεται περίεργο, πάντα μου φαίνεται πως μου λειπουν αρκετα χαμηλά.....

 

Επιμένω πως σε ενα καλοστημένο stage ακόμα και ένας "μικρός" κόμπο, θα παίξει και θα ακουστεί άριστα....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως νομιζω οτι σε λαθος βαση συζηταμε μια και ο Fruno & εγω ΔEN παιζουμε metal οποτε αλλα πραγματα ζηταμε απο τους ενισχυτες μας... :wink: απο οτι εσυ.. 8)

 

πάω πάσσο στο θέμα μέταλ... και εκει πιστευω πως τα "θηρία" αποτελούν μέρος του σόου, αλλά δεν 8α επιμείνω... αγνωστη περιοχη!!! :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως νομιζω οτι σε λαθος βαση συζηταμε μια και ο Fruno & εγω ΔEN παιζουμε metal οποτε αλλα πραγματα ζηταμε απο τους ενισχυτες μας... :wink: απο οτι εσυ.. 8)

 

πάω πάσσο στο θέμα μέταλ... και εκει πιστευω πως τα "θηρία" αποτελούν μέρος του σόου' date=' αλλά δεν 8α επιμείνω... αγνωστη περιοχη!!! :D :D :D[/quote']

 

Οι ACDC πάντως έχουν ποιο πολλές καμπίνες στημένες απο τους Metallica!! :wink: :lol:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λέμε να παίξεις σε καμιά τρύπα club :lol:

 

κλαμπ των 500 ή 700 ατόμων δεν τα λες και τρύπες :D :D :D

και σε τέτοια μέρη εχω δεινοπαθήσει απο τον κιθαρίστα με το θηρίο που σημαδευει τα τραπεζια...!!! :D

 

Anyway, δεχομαι την διαφορά μας όσον αφορά το θέμα μέταλ...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ACDC πάντως έχουν ποιο πολλές καμπίνες στημένες απο τους Metallica!! :wink: :lol:

 

και τι σε κανει να πιστευεις πως λειτουργουν....? ακόμα και όταν λειτουργούν, είναι εξαιρετικά σιγά, απλά λόγω της δημιουργίας αυτου του τείχους, κάνουν τη δουλειά τους χωρίς να "τσιρίζουν" :D :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Janick eσύ από μια καμπίνα θες το μπασαριστό chugga - chugga που θα σου δώσουν τέσσερα ηχεία σε closed back διάταξη, αλλά αυτό μπορεί κάλλιστα να βγει κι από 1x12 ή 2x12 closed back. Oύτως ή άλλως θα υπάρχει μικρόφωνο μπροστά, κι όπως ακριβώς λέει κι ο SF, κεφαλαιώδη σημασία έχει το μεγάφωνο. Εγώ είχα δει σε συναυλία αυτούς...

 

music_feature-33244.jpeg

 

σαν σαπόρτ σε αυτούς...

 

From_beale_street_to_oblivion.jpg

 

και όλοι οι κιθαρίστες έπαιζαν αποκλειστικά κεφαλές Orange συνδεδεμένες πάνω σε αυτό...

 

2x12cab.jpg

 

και μετά αναρωτιόμουν αν είχα ακόμη αυτιά...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως για να μην χάσουμε την ουσία που είναι.. ο ήχος και βέβαια δεν χρειαζόμαστε 4χ12 η 2χ12 έλα όμως πού έχει διαφορετικό ήχο πρόσφατα έπαιξα με ένα koch (εκπληκτικός ) λοιπόν άλλο άκουγα από τον combo και άλλο από 2χ12 προσωπικά δεν με ενδιαφέρει η μούρη και ούτε θέλω να κουβαλάω ντουλάπα αλλά η διαφορά ήχου είναι γεγονός ιδικά για ήχους με drive πάντως έχω και εγώ αυτό το διλλημα (ενώ ο ντουκας περιμένει την παραγγελία) :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου