Προς το περιεχόμενο

G5+Cubase SX


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tρεχω Protools 6.7 σε Dual G5 στα 2000Ghz που πηρα used για 2300 ευρω και ειναι σταθερο και τρελα powerful....very powerful...

 

Με 900 Ευρώ' date=' έφτιαξα έναν AMD 3400, καινούργιο, και τρέχω ProTools 6.4. Σταθερά 100%, με περισσότερη ισχύ από τον G5 που αναφέρεις, σύμφωνα με τα test στο forum της Digi.

 

Επίσης, παραθέτω κάτι από αυτούς που τα έχουν δοκιμάσει όλα (ή αρκετά):

 

The new AMD processors have achieved over 100% better performance than Mac G4 and PIII systems and 50% better than Mac G5 and P4 systems. With rock solid stability, they easily push past the 32 track/160 effects limit.

 

Δεν τα γράφω αυτά για να υποστηρίξω τα PC αλλά για να μην υπάρχει αυτός ο μύθος γύρω από τα Mac.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Also....εχω κανει πολλες εξωτερικες δουλεις για διαφορα στουντιος και ποτε δεν μου ζητησαν αρχειο για PC...absolutely ποτε.

 

Φυσικά, γιατί τα αρχεία είναι ανεξάρτητα πλατφόρμας. Δεν θα σου ζητάγανε ποτέ "αρχείο για PC". Είναι σα να λες "ποτέ δε μου ζήτησαν CD για Pioneer CD-ΧΥΖ"...γιατί δεν έχει νόημα.

 

Ας μην δημιουργούνται εντυπώσεις με τέτοια πυροτεχνήματα.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να προσθέσω μία περισσότερο γενική άποψη για το θέμα που συζητιέται, ώστε να έχουμε τα πράγματα σε μία σωστή προοπτική. Εγώ προσωπικά (και είμαι βέβαιος ότι το ίδιο ισχύει για τους moderators του noiz) ποσώς ενδιαφέρομαι για το αν κάποιος έχει mac, pc, atari, amiga, linux ή οτιδήποτε άλλο. Από όσο γνωρίζω καμία εταιρεία δεν έχει αναλάβει την χορηγία του noiz και οι διαφημιζόμενες εταιρείες διαθέτουν προϊόντα για τους χειριστές κάθε υπολογιστικής πλατφόρμας.

 

Όμως, είμαι υποστηρικτής της ιδέας ότι η πληροφορική (και τα συνακόλουθα αγαθά της) είναι για όλους, για όσο γίνεται περισσότερους και αποκρούω κάθε έννοια ελιτισμού όσον αφορά τους υπολογιστές, τα προγράμματα κλπ. Η Apple από την αρχή της ιστορίας της επιχειρεί την προώθηση αυτού του ελιτισμού, σε σημείο που δεν δικαιολογείται πλέον από την θεωρητική ανωτερότητα των προϊόντων της.

 

Για να βρει κανείς την έδρα αυτού του ελιτισμού πρέπει να θυμηθεί τα πρώτα χρόνια των υπολογιστών. Οι άνθρωποι ήταν αβέβαιοι για την χρησιμότητα τους, για το πόσο θα διαδοθούν, τι ακριβώς χρησιμεύουν κλπ. Η Apple (κατασκευάζοντας κορυφαία - τότε - μηχανήματα) επιχείρησε να ξεπεράσει αυτή την επιφύλαξη, προτείνοντας τα προϊόντα της σαν εργαλεία δουλειάς που ο καθένας θα μπορούσε να εντάξει στον εργασιακό του κύκλο, δίχως να διαταράξει την ομαλή ροή των καθημερινών του εργασιών και - κυρίως - δίχως να χρειαστεί να μάθει από υπολογιστές.

 

Αν το καλοσκεφτεί κανείς, αυτό είναι μεγάλο δέλεαρ. Όπως ακριβώς δεν ξέρουμε πως λειτουργεί το ψυγείο μας αλλά πίνουμε παγωμένο νεράκι, έτσι δεν χρειάζεται να έχουμε πολύ καλή επίγνωση του πως λειτουργεί ο υπολογιστής μας, αλλά μπορούμε να κάνουμε επεξεργασία κειμένου, γραφικά, ήχο κλπ. Αυτή η συγκεκριμένη αντιμετώπιση του κόσμου της πληροφορικής έχει σημαντικά πλεονεκτήματα για τον άσχετο. Στο νου του σχηματίζεται η εικόνα ότι θα πάρει ένα κουτί, θα το βάλει σε μία μπρίζα και αυτό θα λειτουργεί άψογα και (κατά προτίμηση) για πάντα, όπως οι παλιοί θεωρούσαν ότι οι γραφομηχανές τους θα λειτουργούν για πάντα...

 

Τόσο η Apple, όσο και οι πελάτες της απέτυχαν να καταλάβουν εγκαίρως τη δυναμική της αλλαγής: το απλό γεγονός ότι ο κόσμος δεν μπορεί να μένει στάσιμος. Θυμάμαι ότι όταν είχε κυκλοφορήσει το πρώτο Quadra, οι διαφημιστικές καμπάνιες της Apple λέγανε τις ίδιες ανοησίες που λένε και σήμερα: the creative proffessionals, ο γρηγορότερος υπολογιστής στον κόσμο και πολλά άλλα αστεία. Σήμερα τα Quadra δεν είναι κατάλληλα ούτε για κλουβιά χάμστερ, και το κόστος που χρειάζεται να πληρώσει κάποιος πελάτης της Apple που έχει ακόμη Quadra για να έρθει στη σημερινή εποχή είναι τεράστιο. ¶ρα ποιο όφελος έχει ο πελάτης της Apple; Μήπως έχει όφελος μόνο όσο παραμένει πιστός στον υπολογιστή του, όσα χρόνια και να περάσουν; Μήπως ακριβώς το ίδιο ισχύει και για έναν κάτοχο pc που έχει συνειδητά αποφασίζει να μην αναβαθμίζεται; Μήπως το ίδιο ισχύει για έναν κάτοχο atari που έχει αποφασίσει να δουλεύει μόνο midi για πάντα;

 

Για τον φίλο της πληροφορικής τα προβλήματα και τα διλλήματα αρχίζουν από τη στιγμή που θέλει να μένει ενημερωμένος και να αναβαθμίζεται. Τότε τίθεται θέμα του να βλέπει benchmarks. Τότε αρχίζει η διαδικασία σύγκρισης τιμών. Τότε μπαίνει στη ζυγαριά το κάθε θέμα. Τότε είναι που αρχίζει να καταλαβαίνει καλύτερα τη φύση των καταναλωτικών του επιλογών και - ναι - να μαθαίνει από υπολογιστές. Μαθαίνοντας από υπολογιστές μπορεί να καταλήξει στο ότι θέλει να πάρει apple, αλλά είναι αμφίβολο καθώς (ακριβώς εξαιτίας των πραγμάτων που έμαθε) θα αισθάνεται πολύ μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση να πάει στον κόσμο των Windows, ενώ τα οικονομικά οφέλη είναι πάντα προφανή.

 

Ρωτάει κάποιος: γιατί οι επαγγελματίες αγοράζουν mac. Απάντηση Ένα: δεν αγοράζουν όλοι οι επαγγελματίες mac, εγώ είμαι επαγγελματίας και δεν θέλω να τα ξέρω πια. Απάντηση Δύο: οι επαγγελματίες δεν αποφασίζουν πάντοτε μόνοι τους για αυτά τα πράγματα, ούτε ξέρουν πάντοτε οι ίδιοι από υπολογιστές. Προσωπικά, αν είναι να φτιάξω ένα μεγάλο στούντιο θα φώναζα κάποιους τεχνικούς, ηχολήπτες κλπ και θα τους έλεγα: παιδιά, τι πρέπει να πάρουμε; Αν μου λέγανε mac, θα τους έπαιρνα mac. Για κάποιον που φτιάχνει ένα μεγάλο στούντιο η ποσοστιαία επιβάρρυνση μερικών χιλιάδων ευρώ δεν θα είχε καμία σημασία.

 

Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι αυτή θα ήταν η optimum απόφαση. Χρησιμοποιώντας Windows μπορεί κανείς να κάνει τη δουλειά του ΚΑΙ καλύτερα ΚΑΙ φθηνότερα. Στο noiz υπάρχουν άνθρωποι που παίζουν κάποιο όργανο, που επιχειρούν να βελτιώσουν τις ηχοληπτικές τους ικανότητες, μπλιμπλικάδες κλπ που στην πλειοψηφία τους αυτο-χρηματοδοτούν τις προσπάθειές τους, σε μία χώρα που είναι εχθρική απέναντι στην καλλιτεχνική πρωτοβουλία. Τι πρέπει να λέμε σε αυτούς τους ανθρώπους; Ότι αν δεν έχετε mac δεν είσαστε creative proffesionals; Ότι αν δεν έχετε mac δεν θα έχετε καλά αποτελέσματα; Δηλαδή να κάνουμε τη ζωή τους ακόμη πιο δύσκολη και μάλιστα χωρίς λόγο;

 

Δύο πραγματάκια ακόμη και κλείνω. Πρώτον, είναι ντροπή εκ΄μέρους όλων όσων γίνονται φερέφωνα της διαφημιστικής καμπάνιας της apple (περί της θεωρητικής ανωτερότητας των χειριστών mac). Από εδώ και πέρα, όποιος θέλει να ποζάρει ως creative proffessional (σε αντιδιαστολή με εμάς τους μη-creative) καλά θα κάνει να μας δίνει και κανένα link για να ακούμε με τα αυτάκια μας τα ουράνια αποτελέσματα της δημιουργικότητάς του και να κρίνουμε μόνοι μας για το αν όντως τέτοιας κλάσης αποτελέσματα χρειάζονται mac για να γίνουν. Όσο για κουβέντες του στυλ, εγώ δούλεψα στο τάδε στούντιο, μου θυμίζουν νεο-ελληνικές ατάκες (όπως "ξέρεις ποιος είμαι εγώ ρε;"). Μπορεί φίλε να δούλεψες στο τάδε στούντιο ως καφετζής ή κονσοματρίς (!), δεν μας ενδιαφέρει. Εδώ πέρα όλοι μιλάμε με τη σύμβαση της ανωνυμίας και πρόσεχε μήπως εμένα μου ανήκει το στούντιο από το οποίο εσύ πέρασες σαν καφετζής.

 

Δεύτερον, καλά να μιλάει όλος ο πλανήτης για τα Apple, αλλά μιλάνε και οι έλληνες που έχουν την φρικτή τύχη να έχουν την Rainbow σαν αντιπροσωπεία των mac στην Ελλάδα; Μα και σε όλα τα άλλα να είχανε δίκιο (που δεν έχουν), η ποιότητα της εδώ αντιπροσωπείας είναι τέτοια που από μόνη της θα έφτανε να πάρει όλος ο κόσμος pc. ¶λλωστε, ενώ ξέρω πολλούς pcάδες που ΔΕΝ έχουν mac, δεν ξέρω κανέναν macintoσά που να μην έχει ΚΑΙ pc. Σύμπτωση;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πεστα φιλε πεστα....συμφωνω απολυτα εκτος απο αυτο

 

 

Όπως ακριβώς δεν ξέρουμε πως λειτουργεί το ψυγείο μας αλλά πίνουμε παγωμένο νεράκι' date=' έτσι δεν χρειάζεται να έχουμε πολύ καλή επίγνωση του πως λειτουργεί ο υπολογιστής μας [/quote']

 

Εγω ξερω πως λειτουργει ενα ψυγειο... :D

(ψυκτικος-υδραυλικος)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρίσκω τα σχόλια του Wow! πολύ λογικά.

 

Εγώ που ξεκίνησα το όλο θέμα δεν νομίζω ότι θα αγοράσω mac.

Πρώτος λόγος είναι το cubase. Επίσης δεν έχω κανένα λόγο να μην σας

πιστέψω. (οτι θα κάνω δηλαδή μια χαρά τη δουλειά μου με το pc και θα γλυτώσω και χρήματα)

Όλα τα επιχειρήματα που ακούστηκαν τα παίρνω σοβαρά υπ' όψην (και τα benchmarks και όλα τα άλλα).

Ο σκοπός μου πια είναι να κάνω το pc μου όσο καλύτερο και πιο αξιόπιστο γίνεται και να ασχοληθώ περισσότερο με τη μουσική αντι με την "σχολαστική" τεχνολογία. ///xxx/// Επίσης σκοπός μου είναι να καταλάβω τη γή με την βοήθεια των πιθήκων και να κάνω επίθεση στον πλανήτη ¶ρη. :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία τα είπε ο φίλος ο Wow!.ότι είπε είναι σωστό και επίσης είπε μια μεγάλη αλήθεια:

 

¶λλωστε, ενώ ξέρω πολλούς pcάδες που ΔΕΝ έχουν mac, δεν ξέρω κανέναν macintoσά που να μην έχει ΚΑΙ pc. Σύμπτωση;

 

ισχύει και για μένα αυτό.πέρα απ'όλα αυτά,επειδή και εγώ βρίσκομαι σε φάση αναβάθμισης με κόβω με κανα amd 64 3700+ s754

 

αλήθεια,με δεδομένο πως θέλω να παραμείνω με agp,είναι προτιμότερο να πάω για τον 3700s754 ή για τον 3500s939;

o μεν πρώτος έχει 1mb cache 2,4 πραγματική συχνότητα και είναι single channel memory access ενώ ο δεύτερος έχει 512kb cache , 2,2 πραγματική συχνότητα και dual channel memory access.επίσης για τον πρώτο κυκλοφορούν πολύ καλές μητρικές με το nforce 3 250gb και μόλις χθες η amd μείωσε κατα 30% την τιμή του.

καμια συμβουλή plz?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου