Προς το περιεχόμενο

Μαμά, ο elavd παρήγγειλε Gibson...


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρώτα και μένα ρε elavd που τώρα τα περνάω και όχι babylino ή Nounou αλλά δεν θα έχεις χρόνο ούτε το βίσμα από τον ενισχυτή στην κιθάρα σου να περάσεις....ακου που σου λέω να με θυμηθείς.....ζήσε αγόρι μου το όνειρό σου διότι μετά θα jammarεις μόνο στα όνειρά σου....δίοτι τα πάντα είναι χρόνος(time my friend)

 

Κάτι τέτοια ακούω και αγχώνομαι ;D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις επέστρεψα από ένα μίνι ταξιδάκι και διάβασα όλον αυτό τον πανικό μηνυμάτων... :)

 

Να πω λοιπόν και εγώ τη δική μου άποψη/οπτική γωνία επί του θέματος:

 

Νομίζω ότι η περίπτωσή μου αποτελεί προσωποποίηση της άποψης ότι πολλές φορές κιθάρες-κλώνοι γνωστών εταιρειών μπορεί να παίζουν ισάξια αν όχι πολύ καλύτερα από τις αντίστοιχες original εκδόσεις τους.

Άλλωστε για αυτό έχω και 2 Rockinger κιθάρες τις οποίες δεν αλλάζω με ΤΙΠΟΤΑ!!!

 

Όμως, στην προκειμένη περίπτωση σκέφτηκα λίγο διαφορετικά...

Σκέφτηκα ότι τη συγκεκριμένη περίδο είχα τη δυνατότητα να επενδύσω μέχρι 2000€ σε μια κιθάρα, και δεδομένου ότι μια 335 αποτελούσε από καιρό μεγάλο μου απωθημένο, θεώρησα ότι ήταν πιο "σωστό" να πάρω μια αυθεντική Gibson.

 

Η αλήθεια είναι ότι ήμουν έτοιμος να παραγγείλω Tokai, αλλά συνειδητοποίησα ότι έπρεπε να δώσω 1500€ περίπου για μια κιθάρα κλώνο ενώ με λίγα παραπάνω χρήματα έπαιρνα μια original 335 (μεταχειρισμένη βέβαια...).

 

Μετά λοιπόν από σκέψη, κατέληξα στο να πάρω την 335 και να νιώθω ευτυχής για αυτό γιατί:

 

1) εκπλήρωσα ένα όνειρο που είχα επί χρόνια

2) ένα ακριβό όργανο επηρεάζει θετικά πιστεύω την ψυχολογία του μουσικού και αυτό έχει θετική επίπτωση και στο παίξιμό του (άσχετα με το αν η τιμή του οργάνου αντικατοπτρίζεται απαραίτητα στην απόδοσή του)

3) δυστυχώς δεν θα είμαι πάντα στη θέση να χαλάσω 1800€ για προσωπική μου ικανοποίηση χωρίς να χρειάζεται να "λογοδοτώ" σε κανέναν... Έχω μεγαλώσει και ξέρω ότι σε λίγα χρονάκια, τα λεφτά θα μου φεύγουν σε babylino και Nounou οπότε κάνω αγορές, όσο προλαβαίνω ακόμη ;D

 

Αυτά από μένα ;)

 

Και πολύ καλά έκανες...

Η όποια κουβέντα γίνεται, έχει νόημα μόνο σε επίπεδο φιλοσοφίας, και στο τί πραγματικά αξίζει (όσο μπορεί ο καθένας μας να κρίνει).

Η κα@λα είναι κα@λα, και δεν μπαίνει σε μικροσκόπιο.

 

Άλλωστε, πόσοι από εμάς οδηγούν πχ το καλύτερο αυτοκίνητο που θα αγόραζαν με τα χρήματά τους;

Εγώ πάντως όχι. Οδηγώ αυτό που ποθούσα χρόνια, κι ας ξέρω ότι έπαιρνα και "καλύτερο" με τα λεφτά μου...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ήλθε η ώρα για ακόμη μία αλλαγή τίτλου.

 

"Το σκάφος, η προδοσία και το babylino. ;D "

 

 

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ;D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 15 χρόνια αργότερα...

καλησπερα..Να πω την αποψη μου ..Μετα απο 200χρονια αχαχ

.. M αρεσουν οι Hollow k semihollow κιθαρες.Επι σειρα ετων λοιπον, σνομπαρα τις gibson.

Υπερεκτημιμενη ελεγα, δεν θα πληρωσω το ονομα ...δεν εχουν καλο quality control κλπ

 

Σε semihollow, ειχα μια ibanez artist as200 του 81, και μια artstar as200 δεκαετιας 90.

Ειχα επισης 2 jsm100 (scofield signature)

μια ibanez LR10 του 83

Μια heritage 535

 

σε fullhollow ειχα παρα πολλες

 

Μ αρεσει ν αλλαζω κιθαρες οπως καταλαβατε..

Anyway... κανω την κινηση και παιρνω μια gibson Εs335

 

Δεν θα πω οτι ειναι καλυτερη η gibson,, γιατι αυτα ειναι γουστα..

Ειναι ομως η μοναδικη κιθαρα απο ολες αυτες, που  με 11αρες η 12αρες round παιζει τζαζ με το καλημερα!.

Με ολες τις αλλες πασχιζα να βγαλω τζαζ ηχο, εβαζα flat, εβαζα 13αρες,,,αλλα δεν...

Ειχα καταληξει οτι για τζαζ θες fullhollow..

 

Η διαφορα λοιπον της gibson es335, ειναι οτι εχει ηχο....es335!

Σιγουρα υπαρχουν αρκετες διαφορες στα ηχοχρωματα των gibson 335, αναλογως την εποχη και το μοντελο

Ομως εαν  πατε για gibson ηχο, παρτε gibson ..Οι αλλες εχουν αλλη κατασκευη, και αλλο ηχο.

Η ισως καποιο πιστο αντιγραφο, οπως η tokai..

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@charalambos ειλικρινα δεν ξερω τι να πω...

Ειναι το πρωτο σου ποστ κ δε θελω να σε αποθαρρυνω..

Αλλα πας για βραβειο νεκραναστασης θρεντ αδερφε...😆

Τους πιο πολλους απο αυτους που συμμετειχαν στην κουβεντα εχουμε χρονια να τους δουμε στο νοιζ

 

Παντως επειδη φαινεται πως το εχεις ψαξει το θεμα κ εχεις επενδυσει λεφτα, ισως ηταν μια πολυ καλη ιδεα να ανοιξεις το πρωτο σου νημα με το θεμα αυτο που περιγραφεις κ να πεις τις εμπειριες σου κ τις αποψεις σου. Να σε καλωσορισουμε κιολας 😚

Επεξεργασμένο από vrasidas27
  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 3

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vrasidas27 είπε

@charalambos ειλικρινα δεν ξερω τι να πω...

Ειναι το πρωτο σου ποστ κ δε θελω να σε αποθαρρυνω..

Αλλα πας για βραβειο νεκραναστασης θρεντ αδερφε...😆

Τους πιο πολλους απο αυτους που συμμετειχαν στην κουβεντα εχουμε χρονια να τους δουμε στο νοιζ

 

😚

Το ξερω,  δεν περιμενω να με διαβασουν ...απλα  το εγραψα να υπαρχει γιατι φανταζομαι διαβαζουν κι αλλοι, οπως εγω πχ που ολο χαζευω αλλα ποτε δεν γραφω!  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου