Προς το περιεχόμενο

Μαμά, ο elavd παρήγγειλε Gibson...


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και καιρό ψάχνω για 335 styled κιθάρα...

 

Όπως είχα γράψει και παλιότερα, είμαι στο δίλημμα μεταξύ του να δώσω πολλά λεφτά και να αγοράσω (κυρίως) το mojo μιας Gibson ES335, ή το 1/3 των χρημάτων και να αγοράσω μια σεβαστή πλην όμως replica 335 κιθάρα, τύπου Sheraton, Hagstrom, Ibanez AF103 κλπ...

 

Σκέφτηκα λοιπόν, μήπως η ενδιάμεση λύση (1333¤) μιας YAMAHA SA2200 ήταν η χρυσή τομή:

 

P_sa2200VS.jpg

 

 

 

Body: Laminated figured maple

Neck: Glued-in

Fingerboard: Ebony, 350mm (13.75”) radius

Frets: 22

Scale length: 629mm (24.75”)

Pickups: Two Alnico V humbuckers

Controls: Three-position pickup selector, two volumes, two tones (each with coil split push-push switch)

Bridge: Six-saddle fixed type, bar tailpiece

 

Έχει κανείς άποψη πάνω σε αυτές τις κιθάρες?

 

Η αλήθεια είναι ότι μόνο και μόνο το όνομα YAMAHA με χαλάει λίγο, αλλά αυτή φαίνεται καλή περίπτωση...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα Ελαβντου. Εδώ συμβαίνει το εξής οξύμωρο: έχω ακούσει και διαβάσει πολύ θετικά σχόλια για αυτές, ότι δλδ έχουν εξαιρετικό value for money, και το coil split βοηθάει σίγουρα. Όμως έχω παίξει και δεν μου έκανε καμία εντύπωση, ίσως οι μαγνήτες να ήταν μέτριοι και ψόφιοι. ¶λλοι που έχουν μεγαλύτερη πείρα από σκάφη θα σε πληροφορήσουν καλύτερα, όπως λογικά ο SFούλης. Στο όνομα Yamaha δεν θα κολλούσα ούτε στιγμή πάντως, έχω μια μεταχειρισμένη 12χορδη από το 80κάτι και είναι σαν να φτιάχτηκε χτες (κατασκευής 80κάτι, εγώ την έχω 6 χρόνια).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η ηλεκτρική μου είναι Yamaha (RGX-820Z) κ έχω σχηματίσει την καλύτερη εντύπωση για την εταιρία.

 

Το πρόβλημα είναι (αν το θεωρείς πρόβλημα) είναι ότι δεν έχουν trademark ήχο, όπως δηλαδή μια tele, μια strat, μία les paul...

 

Οπότε για την εταιρία, μη το σκέφτεσαι παραπέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι (αν το θεωρείς πρόβλημα) είναι ότι δεν έχουν trademark ήχο' date=' όπως δηλαδή μια tele, μια strat, μία les paul...

[/quote']

 

Αυτό είναι πρόβλημα... Εγώ θέλω καρα-trademark ήχο!!!

 

Στο μυαλό μου έχω τα καθαρά του Larry Carlton και αρχίζω να υποψιάζομαι δυστυχώς (λόγω της τιμής τους) ότι για να τα αποκτήσω:

 

10867GibsonSJguitarsloganonhead.jpg

 

 

:roll: :roll:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν και παραέχουν trademark ήχο, απλά τον... δανείζονται από τους προπάτορες (Fender, Gibson κλπ). Κάποιες δεκαετίες πριν εταιρίες όπως η Ibanez πχ έβαζαν τα γυαλιά άνετα σε ήχο στις δυο αυτές εταιρίες. Και Ελαβντου είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνεις καλά πως δεν ισχύει το "Only a Gibson is good enough", και πως γνωρίζεις το πώς και το γιατί να αποφύγεις το "μοδάτο headstock", έτσι όπως έχει συζητηθεί τόσες φορές στο φόρουμ...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και Ελαβντου είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνεις καλά πως δεν ισχύει το "Only a Gibson is good enough"' date=' και πως γνωρίζεις το πώς και το γιατί να αποφύγεις το "μοδάτο headstock", έτσι όπως έχει συζητηθεί τόσες φορές στο φόρουμ...[/quote']

 

Το ξέρω και το παραξέρω (βλ. Rockinger) αλλά φοβάμαι μη την πατήσω και πάρω καμια μούφα και κλαίω μετά.

 

Αυτό το λέω:

1) γιατί δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία από τέτοιες κιθάρες

2) γιατί θα την αγοράσω online κατά πάσα πιθανότητα (εκτός αν βρω κάποια ευκαιρία στην Ελλάδα)...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Well, το κόστος πολλοί εμίσησαν, το mojo ουδείς. :wink:

 

Το έχω ξαναπει, αλλά το logo στο headstock ασκεί πάνω μου μία επιρροή, πολύ μεγαλύτερη από αυτή που μου υπαγορεύει η κοινή λογική.

 

Η σχέση που έχω με τις κιθάρες, είναι τέτοια που έννοιες όπως value for money δεν τις αξιολογώ (όπως -προφανώς- θα' πρεπε).

 

Αυτή μου την προτίμηση στις original παρά στoυς κλώνους δεν μπορώ να την υποστηρίξω και πολύ στα σοβαρά -όπως καταλαβαίνετε.

 

Προσωπικά, δεν θα σκεφτόμουν καν όλες αυτές τις κιθάρες και θα έψαχνα/δοκίμαζα κάθε 335 εντός των (γεωγραφικών και οικονομικών) ορίων μου, αλλά εσύ μάλλον ξέρεις καλύτερα τι πρέπει να κάνεις :lol:

 

Το ερωτημα λοιπόν επαναπροσδιορίζεται: Πρέπει να συμπεριφερθείς σαν λογικός αγοραστής που σκοπό έχει να παίξει/γράψει μουσική (και να συν-αξιολογήσεις όλες τις παραμέτρους) ή να follow your heart?

 

(Τα είπα και ξαλάφρωσα.... :lol: )

Μην με κράξετε....έβαλα τα σχετικά disclaimers εδώ-κι-εκεί έτσι?

:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν μέρει συμφωνώ με το επιχείρημα "follow your heart", αλλά δεν μπορώ να αγνοήσω τον παρακάτω υπολογισμό τον οποίο έχω κάνει πολλές φορές. Επιλογή #1:

 

  • GIBSON ES335 REISSUE ATB BLOCK INLAYS: 3290 euro  :(

 

Επιλογή #2:

 

  • EPIPHONE SHERATON II VS:            629 euro

  • GIBSON P-57 CLASSIC VINTAGE GC: 149 euro

  • GIBSON P-57 CLASSIC PLUS GC:      159 euro

  • Ηλεκτρικά, κλπ.:                            40 euro (το πολύ)

  • ΣΥΝΟΛΟ:                                    977 euro  ;D

 

Με τα ρέστα θα έπαιρνα και μία SA2200.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κιθαρα ειναι καταπληκτικη!

 

βεβαια η ταστιερα της ειναι σαν της es345 και οχι σαν της 335.

Παντως σε λεπτομερη συγκριση με μια 345 , μια 335 και μια 535 heritage (εννοειται οχι ψαχνωντας στο νετ!!!!) το συμπερασμα ηταν πως η yamaha ειναι μια πολυ καλυτερη κιθαρα κατασκευαστηκα!

 

Ο ηχος ηταν αρκετα διαφορετικος και εκει η Yamaha υστερουσε αρκετα πιστευω.Παντως με ενα σετ Paf 57 ή SethLover η κιθαρα θα ανεβαινε δραματικα.

 

Ωστοσο λεγοντας οτι στο μυαλο σου εχεις τον Carlton σε διαβεβαιωνω πως η Yamaha δεν ειναι μια μεση λυση.Ειναι πολυ καλυτερη λυση απο μια 335 με την προυποθεση να αλλαχτουν οι μαγνητες.

Προκειμενου να μην δεχτω σφοδρη επιθεση :D , αναφερω πως οι κιθαρες που προανεφερα εχουν περασει απο την κατοχη μου (οχι ολες ομως υπο την ιδιοκτησια μου)

 

Οσον αφορα την ψυχωση με τις Gibson και το logo της, πιστεψε με αν δεν υπηρχε αυτη η πανεξυπνη πολιτικη μαρκετινγκ απο μερια της εταιριας, πολυ λιγοτερα ατομα (και για πολυ συγκεκριμενους λογους) θα επελεγαν μια es335 σε σχεση με μια Ibanez John Scofield.[/b]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και αντιλαμβάνομαι ότι το mojo σού'χει ανέβει στο σβέρκο, σκέφτηκες περιπτώσεις Epiphone Japan, Orville, Edwards, Tokai...;

 

Υπάρχει ένα Ebay Store στην Ελβετία που παίζει με φοβερά γιαπωνέζικα κομμάτια για κάθε γούστο. Αυτή τη στιγμή έχει 3 σε 335 style.

 

Κοίτα εδώ

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου