Προς το περιεχόμενο

Μαμά, ο elavd παρήγγειλε Gibson...


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ποια κιθαρα "παιζει" καλυτερα ειναι υποκειμενικο (αλλωστε το playability που ειναι ενα μερος του "παιξιματος" ειναι καθαρα θεμα set up ) για πολλους μπορει μια Sheraton να "παιζει" καλυτερα απο μια ES335 (εμενα ας πουμε μου αρεσουν πολυ περισσοτερο οι παλιες Sheraton με τους mini hums ή και οι νεες Elitist (παλι με mini hums) απο τις 335,οπως και εχω παιξει πολλες κορεατικες Sheraton που δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα ηχητικα απο μια 335)

 

Η ΜΑΡΚΑ ομως για οσους θελουν κιθαρα τετοιου τυπου ειναι ευτυχως ή δυστυχως ΜΙΑ. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα , κανονικα ολα τα post επρεπε να αρχιζουν με την φραση

"συμφωνα με την αποψη μου..."  αλλα για λογους ταχυτητας

το παραλειπουμε .  Επισης  και με το " ποσες διαφορετικες κιθαρες ,

εχεις δοκιμασει για να εχεις αποψη "

Τωρα με την Elitist , την εχω καιρο στο μυαλο μου , αλλα δεν την

εχω βρει να την δοκιμασω , παντως απο χαρακτηριστηκα σκιζει ..

 

Πωπω !! πανω που την ειχα ξεχασει ...  :)

Oι mini hums μου αρεσουν  (Gibson Deluxe)  και εμενα . Ειδομεν...

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο εντελώς, αλλά το ξέρειςμε τον σλας, ότι δλδ αυτή η 

για ..αιωνες μια μη παραδοσιακη stock std του 90....Smiley δεν ειδα να χαλιεται.....
ήταν μαϊμού λεσπολ έτσι; Και το ήξερε και ο ίδιος και επειδή του καθόταν καλύτερα από τις οριτζιναλε, τη χρησιμοποιούσε συνεχώς.

 

Νομίζω ότι κάπου σε 1 λινκ εδώ μέσα 1 περιοδικού το διάβασα, αλλά δε θυμάμαι από ποιο ακριβώς....

 

οφτόπικ: Mπούκα εδώ

http://www.noiz.gr/index.php?topic=11682.msg150493#msg150493

 

Aλήθεια, η Joe Pass της Epiphone τι σας λέει; Eίχε ψιλοσυζητηθεί νομίζω παλιότερα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, τη Hellcat την καταργ'ησανε? Δεν την ειδα στο site της Epiphone μαζι με τις αλλες... Κρίμα και ήταν από τα αγαπημένα μου σχέδια... :'(

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, και εδώ πιστεύω ότι είναι κάπως υπερβολικό αυτό για τις Gibson, το (α) να κάνεις αυτόματα την αναγωγή από solid σε 335 και (β) να ισοπεδώνεις χαρακτηρίζοντας όλες τις solid καυσόξυλα... Έτσι πιστεύω. (Δεν ξέρω αν το'χετε καταλάβει αλλά σχεδόν πάντα πατάω με το ένα πόδι στη μια άποψη και με το άλλο στην αντίθετη!!!)

 

Σχετικά με την αυτόματη αναγωγή των solid στα σκάφη, το ζήτησα ήδη:  αν ξέρεις εσύ κάποιο λόγο να μην το κάνω πες μου κι εμένα ντε!  :)

Είναι ειλικρινής προτροπή, δεν κάνω πλάκα!

 

'Οσο για τις solid, εγώ δε μίλησα για καυσόξυλα, ούτε για ήχο μπουρούχα.

Αλλά αν μιλάμε για 3-4 χιλιάρικα, περιμένεις προσοχή στη λεπτομέρεια, έτσι δεν είναι;

 

Προσωπικά έχω δει με τα ματάκια μου LP Standard (ναι αυτές που έχουν σήμερα 3.000 ευρω...) με φινίρισμα για γέλια, να περισσεύει κόλλα στο joint, με binding που είναι σαν να πέρασες την ταστιέρα με blanco, με logo που έγερνε προς τα αριστερά, με πιο παχύ μπράτσο από τη διπλανή της, με σκασμένο από τη δίψα rosewood, με τάστα που σου τραυμάτιζαν τα δάχτυλα, κι άλλες τέτοιες αστειότητες,....

Κι αν σου φαίνονται μικροπταίσματα, εμένα δε μου φαίνονται καθόλου... 3 ολόκληρα χιλιαρικάκια είναι αυτά...

 

Και δε θα πω πόσο καλύτερα παίζει και ακούγεται η tokai μου των 800 ευρώ από μια τέτοια gibson σαν αυτή που περιέγραψα πιο πάνω, γιατί μάλλον δε θα με πιστέψει κανείς...

Ο μόνος λόγος που θα προτιμούσα μια gibson είναι η μεταπώληση. Και τίποτε άλλο.

 

Τεσπά, ας ελπίσουμε ότι τα σκαφάκια είναι άλλου παπά ευαγγέλιο...

Άλλωστε δεν επιμένω, δεν έπαιζα ποτέ με hollow ή semi. Είμαι του solid (χωρίς weight reliefs παρακαλώ, κι άλλη σπόοοοντα, δεν με αντέχω πια!!!!)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις επέστρεψα από ένα μίνι ταξιδάκι και διάβασα όλον αυτό τον πανικό μηνυμάτων... :)

 

Να πω λοιπόν και εγώ τη δική μου άποψη/οπτική γωνία επί του θέματος:

 

Νομίζω ότι η περίπτωσή μου αποτελεί προσωποποίηση της άποψης ότι πολλές φορές κιθάρες-κλώνοι γνωστών εταιρειών μπορεί να παίζουν ισάξια αν όχι πολύ καλύτερα από τις αντίστοιχες original εκδόσεις τους.

Άλλωστε για αυτό έχω και 2 Rockinger κιθάρες τις οποίες δεν αλλάζω με ΤΙΠΟΤΑ!!!

 

Όμως, στην προκειμένη περίπτωση σκέφτηκα λίγο διαφορετικά...

Σκέφτηκα ότι τη συγκεκριμένη περίδο είχα τη δυνατότητα να επενδύσω μέχρι 2000€ σε μια κιθάρα, και δεδομένου ότι μια 335 αποτελούσε από καιρό μεγάλο μου απωθημένο, θεώρησα ότι ήταν πιο "σωστό" να πάρω μια αυθεντική Gibson.

 

Η αλήθεια είναι ότι ήμουν έτοιμος να παραγγείλω Tokai, αλλά συνειδητοποίησα ότι έπρεπε να δώσω 1500€ περίπου για μια κιθάρα κλώνο ενώ με λίγα παραπάνω χρήματα έπαιρνα μια original 335 (μεταχειρισμένη βέβαια...).

 

Μετά λοιπόν από σκέψη, κατέληξα στο να πάρω την 335 και να νιώθω ευτυχής για αυτό γιατί:

 

1) εκπλήρωσα ένα όνειρο που είχα επί χρόνια

2) ένα ακριβό όργανο επηρεάζει θετικά πιστεύω την ψυχολογία του μουσικού και αυτό έχει θετική επίπτωση και στο παίξιμό του (άσχετα με το αν η τιμή του οργάνου αντικατοπτρίζεται απαραίτητα στην απόδοσή του)

3) δυστυχώς δεν θα είμαι πάντα στη θέση να χαλάσω 1800€ για προσωπική μου ικανοποίηση χωρίς να χρειάζεται να "λογοδοτώ" σε κανέναν... Έχω μεγαλώσει και ξέρω ότι σε λίγα χρονάκια, τα λεφτά θα μου φεύγουν σε babylino και Nounou οπότε κάνω αγορές, όσο προλαβαίνω ακόμη ;D

 

Αυτά από μένα ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έχω μεγαλώσει και ξέρω ότι σε λίγα χρονάκια, τα λεφτά θα μου φεύγουν σε babylino και Nounou οπότε κάνω αγορές, όσο προλαβαίνω ακόμη ;D

 

Οταν ερθει η ωρα βαλτους ενα decal FENDER και ισως νιωσεις καλυτερα  ;D ;D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μεγαλώσει και ξέρω ότι σε λίγα χρονάκια, τα λεφτά θα μου φεύγουν σε babylino και Nounou οπότε κάνω αγορές, όσο προλαβαίνω ακόμη ;D

 

Αυτά από μένα ;)

 

Ρώτα και μένα ρε elavd που τώρα τα περνάω και όχι babylino ή Nounou αλλά δεν θα έχεις χρόνο ούτε το βίσμα από τον ενισχυτή στην κιθάρα σου να περάσεις....ακου που σου λέω να με θυμηθείς.....ζήσε αγόρι μου το όνειρό σου διότι μετά θα jammarεις μόνο στα όνειρά σου....δίοτι τα πάντα είναι χρόνος(time my friend)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου