Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Tonelab


V.P.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1.δοκιμασες να παρεις το σημα κ απο τις 2 εξοδους (L,R)?

2.δοκιμασες να την βαλεις bypass να δεις αν ακουγεται

3.Λογικα αν εχεις απενεργοποιημενες τις προσωμοιωσεις ενισχυτων κ δεν ακουγεται δεν εινα θεμα λαμπας (γιατι μονο τοτε χρησιμοποιειται η λαμπιτσα)

δεν ειμαι κ 100% σιγουρος για το 3ο

το 1ο και το 3ο θα ελεγξω και θα επανελθω....βεβαια οσο περισσοτερα αποκλειω τοσο περισσοτερο σιγουρευομαι οτι πρεπει να ειναι κατι πολυ χαζο!!!

ειχα που ειχα προβλημα ρε sotomanου κοτσαρες και τον ακατανομαστο ....παει δν θα φτιαξει ποτε η πεταλιερα τωρα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκαρε τα 1 και τα 3,επισης τσεκαρε αν ακους ηχο απο τα ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ (απο την εξοδο των ακουστικων δηλ.)

 

Μηπως κανενας φιλος σου "επαιζε" με τα vol pedals & τις ρυθμισεις τους? ;) για δες αν τα levels στα expression pedals ειναι απο 0-10....

 

ασε τη λαμπα ησυχη αποκλειεται να εχει χαλασει.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπιζω πως τσέκαρες όλα όσα σου προτάθηκαν εδώ (το κουμπάκι level, διαφορετικές εξόδους L/R, Bypass κ.λ.π.). H αλλαγή της λυχνίας δεν χρειάζεται τεχνικές γνώσεις αλλά τσέκαρε στο ίντερνετ να βρείς φωτογραφίες απο την διαδικασία αλλαγής γιατί απ'ότι έχω καταλάβει η δυσκολία είναι πως δεν υπάρχει αρκετός χώρος στην πεταλιέρα για να βάλεις μέσα τα χέρια σου και να βγάλεις την λυχνία....!!

κάπου είχα βρεί φώτος απο την διαδικασία που πρότεινε κάποιος σαν πιο εύκολη.

 

θα εκπλαγώ αν είναι η λάμπα το προβλημα... μια 12ax με τόσο μικρό βολτάζ που περνάει απο εκεί πρέπει να ζήσει πολλάααα χρόνια.... εκτός κι αν κάποιος πετάξει την πεταλίερα κάτω την ώρα που δουλεύει.....!!

 

Πιστεύω πως δεν είναι λάμπα και πως θα χρειαστείς τεχνικό. ΑΝ είναι λάμπα πάντως, το πρόβλημα μεγαλώνει κατ' εμέ, διότι θα πρέπει να βρείς τι την χάλασε....!

 

Όπως κι αν έχει ενημέρωσέ μας για την εξέλιξη, υπάρχουν πολλοί κάτοχοι tonelab εδώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν το προβλημα φτασει στο απροχωρητο και δεν καιγεσαι να κρατεις τα patches που εφτιαξες μπορεις να κανεις και ενα default factory settings reset......

 

 

 

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν το προβλημα φτασει στο απροχωρητο και δεν καιγεσαι να κρατεις τα patches που εφτιαξες μπορεις να κανεις και ενα default factory settings reset......

 

 

 

λοιπον παιδια...οπως το φανταζομουνα...καμια μλκια πρεπει να εγινε, να πατηθηκε κατι γιατι εκανα ενα reset και εφτιαξαν ολα.....τωρα μην με ρωτησετε τι μπορει να πατηθηκε και τι μπορει να αλλαξε...δν το εψαξα το θεμα...!!!! ;D

 

αντε για να μην ανυσηχητε ολοι οι tonelabοβιοι.!!! δν ειναι ελλατωματικη!! ;)

(παντως το fx on/off και το a/b switch στην δικια μου εχουν αρχισει να μου κανουν νερα.... δν πιανουν παντα!!! :-[)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν το προβλημα φτασει στο απροχωρητο και δεν καιγεσαι να κρατεις τα patches που εφτιαξες μπορεις να κανεις και ενα default factory settings reset......

 

 

 

λοιπον παιδια...οπως το φανταζομουνα...καμια μλκια πρεπει να εγινε, να πατηθηκε κατι γιατι εκανα ενα reset και εφτιαξαν ολα.....τωρα μην με ρωτησετε τι μπορει να πατηθηκε και τι μπορει να αλλαξε...δν το εψαξα το θεμα...!!!! ;D

 

αντε για να μην ανυσηχητε ολοι οι tonelabοβιοι.!!! δν ειναι ελλατωματικη!! ;)

(παντως το fx on/off και το a/b switch στην δικια μου εχουν αρχισει να μου κανουν νερα.... δν πιανουν παντα!!! :-[)

 

αν με το reset συνήλθε, τότε δεν νομίζω πως φταίς εσύ (με κάτι που έκανες) για αυτο που έπαθε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως το fx on/off και το a/b switch στην δικια μου εχουν αρχισει να μου κανουν νερα.... δν πιανουν παντα!!! Embarrassed)

 

καλο ειναι περιοδικα να τα ψεκαζεις με το ειδικο spray (contact cleaner) ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αν με το reset συνήλθε, τότε δεν νομίζω πως φταίς εσύ (με κάτι που έκανες) για αυτο που έπαθε...

??? ??? για εξηγα το λιγο  ;D

 

παντως το fx on/off και το a/b switch στην δικια μου εχουν αρχισει να μου κανουν νερα.... δν πιανουν παντα!!! Embarrassed)

 

καλο ειναι περιοδικα να τα ψεκαζεις με το ειδικο spray (contact cleaner) ;)

ποιο ειδικο σπρευ??? σαν αυτο για τα pcια???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αν με το reset συνήλθε, τότε δεν νομίζω πως φταίς εσύ (με κάτι που έκανες) για αυτο που έπαθε...

??? ??? για εξηγα το λιγο  ;D

 

παντως το fx on/off και το a/b switch στην δικια μου εχουν αρχισει να μου κανουν νερα.... δν πιανουν παντα!!! Embarrassed)

 

καλο ειναι περιοδικα να τα ψεκαζεις με το ειδικο spray (contact cleaner) ;)

ποιο ειδικο σπρευ??? σαν αυτο για τα pcια???

 

Contact Cleaner

Κατι σαν αυτο

http://www.sanace.com/Spray_Cleaners/pspray_ccs.html

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

Για να μην ανοιξω καινουριο θεμα και επειδη εχω το Tonelab le και το κουμπακι του modulation (οχι το footswitch το αλλο το μικρο στυλ "τηλεκοντρολ"  :P) κανει νερα και θελει πολυ πατημα και ζορι για να πατηθει και σιγα σιγα αρχιζει τα ιδια και το αντιστοιχο του delay ξερετε καποιο τροπο να βελτιωθει η κατασταση χωρις να την ανοιξω?

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου