Προς το περιεχόμενο

Zvex Fuzz Factory μέσα στη κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ καλησπέρα σε όλους τους νοιζάδες. Λοιποοον, έχουμε και λέμε! είμαι καινούργιος στην πιάτσα πριν απο λίγο καιρό άρχισα να ασχολούμε με κιθαρόνια, αυτή τη στιγμή είμαι κάτοχος μιας ibanez rg 350 dx white, και μου καρφώθηκε η εξής ιδέα κύριοι, να αγοράσω το zvex fuzz factory, και να το ενσωματώσω μέσα στην ibanez. Που δυστηχώς μάλλον δεν θα χωράει τίποτα εκει μέσα , οπότε θα προβώ σε "σκάψιμο" (που φυσικά δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνω μόνος μου).

 

Θέλω να μου πείτε απο που να ξεκινήσω, τα φώτα σας παρακαλώ!!!

ΥΓ: Ποιά η διαφορά του fuzz factory με το vexter και το rock vexter ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(α) Καμία διαφορά, το ζωγραφισμένο στο χέρι fuzz factory (το πράσινο) είναι το ακριβότερο λόγω χειροτεχνίας ενώ το Vexter Fuzz Factory είναι φτηνότερο λόγω χαμηλότερου κόστους στην εξωτερική του διακόσμηση (η οποία πάντως παραμένει εξαιρετικά λεπτομερής και προσεγμένη, με πολλά χέρια βουρτσίσματος στο αλουμίνιο που του δίνουν το ιριδίζον χρώμα κλπ). Τώρα, λέγοντας "Rock Vexter" μάλλον εννοείς κάτι εντελώς διαφορετικό, το πετάλι Box of Rock που κι αυτό βγαίνει στις δυο αυτές εκδόσεις χωρίς καμία ηχητική διαφορά. Στα βαθιά νερά έπεσες με Fuzz Factory σαν καινούργιος στην πιάτσα όπως λες... go for it though!

 

(β) Ενδιαφέρουσα ιδέα το να ενσωματώσεις το Fuzz Factory στην κιθάρα σου, το είχε κάνει ο Bellamy των Μuse στην custom made κιθάρα του με ωραία αποτελέσματα, τα οποία μπορείς να τα ακούσεις εδώ: http://www.youtube.com/watch?v=1M4bgOHxeio

To πώς μπορείς να το κάνεις κι εσύ δεν το ξέρω αλλά στοιχηματίζω ότι ο Γκούγκλης θα ξέρει πολλά επί του θέματος.

 

 

 

Άσχετο: και πού να δείτε και το Box Of Metal που βγαίνει οσονούπω...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ θα σου πρότεινα να δεις το site των Jam pedals.Ο συνφορουμίτης Jam φτίαχνει μερικά από τα ωραιότερα,αν όχι τα ωραιότερα πεταλάκια που κυκλοφορουν στην αγορά,και νομίζω πολλοί θα συμφωνήσουν μαζί μου.

 

Φτίαχνει και ένα κλώνο του fuzz factory,ο οποιος είναι ωραιότατος και μάλλον θα σου βγει φθηνότερος από το αυθεντικό.

Επίσης ,θα δεις στο site του ότι έχει ξεκινήσει project ενσωματώματος πεταλιών σε κιθάρες,οπότε πιθανότατα μπορεί να κάνει αυτό που θες κατευθειαν,χωρίς να χρειαζεται να πάρεις πρώτα το πετάλι και μετά να πληρώσεις τα μαλία της κεφαλής σου σε κάποιον τρίτο μάστορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ θα σου πρότεινα να δεις το site των Jam pedals.Ο συνφορουμίτης Jam φτίαχνει μερικά από τα ωραιότερα,αν όχι τα ωραιότερα πεταλάκια που κυκλοφορουν στην αγορά,και νομίζω πολλοί θα συμφωνήσουν μαζί μου.

 

Φτίαχνει και ένα κλώνο του fuzz factory,ο οποιος είναι ωραιότατος και μάλλον θα σου βγει φθηνότερος από το αυθεντικό.

Επίσης ,θα δεις στο site του ότι έχει ξεκινήσει project ενσωματώματος πεταλιών σε κιθάρες,οπότε πιθανότατα μπορεί να κάνει αυτό που θες κατευθειαν,χωρίς να χρειαζεται να πάρεις πρώτα το πετάλι και μετά να πληρώσεις τα μαλία της κεφαλής σου σε κάποιον τρίτο μάστορα.

 

Συμφωνώ απόλυτα αν και η ενσωματωση ενος τέτοιου πεταλιου με τοσα πολλα knobs θα ειναι πολυπλοκη διαδικασια και θα χρειαστει.....μετροπόντικα η κιθαρα σου, αλλα όλα γινονται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πληροφοριακα, το fuzz factory εχει παρα πολυ μικρο κυκλωμα. Απλα ισως να θελει απ την αρχη μια ιδιοκατασκευη ωστε να εχει την καταλληλη διαρρυθμιση ωστε να χωρεσει μεσα στην κιθαρα. Οποτε αν "πιανει το χερι σου" φτιαξτο μονος σου (απλο κυκλωμα) η απευθυνσου σε καποιον που θα στο φτιαξει ειδικα για να το ενσωματωσει στην κιθαρα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε αν "πιανει το χερι σου" φτιαξτο μονος σου (απλο κυκλωμα)

 

δεν θα το προτεινα να το φτιαξει κανεις μονος του, γιατι ολη η ιστορια ειναι στα ac-128 τρανζιστορς για να πετυχει ηχητικα. πρεπει κανεις να παραγγειλει ΠΟΛΛΑ τρανζιστορς, να κανει δοκιμες και τελικα να καταληξει στο επιθυμητο αποτελεσμα.

 

πληροφοριακα, εγω ειχα παραγγειλει εξαιρετικα low-gain τρανζιστορς απο banzai και μετρωντας τα, καταλαβα οτι με δουλεψαν κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν ρισκάρω να φτιάξω το fuzz μόνος μου (ή να μου το φτιάξει αλλος), σύντομα θα το παραγγείλω, θα δώ πόσο χώρο χρειάζετε και θα τα υπολογίσω. Όσον αφορά το φάγωμα, δεν ξέρω που να απευθυνθώ, εδώ που μένω δεν έχει τέτοιους μάστορες.

Α! και κάτι άσχετο, το knob που ρυθμίζουμε τα χαμηλά και τα ψηλά στη κιθάρα που σκ@τ@ χρειάζετε ;; λεω να το αντικαταστήσω με ένα knob του fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις παιξει ποτε με fuzz factory?? προσωπικα το θεωρω απιστευτα ιδιαιτερο πεταλι για να το θελει καποιος ενσωματωμενο στην κιθαρα του. ο bellamy εχει βασισει μεγαλο μερος του ηχου του σε αυτο και γι αυτο το εβαλε στην κιθαρα του.

 

απο κει και περα, η ενσωματωση του εχει νοημα, μονο αν θες real time να γυριζεις καποια knobs. oταν το παρεις θα καταλαβεις οτι περα απο ανωμαλιες (τις οποιες μπορεις να τις κανεις και απ το πεταλι) δεν καταφερνεις και πολλα.

 

θα σου προτεινα να το δοκιμασεις ως πεταλι για καιρο και μετα να αποφασισεις αν τελικα αξιζει να ενσωματωθει στην κιθαρα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις παιξει ποτε με fuzz factory?? προσωπικα το θεωρω απιστευτα ιδιαιτερο πεταλι για να το θελει καποιος ενσωματωμενο στην κιθαρα του. ο bellamy εχει βασισει μεγαλο μερος του ηχου του σε αυτο και γι αυτο το εβαλε στην κιθαρα του.

 

απο κει και περα, η ενσωματωση του εχει νοημα, μονο αν θες real time να γυριζεις καποια knobs. oταν το παρεις θα καταλαβεις οτι περα απο ανωμαλιες (τις οποιες μπορεις να τις κανεις και απ το πεταλι) δεν καταφερνεις και πολλα.

 

θα σου προτεινα να το δοκιμασεις ως πεταλι για καιρο και μετα να αποφασισεις αν τελικα αξιζει να ενσωματωθει στην κιθαρα σου.

Μα για τις ανωμαλίες το θέλω το zvex και φυσικά realtime.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

....

Α! και κάτι άσχετο, το knob που ρυθμίζουμε τα χαμηλά και τα ψηλά στη κιθάρα που σκ@τ@ χρειάζετε ;;

...

 

Saitek, δεν το αφήνεις καλύτερα? Καλά τα λέει ο mechmg93. Ανωμαλίες μπορείς να κάνεις και με το πετάλι *.

 


 

(*Πόσο πιο χαμηλά από αυτό μπορουν να πέσουν οι παροτρύνσεις ενός ανθρώπου?  :D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου