Προς το περιεχόμενο

Πέρασμα καινούργιων τάστων; - Θεσσαλονίκη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

boukaw7 συμφωνώ οτι στην πράξη δεν είναι καθόλου απλό. Θεωρητικά όμως, πάνω κάτω γνωρίζω τι πρέπει να γίνει! Και σίγουρα ένα καλό refretting θέλει εμπειρία! Αλλά αυτός είναι κι ο σκοπός μου, να δοκιμάσω σε ένα scrap μπράτσο που έχω και όταν πάρω το "κολάι" να προχωρήσω και στις κιθάρες μου! Βασικά η αυτοπεποίθηση μου προέρχεται από το γεγονός οτι από το 2000 δεν έχω πάει κιθάρα σε κανένα "μάστορα" και έκανα όλες τις επισκευές - ρυθμίσεις - τροποποιήσεις μόνος μου, από setup, ηλεκτρονικά, συναρμολόγηση, fret leveling και crowning, scalloping (έτσι για να δω πως είναι :P ), κ.τ.λ. με σχετική επιτυχία και συνεχή βελτίωση. Βόηθησε βέβαια το γεγονός οτι η κιθάρα την οποία είχα για τα πειράματα, ήταν ένα καυσόξυλο SG type, και δεν είχα κανέναν ενδοιασμό να χώσω νυστέρι :P.

Ad astra per alia fideles...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ειναι λιγο tricky η αλλαγη ταστων γιατι θελει εργαλεια ειδικα.

 

το κυριως προβλημα ειναι να κανεις σωστο radiusing στα ταστα πριν τα βαλεις, μετα να πρεσαριστουν σωστα και να κολληθουν (ενδεικνυται!).

 

Μετα εχεις dressing, levelling, crowning κλπ _ing...  ;)

 

Αν εχεις τα εργαλεια, την ορεξη και το ...πειραματοζωο, δωσ'του!

 

and may the focre be with you...

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ξεκινήσει να φτιάχνω ένα εργαλειάκι για να λυγίσω τα τάστα στο σωστό radius, είναι μια κλασσική πατεντούλα, σαν αυτό, αλλά σε πιό DIY φάση. Το leveling και το crowning τα έκανα με γυαλόχαρτο και flat λίμες μέχρι τώρα, αλλά σκέφτομαι να αγοράσω καμια ειδική λίμα με καμπύλη για το crowning. Και κάτι άλλο: η hide glue πως μεταφράζεται στο Ελλάντα;

Ad astra per alia fideles...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως απο Stewmac μπορεις να παρεις πολυ πραμα για μαστορεματα.

 

πολυ θα ηθελα να παρω αλλα εγω φτιαχνω κιθαρες για μενα και οχι συχνα, οποτε θα μου μεινουν...  :(

 

anyway

 

καλη τυχη!

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx Alderbody! Κι εγώ για μένα φτιάχνω ότι φτιάχνω και γι'αυτό δε λέει να πάρω εξειδικευμένα εργαλεία... Σε γενικές γραμμές πάντως, και με τα πολύ βασικά, συν λίγη εφευρετικότητα, κάνεις πολλά πράγματα.

Ad astra per alia fideles...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι άλλο: η hide glue πως μεταφράζεται στο Ελλάντα;

 

φαναταζομαι "δερματοκολλα" (??)

 

Σωστόν..

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου