Προς το περιεχόμενο

Αλλο ενα κομματακι απο μενα


animae

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω τους φιλτατους νοιζαδες εδω μεσα. Μετα απο αρκετο καιρο ξαναγραφω εδω μεσα(#@%$#2 εξεταστικη) και λεω να ανεβασω και ενα κομματακι να γουσταρουμε.

 

Το υφος του κομματιου δεν εχει σχεση με το προηγουμενο που ειχα ανεβασει(αν θυμαται κανεις), ειναι πιο..ροκ.

 

Ορχηστρικο λοιπον, μπασο(μεσω του tubepre χωρις παραπανω εφε), κιθαρα(μεσα απο Pod2.0), σε ενα σημειο πληκτρα και ντραμς φτιαγμενα με στοργη τελιτσα-τελιτσα :P μεσω του ezdrummer.

 

Ολα τα σχολια ευπροσδεκτα και οσων αφορα τον ηχο(ο οποιος ακομα θελει φτιαξιμο) αλλα και οσων αφορα την συνθεση.

 

Καποια λαθακια υπαρχουν(ειδικα στο μπασο), αλλα να πω την αμαρτια μου, βαριομουν να το διορθωσω.

 

Καλη ακροαση.  :)

 

http://www.mediafire.com/?24meq1neojv

 

υγ: αμα θελει κανεις να βαλει φωνη στο κομματι, ευπροσδεκτο και αυτο. 

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ δυνατός ήχος!

Τα τύμπανα, όμως, θέλουν κάτι διαφορετικό...

Πιο "βαρύ" παίξιμο, περισσότερες αντιστίξεις οι υπόλοιποι, για να ακουστούν πιο πολύ;

Ίσως πιο ήρεμο παίξιμο, για να κορυφώνεται στα γυρίσματα;

Για να μη σου πρήζω τα απ' αυτά, θέλω να πω ότι μου φάνηκε λίιιγο μονότονο σε όλη τη διάρκεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ δυνατός ήχος!

Τα τύμπανα, όμως, θέλουν κάτι διαφορετικό...

Πιο "βαρύ" παίξιμο, περισσότερες αντιστίξεις οι υπόλοιποι, για να ακουστούν πιο πολύ;

Ίσως πιο ήρεμο παίξιμο, για να κορυφώνεται στα γυρίσματα;

Για να μη σου πρήζω τα απ' αυτά, θέλω να πω ότι μου φάνηκε λίιιγο μονότονο σε όλη τη διάρκεια...

 

Το πιο βαρυ παιξιμο το απεκλεισα εξ αρχης, γιατι ηθελα να ακουγεται πιο "ροκ" σαν ηχος, αλλιως θα το ειχα πλακωσει στα διπεταλα και τα τριπεταλα :P (αν και δεν μπορεσα να το αποφυγω σε ενα σημειο).

 

Moνοτονο σου φανηκε απο την μερια των ντραμς ή γενικα σαν κομματι? Γιατι για το δευτερο δεν μπορω να κανω και κατι :P  ;)

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι απλά έχεις δώσει πολύ έμφαση στο παίξιμο του ταμπούρου και καταντάει λίγο μονότονο. Συνολικά μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα ,άψογος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Moνοτονο σου φανηκε απο την μερια των ντραμς ή γενικα σαν κομματι? Γιατι για το δευτερο δεν μπορω να κανω και κατι :P  ;)

 

 

Όχι, θα σου εξηγήσω καλύτερα: Πρέπει να βάλεις περισσότερα κοψίματα, τωρα που το σκέφτομαι...

Συνολικά σαν κομμάτι μου άρεσε. ;) Πάντως δεν είναι και πολύ καθαρό ροκ. ΟΚ, πιο ροκ από μία μεταλιά... (Είναι που ακούω πιο blues πράγματα, γι' αυτό το λέω αυτο :D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Και μια γνωμη απο μενα που ευχομαι να σου δωσω καμια ιδεα 8)

Καλες ιδεες απο κιθαρες, και καλο παιξιμο και ηχος. ;D

Σε καποια σημεια αυτο που υστερει ειναι α) η ενορχηστρωση σε τυμπανα - μπασσο

και β) στη "ροη" του κομματιου  :(

(δηλ ποσα μετρα ή ποσες επαναληψεις ειναι π.χ. το ρεφραιν ή η γεφυρα, ή μετα το ρεφραιν αν θα μπει διπλη εισαγωγη κλπ.)

-Το πρωτο μερος (η ενορχηστρωση) ειναι θεμα ταλεντου, εμπνευσης και δουλειας  (ειτε ακαδημαικα με μαθηματα, ειτε πρακτικα να μελετας π.χ τι κανουν αυτοι που σου αρεσει η μουσικη τους). ;)

Αν ειχες μια μπαντα, ο ντραμερ και ο μπασιστας, σαν μουσικοι πιο ειδικοι στο οργανο τους ισως εβαζαν πιο "σωστα" θεματα.

-Το δευτερο θεμα ( η "ροη") εμπιπτει και αυτο στο θεμα εμπνευσης, ταλεντου και δουλειας.

-Παντως το ντεμο ειναι μια καλη αρχη για να ξεκινησει να δουλευεται μια νεα συνθεση.

(ξερεις, ακροασεις, συζητησεις, διορθωσεις, και ξανα ακροασεις κοκ.

Αν και τα πιο ωραια τραγουδια γραφονται απλα, μια και εξω. Αυτα γινονται οταν εχει ωριμασει πια ο "συνθετης" και βρισκεται στο peak της εμπνευσης του για να μιλησουμε τωρα και "φιλοσοφικα") ;D

Φιλικα Δελτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το βρήκα αρκετά καλό (δεν έχω βέβαια τις γνώσεις για τύμπανα κ.λπ.)

 

Συγκεκριμένα τα κιθαριστικά θέματα μου άρεσαν πολύ.

 

2 thumbs up!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην ευχαριστω ολους για τα σχολια :)

 

Kultura, δεν ξερω κατα ποσο μπορω να βαλω παραπανω κοψιματα, καθως το κομματι υποτιθεται οτι εχει φτιαχτει με την προυποθεση οτι καποια στιγμη θα μπει φωνη(πραγμα που δεν κανω εγω-δυστυχως για μενα,ευτυχως για ολους τους αλλους :P)

 

-Και μια γνωμη απο μενα που ευχομαι να σου δωσω καμια ιδεα 8)

Καλες ιδεες απο κιθαρες, και καλο παιξιμο και ηχος. ;D

....

Σε καποια σημεια αυτο που υστερει ειναι α) η ενορχηστρωση σε τυμπανα - μπασσο

και β) στη "ροη" του κομματιου  :(

...

Αν ειχες μια μπαντα, ο ντραμερ και ο μπασιστας, σαν μουσικοι πιο ειδικοι στο οργανο τους ισως εβαζαν πιο "σωστα" θεματα.

 

Φιλικα Δελτα.

 

Για το (α), σιγουρα εχεις δικιο 100% για το οτι ενας μπασιστας και ενας ντραμμερ θα εκαναν καλυτερη δουλεια απο μενα, δεν το συζηταμε. Αλλες ιδεες, αλλη οπτικη,αλλη γνωση πανω στο οργανο, οποτε καλυτερο αποτελεσμα.

 

Για το (β) ισχυει αυτο που ειπα και παραπανω στον kultura, δηλαδη πιστευω οτι αμα μπει φωνη πανω(για αυτο και οι μεγαλες επαναληψεις) θα φαινεται πιο στρωτο το κομματι.

Αυτο επισης που ισχυει και το ειπε καποιος πιο πανω, ειναι οτι ισως η πολυ ταμπουριλα το μπουχτισε σε καποια σημεια, το οποιο πιστευω να μπορεσω να το διορθωσω και ισως να φανει καπως διαφορετικο. Απο την αλλη βεβαια μπορει να μεινει το ιδιο αταλαντο οπως και τωρα  ;)

 

Μη εχοντας παντως κανονικη μπαντα, σιγουρα υστερω σε ιδεες.

 

Θενξ και παλι για τα σχολια.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

....το οτι ενας μπασιστας και ενας ντραμμερ θα εκαναν καλυτερη δουλεια απο μενα, δεν το συζηταμε. Αλλες ιδεες, αλλη οπτικη,αλλη γνωση πανω στο οργανο, οποτε καλυτερο αποτελεσμα.......

 

....Μη εχοντας παντως κανονικη μπαντα, σιγουρα υστερω σε ιδεες.....

 

 

1. Οπως ειδες γραφω  "ισως εβαζαν πιο "σωστα" θεματα.".

Το ισως τονισμενο.

Και αυτο γιατι πολλες φορες στις μπαντες, δεν εχουν ολοι οι μουσικοι καλη αισθηση της συνεργασιας στη συνθεση και την ενορχηστρωση και το μονο που τους νοιαζει ειναι να

τα "χωσουν". ;)

Ετσι εχουμε παλι ενα κακο αποτελεσμα σαν συνολικο ακουσμα.

(Παραδειγμα : φαντασου μια μπαντα με malmsteen, Portnoy, Seehan να παιζουν μαζι, ο καθενας για "παρτυ" του.

Ρεσιταλ για σολο αρκουδα.

Μουσικη για λιγους και συγκεκριμενα για τους τρεις που παιζουν μονο.) ;D

(λες να εβγαινε τιποτα καλο, πλακα πλακα? ::))

 

2. Για να εχεις ορχηστρωτικες και συνθετικες ιδεες, δεν χρειαζεται να εχεις μπαντα. Μπορεις να τις παρεις ακουγοντας μπαντες. (Να ξανακουσεις δηλαδη τραγουδια που σου αρεσαν και να προσεξεις τι επαιζε π.χ το καθε οργανο ξεχωριστα, να προσεξεις "ροη" κλπ  8) )

 

 

sorry που μιλαω σαν "ειδημονας".

Απλως σου παραθετω και γω τις εμπειριες μου, μηπως και σου φανουν χρησιμες.

 

 

Γενικα, η γνωμη μου ειναι οτι το "ακουστηρι" ειναι η καλυτερη μελετη.

Γεμιζει το μυαλο σου και το αυτι σου με ιδεες, ηχους, νοτες, ρυθμους κλπ.

Κανενα "σεμιναριο" στο Ωδειο δεν το αναπληρωνει αυτο.

Οσα και πτυχια να παρεις αν δεν εχεις μεσα σου μουσικη δεν κανεις τιποτα.

Οταν λεω "ακουστηρι" εννοω να ακους πολλη μουσικη και ολα τα ειδη (αρκει να ειναι καλη μουσικη, οχι οτι να'ναι) και οχι μονο ενα ειδος <αυτο που γουσταρεις>, να ακους απο κλαρινα μεχρι μπαχ.

Θα ακους φυσικα το αγαπημενο σου ειδος αλλα θα εχεις καποιες στιγμες ακροασης αφιερωμενες στα υπολοιπα ειδη μουσικης. Δεστο σαν μελετη κι αυτο.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου