Προς το περιεχόμενο

Ποιό είναι το καλύτερο softsynth που έχετε ακούσει;


gto234

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω πως γενικά κι αόριστα το Gigastudio δεν είναι όλα αυτά που περιγράφεις μόνο του. Σε συνδιασμό με sample libraries :wink: , πιθανότατα! Πες μας, όμως, ποια GS sample libraries θεωρείς καλύτερα για τα όργανα τα οποία ανέφερες... :wink:

 

Το Gigastudio είχε φέρει πραγματική επανάσταση με τις δυνατότητές του. Περίπου το ίδιο έκανε και με την έκδοση 3 σχετικά πρόσφατα. Βέβαια, τώρα βγήκε το Kontakt 2, το οποίο έχει κάποιες πολύ ενδιαφέρουσες δυνατότητες που θα πρέπει να ερευνήσουμε... 8) Χτυπάει στα ίσα το GS3 και ίσως υπερτερεί σε κάποιους τομείς.

 

ΥΓ: Τα πιάνα τα οποία ανέφερα νωρίτερα φυσικά και υπάρχουν και για Gigastudio. Βασικά, όλα τα καλά sample libraries υποστηρίζουν πλέον όλα τα "μεγάλα" samplers (GS3, Kontakt, Halion, EXS24), οπότε μάλλον είναι καλύτερα να αναφερόμαστε σε libraries κι όχι σε πλατφόρμες. :)

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Reaktor.Μπορείς να βρείς (και να φτιάξεις)

ήχους πρωτότυπους και δημιουργικούς.

Ειναι πάντα η πρώτη μου επιλογή.

 

Κατα τ' άλλα,Trilogy για μπάσα,Atmosphere

για pads,Albino για sequences,BFD για drums.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως γενικά κι αόριστα το Gigastudio δεν είναι όλα αυτά που περιγράφεις μόνο του
Χμμ, αυτό δεν είναι αυτονόητο για οποιοδήποτε sampler; Από μόνα τους είναι άχρηστα. Το θέμα είναι αν υπάρχουν εκείνα τα sample libraries που θα τα ζωντανέψουν. Επειδή το ερώτημα που αρχικά τέθηκε αφορούσε τρεις κατηγορίες οργάνων που είναι πρωτίστως ακουστικά (πιάνο, τύμπανα, μπάσο), επιμένω στο Gigastudio. Αν είχαν ζητηθεί πλάτες, κιθάρες,έγχορδα,πίπιζες κλπ θα είχα ίσως προτείνει κάτι άλλο. :wink:

 

Πάντως (για την ιστορία)... το Trilogy φαίνεται να έχει την εκτίμηση όλων μας. Όσο για το Kontakt2 που το είδες βρε akis; Από τις παρόλες της ΝΙ; Σαν νόμιμος (και εκνευρισμένος) κάτοχος του πρώτου Kontakt σε διαβεβαιώνω ότι η απόσταση ανάμεσα σε εκείνο το Kontakt και το παλιό Gigastudio είναι δύσκολο να καλυφθεί με παρόλες: ήταν δυστυχώς πολύ μεγάλη...

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Kontakt 2 μπορείς να το δεις στο site της ΝΙ.

 

Χμμ, αυτό δεν είναι αυτονόητο για οποιοδήποτε sampler; Από μόνα τους είναι άχρηστα.

Γι' αυτό λέω ότι θα ήταν χρησιμότερο να πρότεινες και κάποιο συγκεκριμένο library για τις κατηγορίες που ανέφερες, δεν είπα ότι το GS είναι κακό, αλλά το GS με ένα φτωχό library μπορεί να είναι χειρότερο από ένα άλλο sampler με ένα καλύτερο library. :wink: Θα ήταν προτιμότερο να ανέφερες π.χ. GS + Bardstown, PMI κτλ. Όπως είπα και πριν, το Gigastudio είναι πολύ καλή πλατφόρμα, στο βαθμό που ξέρω τις δυνατότητές του τουλάχιστον, αφού δεν το έχω. Στα specs, μου φαίνεται ότι το Kontakt 2 θα το χτυπήσει. Θα δείξει.

 

Όταν λες πρώτο Kontakt, εννοείς το 1.0x ή και το 1.5.x;

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Gigastudio έρχεται μαζί με το GigaPiano, κατά πολλούς (και κατ' εμέ) το καλύτερο σαμπλαρισμένο πιάνο στον πλανήτη. Ειδικά η έκδοση 3 έχει και τα τύμπανα της συλλογής του Larry Seyer (δυστυχώς όχι την πλήρη έκδοση, αλλά και πάλι μία χαρα είναι). Από μπάσα.. πάσχει λίγο όπως έρχεται (με την έννοια ότι δεν έχει τίποτε της προκοπής) γι' αυτό άλλωστε πρότεινα το Trilogy. Βέβαια, από εκεί και μετά, οι βιβλιοθήκες που είναι διαθέσιμες για το Giga είναι απλά πάρα πολλές για να αναφερθούν εδώ, και εγώ έχω μόνο λίγες από αυτές. Υπάρχουν μπάσα, πλατες, πνευστά, ορχήστρες κλπ, αλλά βεβαίως χρειάζεται να δοθούν εξτρά χρήματα.

 

Θα επιμείνω λίγο για το θέμα του Kontakt (με την ανοχή σου ελπίζω). Πρώτον, εννοώ και το 1 και το 1.5 (εκεί πήγαινε η δήλωση περί εκνευρισμού, διότι μας βάλανε και πληρώσαμε κάτι αποκομίζοντας ελάχιστα οφέλη από τη νέα βέρσιον). Στο site της ΝΙ δεν μπορείς να δεις κανένα Kontakt2 - μπορείς να δεις μόνο την άποψη της NI για το Kontakt2, κάτι πολύ διαφορετικό, έτσι δεν είναι; Το Kontakt είναι ωραίο πρόγραμμα για τα λεφτά που κάνει, αλλά δεν έχει καμία δυνατότητα να χειριστεί μεγάλες βιβλιοθήκες δειγμάτων (όποιος δοκίμασε να φορτώσει το GigaPiano στο Kontakt ξέρει τι λέω, εκεί που το GigaStudio μπορεί να φορτώσει το GigaPiano και άλλα πεντακόσια πράγματα την ίδια στιγμή). Καλό είναι το Kontakt αν θέλει κανείς να κάνει editing των (μικρών σχετικά) samples που μπορεί να χειριστεί, αλλά εγώ δεν είμαι σε αυτή τη φάση όσον αφορά το sampler μου.

 

Μία άλλη απόδειξη για την ανωτερότητα του Gigastudio, είναι ότι όλοι προσπαθούν να μιμηθούν (χωρίς επιτυχία προς το παρόν) τις τεχνολογίες για disk streaming που διαθέτει. Το πρώτο-πρώτο Kontakt δεν είχε disk streaming, κατόπιν το προσθέσανε (εμ, βέβαια.. πως να φορτώσεις ένα πιάνο της προκοπής στηριζόμενος μόνο στη ram;). Αυτές οι τεχνολογίες disk streaming είναι (όπως ξέρεις υποθέτω) το δυνατό και συνάμα το αδύνατο σημείο του.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία άλλη απόδειξη για την ανωτερότητα του Gigastudio' date=' είναι ότι όλοι προσπαθούν να μιμηθούν (χωρίς επιτυχία προς το παρόν) τις τεχνολογίες για disk streaming που διαθέτει.[/quote']

 

έχω την εντύπωση πως το disk streaming του giga ειναι πατενταρισμένη τεχνολογία απο την tascam οπότε όποιος θέλει να την εισαγάγει στο software sampler του θα πρέπει να πληρώσει. πιστεύω οτι αυτός είναι ο λόγος που αυτή η τεχνολογία δεν υπάρχει ως τώρα κάπου αλλού, και όχι επειδή οι προγραμματιστές άλλων εταιριών δεν ξέρουν να το κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...το disk streaming του giga ειναι πατενταρισμένη τεχνολογία... αυτός είναι ο λόγος που αυτή η τεχνολογία δεν υπάρχει ως τώρα κάπου αλλού' date=' και όχι επειδή οι προγραμματιστές άλλων εταιριών δεν ξέρουν να το κάνουν.[/quote'] Έτσι είναι όπως τα λες triplex. Δεν ξέρω βέβαια αν η Tascam προσφέρει αυτή την τεχνολογία προς πώληση, αλλά το αποτέλεσμα είναι ότι οι άλλοι προγραμματιστές ψάχνουν να βρούν έναν εξω-tascamικό τρόπο να το κάνουν. Κάποια στιγμή θα βρούν κάποια λύση. Μέχρι τότε, το Gigastudio υπερέχει σε αυτόν τον κρίσιμο τομέα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Gigastudio έρχεται μαζί με το GigaPiano' date=' κατά πολλούς (και κατ' εμέ) το καλύτερο σαμπλαρισμένο πιάνο στον πλανήτη.[/quote']

Νομίζω πως πλέον έχει ξεπεραστεί. Υπάρχουν αρκετά sampled πιάνα στην αγορά (πλέον) που (κατά γενική ομολογία) υπερτερούν σαφώς, όπως τα Bardstown "Bosendorfer Imperial", Vintaudio C7, PMI "Emperor" και "Old Lady", Sampletekk "White Grand", "Black Grand" και "White Sister", Synthogy "Ivory" κτλ. Don't get me wrong, ξέρω πολύ καλά πως όταν βγήκε (και για πάρα πολύ καιρό μετά) πολύ απλά δεν υπήρχε καν αξιόλογος ανταγωνιστής του και σίγουρα είναι αξιοπρεπές ακόμα.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως πλέον έχει ξεπεραστεί.
Μιλούσα για το καινούργιο (πλέον) Gigapiano, το οποίο δεν έχει προλάβει να ξεπεραστεί (πως να προλάβει, είναι μόνο λίγων μηνών...). Τέλος πάντων... δεν πρόκειται να επιμείνω άλλο - αυτό έλλεiπε να κάθομαι να διαφημίζω το Gigastudio... Όποιος θέλει να μάθει που είναι το sampling σήμερα ας το ψάξει να το δει. No problemo.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου