Προς το περιεχόμενο

PA-800 VS PA1X


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες τί γίνεται????>...

Ηθελα να ρωτήσω κάποιον που γνωρίζει καλά αυτές τις 2 σειρές

και να μου πεί πιό πραγματικά απο τα δύο αξιζει περισσοτερο,γιατι

ψάχνομαι σοβαρα για ένα καλό arranger και δέν θέλω να το μετανιώσω......

Απο άλλους που έχω ακούσει λένε πως είναι σαφώς καλύτερο το 800 αλλά

εγώ που το δοκίμασα με χάλασε λίγο ο πλήκτρο του.....Απο την άλλη το pa1x

μου ακούστηκε κάπως καλύτερο....Ισως με παραπλάνησαν οι ήχοι που άκουσα@@@

Για πείτε μου λοιπόν την άποψη σας!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aγαπητε εαν σε χαλασε το πληκτρο του 800

δεν υπαρχει περιπτωση να μη σε χαλασει και πληκτρο του pa1x

Το ειχα για ενα φεγγαρι για αυτο σου το λεω,παρολου που απο

κατω εχει μεταλικες λαμες δεν μου αρεσε η αισθηση.

Παρε το 800 με κλειστα ματια.Ξερω ανθρωπους επαγγελματιες που πουλησαν

το pa 1x για να παρουν το  pa 800.

Με τις δισκετες θα παιδευεσαι ακομη;

Εκτος εαν θες 76 κλεβιε.Τοτε πας στο pa2x

http://www.thomann.de/gr/korg_pa_2_x_pro.htm

Δεν ειναι φτηνο αλλα θα τα σκασεις που θα τα σκασεις να το ευχαριστηθεις  :D

 

Δες μερικα σχολια απο Korg forums

http://www.korgforums.com/forum/phpBB2/viewtopic.php?t=21253&sid=e8672203e0fae15fdf97f465fb8f5bfc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά.

 

Αναφέρεις δύο όργανα εξίσου καλά. Εξαρτάται βέβαια από το τι μουσική θέλεις να παίξεις.

Μιάς και μιλάς για μηχανήματα της τάξεως των 3000 ευρώ, θα σου έλεγα να κοιτάξεις και άλλα μηχανήματα όπως Yamaha TYROS 2 , KETRON SD1 PLUS και ROLAND G-70.

 

Σχετικά με τα δύο KORG που αναφέρεις, σαφώς και το PA1X είναι καλύτερο. Δεν το συζητάμε. Το PA800 που το έπαιξα, για τα λεφτά του καλό είναι αλλά κάπως κινέζικη μου φάνηκε η κατασκευή και ειδικά το κλαβιέ του που είναι κατώτερο σε σχέση με του PA1X.

 

Τα Roland είναι πιό εξευγενισμένα σε ήχο και ρυθμούς και έχουν καλή εγγύηση και τεχνική υποστήριξη. Το ίδιο και τα Yamaha αν και δεν υποστηρίζονται από λαϊκούς επαγγελματικούς ρυθμούς. Άπό τεχνική υποστήριξη λίγα πράγματα. Τα Korg είναι για πιό σκυλάδικη δουλειά και προσφέρουν μεγάλες δυνατότητες σε ήχους λόγω του ότι συμπεριλαμβάνουν συνθ τύπου αναλογικού. Οπότε για ταξίμια είναι πιό ευέλικτα. Εάν θες κάτι σε "oriental" τότε δες κάποια ROLAND που έχουν και την αραβική κλίμακα built in για live.

Τα Ketron είναι πιό μπροστά σε θέματα live χειρισμού καθώς και sampling. Άλλη φιλοσοφία μηχάνημα. Αν και είναι Ιταλικά, το software τους σου επιτρέπει να κάνεις περισσότερα πράγματα από ένα Roland για παράδειγμα.

 

Από κλαβιέ με κλειστά μάτια τα καλύτερα είναι το KETRON SD1 PLUS και το ROLAND G-70.

 

Η συμβουλή μου είναι ότι η άποψη στο θέμα των ρυθμών και ήχων είναι καθαρά δική σου.

Γι'αυτό θα σου έλεγα να πας να τα ακούσεις όλα από κοντά και ότι αποψασίσει το αυτί σου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα πρότεινα ή Roland G-70 ή Roland VA-76 ή Korg PA-800

Το va-76 έχει αρκετά πράματα καλύτερα απο το pa-800 και αντίστροφα.

Επίσης έχει κάποια καλύτερα πράματα και απο το g-70 και αντίστροφα.

Αν καποιο θες να αποκλίσεις ,αυτό θα είναι το g-70.

 

Τώρα roland va-76 και korg pa-800... τι να σου πω...

το va76 έχει ωραία βαρυκεντρισμένα πλήκτρα πολύ κορυφαία επίσης έχει άριστη ποιότητα κατασκευής, έχει παρα πολλούς και επαγγελματικούς ρυθμούς και ήχους, μπορείς να το δουλέψεις και σαν synth...και γενικά είναι απο τα κορυφαία... τα ίδια περίπου είναι και το pa800 με εξαίρεση το κλαβιέ και την ποιότητα κατασκευής η οποία αν και δεν είναι άσχημη δεν μπορεί να συγκριθει με της ρολανδ.Γενικα κατα την γνώμη μου αυτή την στιγμή η Roland κυβερνάει στα prof.arrangers.

 

Μείνε μακρυά απο yamaha tyros tyros2  δεν λεω πως δεν είναι καλα αλλα καμιά σχέση με roland g70 va76 korg pa800 korg pa2x pa1x.

 

Για ketron δεν έχω ιδέα,

αλλα όλα τα άλλα τα έχω παίξει και είναι τσεκαρισμένα αυτά που σου λέω....

 

Τωρα αν ντε και καλά θες ή Korg pa800 ή korg pa1x εγω με κλειστά μάτια προτείνω Pa800

 

Πριν πας σε αγορά , περίμενε να μαζέψεις μερικές ακόμα γνώμες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το VA-76 έχει σταματήσει. Ο αντικαταστάτης του είναι το G-70. Επίσης ότι είχε το VA-76 από ρυθμούς και ήχους υπάρχουν στο G-70 και με το παραπάνω. Το δουλεύω και το ξέρω το όργανο. Είχα το VA-76 και το άλλαξα με G-70 πριν ένα χρόνο περίπου. Άμα βάλεις και την κάρτα τότε πετάει το όργανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜC: Ποιος σου είπε οτι το Pa800 έχει 3000€? Επίσης τι παέι να πει "εξαρτάται απο το τι μουσική θες να παίξεις?" όσον αφορά την επιλογή των 2?

 

Τaskor: Το κλαβιέ του pa1x είναι πολύ καλύτερο απο του PA800. Δεν έχουν το ίδιο κλαβιέ σε καμία περίπτωση.

 

Σε γενικές γραμμές Pa1x και Pa800 είναι της ίδιας ηχητικής ποιότητας αλλά το Pa800 περιλαμβάνει κάποιους νεωτερισμούς σε σχέση με το Pa1X (βλέπε usb αντί για δισκέτα κτλ).Απλά οι κατασκευαστές έριξαν λίγο την ποιότητα κατασκευής στο Pa800 για να χαμηλώσουν κόστος και βάρος

 

Σε γενικές γραμμές τα 2 όργανα είναι της ίδιας ηχητικής ποιότητας, αποτελούν τα κορυφαία arranger σήμερα μαζί και με το νέο PA2X και προσωπικά θεωρώ οτι μόνο το Tyros 2 μπορεί να τα συναγωνιστεί σε αυτή αλλά και πάλι αυτό είναι άποψη δική μου.

 

Αν θες αποδοτική αγορά πάρε το PA800 (Το βρίσκεις λίγο κάτω απο 2000€) Αν θες και ποιότητα κατασκευής και καλύτερο κλαβιέ πάρε το PA1X (απλό ή elite version αν και δεν είμαι σίγουρος οτι υπάρχουν καινούρια πλέον διότι αντικαθίστανται απο το Pa2X.) Kόστος περίπου 3.000€

 

Δεν γράφω περισσότερα διότι θα μας πάρει έως αύριο. Επίσης μην έχετε τυφλή εμπιστοσύνη στα Korg Forums...διότι αρκετές φορές υπάρχει κόσμος που λέει κι εκεί τις π@π@ριές του.

 

Όσο για τους ήχους είναι νομίζω πασιφανές για ποια όργανα κυκλοφορούν περισσότεροι...Το Pa2X δεν έχει πάνω απο 1 1/2 μήνα κυκλοφορίας και υπάρχει υλικό για αυτό πολύ παραπάνω απο τα αντίστοιχα της Roland.

 

Σου παραθέτω link για specification PA800, PA1X, PA1X ELITE, PA2X.

Η απόφαση δική σου,

 

http://www.korgpa.com/pa_root/en/products/pa800_spec.html?en

http://www.korgpa.com/pa_root/en/products/pa1x_spec.html?en

http://www.korgpa.com/pa_root/en/products/pa1xelite_spec.html?en

http://www.korgpa.com/pa_root/en/products/pa2x_spec.html?en

 

Nίκος

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το VA-76 έχει σταματήσει. Ο αντικαταστάτης του είναι το G-70. Επίσης ότι είχε το VA-76 από ρυθμούς και ήχους υπάρχουν στο G-70 και με το παραπάνω. Το δουλεύω και το ξέρω το όργανο. Είχα το VA-76 και το άλλαξα με G-70 πριν ένα χρόνο περίπου. Άμα βάλεις και την κάρτα τότε πετάει το όργανο.

 

 

ωχ ναι ξέχασα να το πω...

...πάντως να το θέλεις ντε και καλα το βρισκεις...

έχεις δίκιο για το g-70.

 

 

 

Korg_nikos

 

δεν συμφωνώ καθόλου για αυτα που λες για το tyros2

δεν μπορεί με τπτ να συγκριθεί με roland va76 g70 e80 korg pa800 korg pa1x korg pa2x...

και πάλι αποιψη μου επειδή τα έχω δοκιμάσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τaskor: Το κλαβιέ του pa1x είναι πολύ καλύτερο απο του PA800. Δεν έχουν το ίδιο κλαβιέ σε καμία περίπτωση.

 

Ok! Απλα ειπα πως το κλαβιε του δεν με αντυπωσιασε και παραμενει να ειναι ενα

ασχημο κλαβιε σε σχεση με της Roland(το 2ο τωρα το λεω :D).

Κατ'εμε παντα ενταξει,πανω ειχα το fantom κατω ειχα το Pa1x

Tι αλλο να πω... ::)

Τεσπα,δεν παυει να ειναι παντως ενα αξιολογο οργανο με φανταστικες δυνατοτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΥΛΕ ΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΒΑΛΩ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΤΟ PA 800 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΔΩ ΝΑ ΠΑΣ ΤΡΕΧΩΝΤΑΣ ΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟ ΚΛΑΒΙΕ ΕΙΝΑΙ ΠΛΟΥΣΙΟ ΩΡΓΑΝΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασικά το θέμα είναι ότι τα έχω ήδη δοκιμάσει και τα δύο,και έχω βγεί πλέον στο συμπέρασμα

οτι δεν αξίζει να δώσω σχεδον 1000Ε παραπάνω,μόνο και μόνο για να έχω ένα καλύτερο κλαβιέ!!!!

Γιατί έτσι πως το καταλαβαίνω εγώ το PA1X δν έχει και τόσες δραματικές αλλαγές απο το 800αρι για να δώσεις τόσα λεφτά παραπάνω!!!!Ακόμα και για το 76άρι που μου είπε ο φίλος δν με συγκινεί ώστε να δώσω τόσα χρήματα!!!!

Τώρα σχετικά με τα άλλα όργανα(Roland,Yamaha,e.t.c)να σας πώ ότι δν τα κοιτάζω κάν,αφού

όσες φορές έκανα απόπειρες για τέτοια όργανα ειλικρινά το μετάνιωσα!!!!!

 

ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΚΑΘΑΡΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗ ΣΕ ΛΑΙΚΟΠΟΝΤΙΑΚΟ ΣΤΕΡΕΩΜΑ!!!!!!

 

ΦΥΛΕ ΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΒΑΛΩ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΤΟ PA 800 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΔΩ ΝΑ ΠΑΣ ΤΡΕΧΩΝΤΑΣ ΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟ ΚΛΑΒΙΕ ΕΙΝΑΙ ΠΛΟΥΣΙΟ ΩΡΓΑΝΟ

 

Σχετικά με αυτό εγώ πιστεύω πως το πλήκτρο παίζει σημαντικό ρόλο στο παίξιμο,γιατί:

 

1.Δεν πρέπει να σε κουράζει αφού μιά νύχτα είναι καλώς ή κακώς ένα γεμάτο 4ωρο

(εκτός άν μιλάμε για προσωπική χρήση,δλδ στο σπίτι....)και πρέπει να είσαι stanby συνέχεια!!!!

 

2.Να σε βοηθάει να αποδίδεις και εσύ ο ίδιος καλύτερα,γιατί σίγουρα βοηθάει,και μή μου πεί κανείς το αντίθετο!!!!!Βέβαια άν μπορείς να παίζεις καλά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου