Προς το περιεχόμενο

Spyros Delta - Socrates (Plaza)- Stray Dog - guitar cover


Spyros Delta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To tribute (οπως εξελιχθηκε) στον Γιαννη Σπαθα, συνεχιζεται απο εδω, με το αγαπημενο μου "Stray Dogs" απο το Plaza των Socrates.

Αυτη τη φορα με strat για να σκαει καλα στα καθαρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο τα αγαπημενα μου ,μπραβο ΡΕ Σπυρε αλλα με το mountains τι θα γινει ,δεν θα μας ξεστραβωσεις λιγο,ετσι να παρουμε μερικα στοιχεια απο το Σπαθεικο παιξιμο.Αντε ψησου και ανεβασε το .Ειμαι σιγουρος οτι το εχεις δουλεψει απο παλια.Εδω εγω που ειμαι κουλος σε σχεση με σενα  δυο τρεις φρασουλες τις ειχα παιξει.Ελα ρε αρχοντα.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλός Σπύρο! Μπράβο!

Από τα αγαπημένα μου Socrates κομμάτια.

 

Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ να το βγάλω. Φαίνεται απαιτητικό πάντως!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τhanks dudes  8)

All credits goes to master Spathas

 

...αλλα με το mountains τι θα γινει...

Χαχαχαχα φαγωθηκες.

Θα δω αν γινεται να το παιξω απο πανω. Θελει πολυ δουλεια ομως για να κατσει καλα, αφου ειναι ελευθερο ρυθμικα.

 

Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ να το βγάλω. Φαίνεται απαιτητικό πάντως!

Οχι τοσο απαιτητικο.

Πιο πολυ ωρα μου εφαγε να φτιαξω τους ηχους. (3, ενας για το intro*, ενας για τα drive κι ενας για τα clean στο υπολοιπο κομματι)

Παιχτικά, το πιο δυσκολο ηταν το Intro που παιζω και τα μπασα μαζι με το ριφ.

Για το υπολοιπο, αν καποιος "εχει" το Σπαθεΐκο παιξιμο, δεν θα συναντησει μεγαλη δυσκολια.

Οι νοτες δεν παρα πολλες και ουτε πολυ γρηγορες.

Πολυ σημαντικο (γενικα στα κομματια του Σπαθα) ειναι να βρει καποιος τις positions που παιζεται η καθε φραση, για να μπορει να κανει τις σωστες τριλιες και μορια, ετσι ωστε να ακουγεται παρομοιο και εκφραστικα, εκτος απο μελωδικα.

 

* Στην αρχη που παιζω το Intro μονος μου, επρεπε να βρω κατι να γεμιζει, αφου στο κομματι εχει κατι wind effects απο κατω.

Βρηκα ενα ωραιο reverb με octave στην ουρα του (Octo reverb) και γεμισε ωραια, με διακριτικη χρηση.

Χωρις βαθος ακουγοταν πολυ στεγνο και με τα αλλα βαθη (δεν ειμαι και πολυ του Reverb) δεν μου αρεσε.

Delay (που χρησιμοποιω συνηθως και που εχω στα υπολοιπα clean του κομματιου) δεν πηγαινε γιατι μπερδευε καπως και δεν αφηνε να ακουστει καθαρα το αρπεζ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο φιλε, σπουδαιος !

Εισαι η αποδειξη οτι οποιος ασχολειται και με αλλα - εκτος rock - μουσικα ειδη ποτε δεν χανει... οπως ο ΜΕΓΙΣΤΟΣ Γιαννης Σπαθας !

Συγχαρητηρια και παλι.

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σπυρο ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ !!Αυτο το κομματι αν και οχι γνωστο ειναι το αγαπημενο μου σε αυτον τον δισκο!Το σολο του Γιαννη ειναι το κατι αλλο (αισθημα ,ηχος ,ταιριασμα με τα keys του Βαγγελη)

Ριχτο να παθουμε!!! ; ;)

@george 956 :συμφωνω 100%

Και φυσικα αφιερωμενο στους Σωκρατικους του noiz και οχι μονο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονιστε με τις παραγγελιες γιατι ειμαι σαν το ανεκδοτο

- Δεν φταιω εγω, με πιεσαν να φαω τα πιτογυρα.

- Δλδ τι σου ειπαν?

- Θελεις πιτογυρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου