Προς το περιεχόμενο

Νεοι Fender Super/Vibro Champ XD? Αξιζουν???


sol83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο Super έχει 2 κανάλια και μοιάζει το modeling να αφορά μόνο το 2ο κανάλι.

Αν το 1ο είναι παραδοσιακό καθαρό λαμπάτο fender θα είναι μια χαρα.

Και στα 333 ευρώ μοιάζει να είναι καλή τιμή.

 

Αυτοι οι ενισχυτές θα πρέπει να ονομάζονται Marketing Amplifier και όχι Modeling ...  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληροφοριακα, ο θωμας μου απαντησε οτι θα εχει το ενυσχιτακι περι τα μεσα Φλεβαρη. Το Music Store παλι γραφει στο site πως αναμενεται την τελευταια βδομαδα του 2007.

 

Παντως και το καθαρο μονο να λεει, παλι θα "σκοτωσει" τον blues και τον pro jr. Θα μου πειτε βλακες ειναι στη fender να υποβαθμισουν τα αλλα μοντελα τους; Ειναι οντως περιεργη η κινηση τους, αλλα και παλι, τους συμφερει να βγαλουν ενα μετριο ενυσχιτη; Ειδικα οταν μπαινει το ονομα τους στη μεση; Σοβαρες εταιριες δεν τα κανουν αυτα, τι να πω...

nothing to fear, nothing to doubt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DSP = Digital Signal Processing. Oύτε καν φλέβα αναλογικού χρυσού σε αυτό το κατασκεύασμα... ίσα ίσα για να ανταγωνιστεί τον νέο λαμπάτο Line 6 που θάβεται ανηλεώς... είναι πασιφανές κατ'εμέ. Κανένα μπράβο στην Fender από μένα. Κρίμα να εκμεταλλεύονται το όνομα του πάλαι ποτέ Superchamp - τέκνο του Rivera επειδή απλά έχουν τα πνευματικά δικαιώματά του.

 

Ένστασις κύριε πρόεδρε:

 

"Its solid-state overdrive and distortion eliminate many of the preamp tube problems that plague tube lovers while providing exemplary tones for rock, blues, country, jazz, metal and more."

 

Τα βρώμικα βγαίνουν απο αναλογικά κυκλώματα, ενώ τα time-based εφφέ βγαίνουν απο DSP:

 

16 DSP Effects (Vibratone Slow; Vibratone Fast; Delay 130ms; Delay 300ms; Delay 450ms; Large Room Reverb; Concert Hall Reverb; Classic Fender Spring Reverb; Reverb+Delay; Fast Chorus; Deep Chorus; Chorus+Delay; Chorus+Reverb; Tremolo Low Speed; Tremolo Medium Speed; Tremolo High Speed).

 

  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως και το καθαρο μονο να λεει, παλι θα "σκοτωσει" τον blues και τον pro jr. Θα μου πειτε βλακες ειναι στη fender να υποβαθμισουν τα αλλα μοντελα τους; Ειναι οντως περιεργη η κινηση τους, αλλα και παλι τους συμφερει να βγαλουν ενα μετριο ενυσχιτη, ειδικα οταν μπαινει το ονομα τους στη μεση; Σοβαρες εταιριες δεν τα κανουν αυτα, τι να πω...

 

Πως βγάζεις το συμπέρασμα ότι θα είναι μέτριος ενισχυτής ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι φιλτατε παρανοησες, εχω ερωτηματικο στο τελος, εννοντας πως φυσικα και δεν τους συμφερει να βγαλουν εναν μετριο ενισχυτη. Επρεπε να βαλω ενα κομμα μετα το "παλι" για να γινω πιο κατανοητος. Θα το κανω edit.

 

επισης τοση ωρα γραφω τον ενισχυτη πρωτα με υψιλον και μετα με γιωτα.

 

αχ βαχ, ηρθε η tele και μου πηρε το κεφαλι....  :P

nothing to fear, nothing to doubt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΙ ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΡΙΟΙΟΙΟΙΟΙΟΙ.... 8)...Παιδιά τους έχω δοκιμάσει και τους δύο εδώ στην ξενιτιά (τι να κανουμε προσφερει και κάποια κομφορτ παραπάνω βρε αδερφέ..) και είναι απίστευτοι.... :o :o 8)

 

Δεν λέω ότι είναι σαν τους αυθεντικούς (original) αλλά δεν είναι μετριοι.....ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΟ ΠΛΗΣΙΑΖΟΥΝ...Είναι από πολύ καλοί (όσον αφορά το σύνολο) έως και άριστοι (όσον αφορά την τιμή τους)... 8)

 

FENDER ΡΕΕΕΕΕΕ...

(ααα τα είπα)  8) (πολύ γυαλί ρε παιδί μου...) 8) 8)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κosh μην αναπαράγεις τα λεγόμενα του σάιτ σαν επιχείρημα και μην αναφέρεσαι σε αυτά σαν το γράμμα του νόμου - τα είδα κι εγώ (μην προσβάλλεσαι!! φιλικά το λέω, έτσι μου φάνηκε) . Όλοι ξέρουμε ότι τα solid state κυκλώματα μπορούν να είναι καλά, αλλά μπορούν να είναι και υπεύθυνα για τραυματικές εμπειρίες. Υπενθυμίζω:

 

(α) Ο Line 6 Spider Valve που βγήκε πρόσφατα αρχίζει να αποκτά τη φήμη του "πολύ κακό για το τίποτα", παρά τα εντυπωσιακά specs από το σάιτ. Κοινώς, όπου ακούς πολλά κεράσια - "16 Αmp Voicings" στα specs των Fender που συζητάμε (που προφανώς αναφέρεται στα drives κι όχι μόνο στα ψηφιακά modulation) - να κρατάς ΠΟΛΥ μικρό καλάθι.

 

(β) Ο νέος Fender Princeton Recording ενισχυτής που βασίζεται στην ίδια φιλοσοφία προσφέρει κυκλωματάκι solid state overdrive, το οποίο αμαυρώνει κάπως την εικόνα ενός επίσης καλού ενισχυτή που πατάει πάνω σε μια πλούσια κληρονομιά.

 

Πάντως, αν θυμίζει έστω και λίγο τον Champion 600 (που και εμένα μου άρεσε) θα είναι ωραίος, αλλά εκείνος τουλάχιστον είναι 100% tube... χωρίς αυτό να σημαίνει πάλι ότι όλα τα solid state κυκλώματα τα πετάμε στον Καιάδα. Όπως είχα γράψει στις "Αιρετικές αλήθειες", αν και πεθαίνουμε για να κάνουμε δικό μας τον πολυπόθητο λαμπάτο ήχο, τελικά πάμπολλες φορές καταλήγουμε να βασίζουμε τον ήχο μας σε μικρά κουτάκια με solid state κυκλώματα, δλδ. στα κάθε μορφής πετάλια. Και όχι μόνο αυτό αλλά συνήθως αυτά γίνονται και το αντικείμενο της λατρείας μας. Επίσης, ένα από τα μυστικά του all time classic ήχου του JCM 800 είναι ότι έχει υπεραγχωμένες... διόδους στο preamp κύκλωμα!

 

Όπως και να'χει το θέμα πάντως, είναι προφανές ότι το μάρκετινγκ τιμ της Φέντερ δεν χρειάζεται καν να δουλέψει υπερωρίες για να προσελκύσει οπαδούς - απλά πατάει με χαρακτηριστική άνεση στην θρυλική μέχρι σήμερα ιστορία της...

 

 

Παντως και το καθαρο μονο να λεει, παλι θα "σκοτωσει" τον blues και τον pro jr. Θα μου πειτε βλακες ειναι στη fender να υποβαθμισουν τα αλλα μοντελα τους; Ειναι οντως περιεργη η κινηση τους, αλλα και παλι τους συμφερει να βγαλουν ενα μετριο ενυσχιτη, ειδικα οταν μπαινει το ονομα τους στη μεση; Σοβαρες εταιριες δεν τα κανουν αυτα, τι να πω...

 

Πως βγάζεις το συμπέρασμα ότι θα είναι μέτριος ενισχυτής ?

 

Ναι όντως, και πού το βασίζεις ότι θα σκοτώσει αυτά τα δυο κλασσικά σχέδια; Aυτό μου θυμίζει ποστ σε ξένα φόρουμ που πριν καλά καλά βγει ένα μοδάτο πετάλι ξεκινάνε τα "so cool", "it's gonna rule", "Ι'm GASsing already", "my order is already at MusicToyz" κλπ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθεση:

 

Εχεις ενα pro/blues jr. και διπλα τον καινουργιο super champ. Τα καθαρα και τον 2 σου αρεσουν παρα πολυ, γουσταρεις ρε παιδι μου, δεν μπορεις να βρεις σημαντικη διαφορα. Αυτος ο super champ εχει και τα παπαρο-εφεδακια ομως ο ατιμος, νταξει δεν λενε πολλα αλλα τα χει, προσφερει αρκετες επιλογες. Ειναι και ενα κατοσταρικακι κατω...

 

Ποιον παιρνεις;

 

Φυσικα ολα αυτα ειναι ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ μεχρι να ακουσουμε τον νεο super/vibro champ ξαναλεω. Μπορει ακομα οι blues/pro jr. ναι ναι σαφως καλυτεροι στα καθαρα και αρα να συνεχισουν ακαθεκτοι την πορεια τους. Λογικη κουβεντα κανουμε, δεν βγαλαμε διαγνωση.  :)

 

 

 

Φιλε fatalk που μενεις; Γιατι και στο αμερικανικο Guitar Center που μπηκα super/vibro champ in stock δεν ειχανε. Τα καθαρα ειναι τα κλασσικα καλα Fender; Τα εφεδακια και τα ντιστορσια τι λενε;

nothing to fear, nothing to doubt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bloody_sunday παράθεση απο το σαιτ έκανα γιατί υπέθεσα (κακώς) ότι ίσως διαβάζοντας τό βιαστικά είδες τη λέξη DSP και υπέθεσες ότι είναι modeling. Καμία παρεξήγηση  :)

 

Άσε που για τον ίδιο λόγο με εσένα μου κινεί το ενδιαφέρον, αφού τα κλιπάκια με Champion 600 μου αρέσουν πολύ, σε αντίθεση με τον Epiphone valve junior που δέν χωνεύω καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου