Προς το περιεχόμενο

Piezo and stuff.........


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω θα σε συμβουλευα να δοκιμασεις στο Νακα μια Parker NiteFly-M που εχει 1500 και να δεις αμα σου ταιριαζει! Στο ebay στα λεφτα σου θα βρεις σιγουρα! Δυστυχως δεν εχω δοκιμασει τις Ibanez που αναφερεις οποτε δεν εχω γνωμη! Ομως μια RG2550 που εχω δοκιμασει σε εναν φιλο, ειναι αρκετα τιμια για τα λεφτα της και με πολυ ευκολο μανικι! Φανταζομαι πανω κατω ιδια αισθηση θα εxουν στο παιξιμο με την RG2550!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΜΕΝΕΛΑΕ αφου οπωσ ειπες θα της αλλάξεις τα φώτα, φαντάζομαι οτι αυτό που θέλεις είναι να σε βολεύει στο παίξιμο.Γιατί σίγουρα τον ήχο θα τον διαμορφώσεις σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό.Άρα μάλλον μια φτηνή PRS είναι η λύση.Γιατί δεν πας σε μια EG-22 Η-S-S, στην οποία μπορείς να προσθέσεις ενα διπήνιο neck, και να έχεις μπράτσο, τρέμολο και αίσθηση, γνώριμη και αν οχι ίδια βέβαια πολύ κοντά την κούκλα που έχεις? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά ακριβώς σκέφτομαι κι εγώ, γι αυτό παίζει η PRS στο μυαλό μου :) Απλά σκεφτόμουν ότι μια φτηνή (aka χωρίς πουλάκια, με opaque color - άρα και χωρίς 10 top κλπ) μεταχειρισμένη Custom ή Standard να ήταν καλύτερη λύση, καθ'ότι είναι ακριβώς η ίδια με την κιθάρα μου, απλώς χωρίς τα looks :D Και αν την πάρω από birdsandmoons θα βγει 1000€ max, με μεταφορικά και φόρους μέσα στην τιμή.... Και πιστεύω θα αξίζει τη διαφορά.... Πάντως θα "πεταχτώ" σίγουρα να δοκιμάσω και μερικές PRS SE, μεταξύ των οποίων και η EG και βλέπουμε :) Κάποια άλλη ιδέα από τους υπόλοιπους κιθαρίστες μας;; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλά piezo έχουν και οι GODIN, έχω αυτή

 

http://www.thomann.de/gr/search_dir.html?sw=godin+xtsa&x=0&y=0

 

και είναι μια χαρά. Έβενο ταστιέρα, lock κλειδιά, piezo και...guess what! midi. Δοκίμασε αντί να βάλεις εφφέ στην κιθάρα να κάνεις κάτι πιο πρωτοποριακό όπως να παίζεις άλλα όργανα με την κιθάρα ή πχ να κάνεις assign σε κάθε χορδή ένα κρουστό και να παίζεις ρυθμούς. Επίσης μπορείς να ελέγχεις τη μίξη και την αλλαγή presets από την κιθάρα.The sky is the limit...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αυτό με τα midi παίζει... Αυτό εδώ δεν είναι ουσιαστικά αυτό που λες;;

 

http://www.graphtech.com/ghost_info.php

 

Δλδ, το ghost σου δίνει και piezo και midi.... ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για το ghost πρώτη φορά από σένα ακούω, αλλά ναι, φαίνεται να κάνει την ίδια δουλειά. Γιατί όμως να μπεις στον κόπο να κάνεις κάτι τέτοιο όταν υπάρχουν καλές έτοιμες λύσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά υπάρχει επιλογή, δεν είναι μονόδρομος :) Βασικά για λόγους playability, μπορεί μια άλλη κιθάρα που δεν τα έχει αυτά έτοιμα να σου "κάθεται" καλύτερα ρε παιδί μου :) Η να σου αρέσει ο ήχος της. Ή όπως έλεγα πριν το trem της. Εγώ ας πούμε το λάτρεψα το trem της prs ;) Και γενικώς πιστεύω θα με βόλευε μια ίδια κιθάρα με αυτήν που έχω τώρα...... thanks για τη βοήθεια!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά λέω ότι έτσι κοιμάσαι ήσυχος. Η κάθε είδους πατέντα έχει μεν την ικανοποίηση αλλά και το ρίσκο της. Κανείς δεν σου εγγυάται ότι το σύστημα θα δουλέψει άψογα, σε αντίθεση με το εργοστασιακό. Επίσης υπάρχουν και άλλες κιθάρες εκτός της godin που έχουν midi, απλά οι godin είναι οι πιο γνωστές και δοκιμασμένες για αυτή τη δουλειά. Έχε επίσης υπόψη σου ότι υπάρχει λόγος που οι συγκεκριμένη κιθάρα έχει ταστιέρα έβενο: οι νότες της είναι πιο καθαρές και έτσι γίνεται καλύτερο tracking των νοτών από το μαγνήτη, και διευκολύνεται η μετάφραση σε midi. Τέλος, αυτή η κιθάρα έχει και το πλεονέκτημα ότι έχει ενσωματωμένο Midi controller για να αλλάζεις τα presets, dedicated volume pot για την ένταση του midi, καθώς και διακόπτη που ελέγχεις το mix (midi, piezo , guitar) σε ότι συνδιασμούς θέλεις. Καλή τύχη και καλές αγορές όπως και να χει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου