Προς το περιεχόμενο

help me θελω να κανω ενα μικρο home studio


gutsi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε gutsi πρώτα πρέπει να μας πείς τι θες να κάνεις...

 

Πάντως, οτι και να θες να κάνεις, σίγουρα θα χρειαστείς ένα αξιοπρεπές PC και ένα αξιοπρεπές σύστημα monitoring...  8)

I'll follow the signal to the end...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Welcome στο noiz για αρχή! Αλλά δε μας είπες τίποτα... :) Τι θα αγοράσεις; Μόνο εξοπλισμό για ηχογραφήσεις; Θα αγοράσεις και όργανα/μικρόφωνα; Πόσα λεφτά περίπου θα ήθελες να δώσεις, σαν αρχική εκτίμηση; Πόσα όργανα ταυτόχρονα θα γράφεις; Κιθάρες θα γράφεις με μικρόφωνα ή DI; Θες κάποιον μίκτη μεγάλο ή μπορείς ας πούμε να γράφεις 3-4 κανάλια από ένα απλό interface και τα υπόλοιπα να τα δουλεύεις μετά; Θες effect rack ή plugins; Και τέλος, έχεις κάποιο συγκεκριμένο software που θα ήθελες να χρησιμοποιήσεις; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα δυστηχως δεν τα γνωριζω τοσο καλα.θελω να κανω ενα καλο studio.θα γραφω ταυτοχρονα 4-5 οργανα περιπου μπορει και λιγοτερα.για software δεν γνωριζω.δινω για αρχη μεχρι 1000.μετα βλεπουμε.κιθαρες αν γραφω θα γραφω με τον πιο σωστο τροπο.μικτη θελω εναν με 12 καναλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομη ειμαι στα σχεδια τιποτα δεν εχω κανει.θα κανω ηχομονομενο δωματιο με αφρολεξ στους τοιχους.ντραμς δεν νομιζω να γραφω,μονο νταουλι.απο εξοπλισμο δεν εχω τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, απλά ρωτάω για να δω τι πρέπει να υπολογίσουμε στα λεφτά.... Λοιπόν κοίταξε, επειδή τα λεφτά που μπορείς να διαθέσεις είναι λίγα για να ολοκληρώσεις ένα τέτοιο project με ικανοποιητικά αποτελέσματα, εμένα η γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις αγοράζοντας σχετικά καλά μηχανήματα που όμως θα σε καλύψουν μερικώς και σιγά σιγά να πάρεις και τα υπόλοιπα. Αυτά βέβαια εφ'όσον σκοπεύεις να συνεχίσεις να ξοδεύεις λεφτά για αυτό το θέμα (το λέω γιατί είδα που έγραψες "1000€ για αρχή"). Έχεις pc ή πρέπει να το αγοράσεις κι αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω pc καλο με λειτουργικο windows vista.θα συνεχισω να ξωδευω λεφτα αλλα δεν θα δωσω και 20000 ευρω.μεχρι 5000-6000 το πολυ.πειτε μου εσεις μαρκες για τα μηχανιματα και τιμες και βλεπω τι θα κανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, υπέροχα, άρα ξέρουμε και ένα τελικό κόστος περίπου! :) Λοιπόν, όπως έλεγα εγώ θα ξεκινούσα με καλά μηχανήματα και σιγά σιγά θα έπαιρνα κι άλλα. Πχ για αρχή θα έπαιρνα ένα καλό μικρόφωνο αντί για 3-4 μέτρια. Και μετά θα πρόσθετα άλλο ένα. Και αργότερα κι άλλο (αν χρειάζεται). Το pc σου έχει 2gb μνήμη; Αυτό είναι απαραίτητο, αλλιώς απλά την προσθέτεις. Επίσης, θα πρότεινα να έχεις πα΄νω οπωσδήποτε ΔΥΟ δίσκους για να κρατάς και backup, γιατί αν crashάρει ο δίσκος είναι κρίμα να τα χάσεις όλα. Για συγκεκριμένα μηχανήματα θα σε βοηθήσουν περισσότερο τα υπόλοιπα παιδιά, γιατί για μίκτες κλπ δεν ξέρω τίποτα, πόσω μάλλον για ηχομόνωση :) Αλλά μπορώ να σου πω για μικρόφωνα όταν δεις πόσα περίπου μπορείς να διαθέσεις εκεί :) Καλωσόρισες στο Noiz και πάλι!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το pc μου εχει ραμ 1024ΜΒ.δυο σκληρους δεν εχω.μικροφονα πες μου για να δω ποσα να διαθεσω.το τελικο συνολο χρηματων ποσο ειναι περιπου;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου