Προς το περιεχόμενο

help me θελω να κανω ενα μικρο home studio


gutsi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να ρωτησω κατι βασικό??

 

Θες να ηχογραφεις παραλληλα πολλά καναλια?

Ποσα maximum θα ηχογραφεις παραλληλα....?

Τι οργανα θα ηχογραφείς....?

Προκειται να ηχογραφησεις drums πχ?

 

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πχ εγω πιστευω (βασει των προβληματων που αντιμετωπιζω στο δικο μου στουντιακι) ότι αντι για μια 12καναλη κονσολα θα μπορούσες να παρεις μια 8 καναλη καρτα ηχου...Που σου δινει πολύ μεγαλυτερη ευελιξια....

 

Σε μια γενικη γραμμη εγω θα προτεινα:

 

Audio interface : Alesis IO 26 ή Presonus Firepod

Πυκνωτικό μικρόφωνο: Rode NT1-A

Δυναμικό Μικρόφωνο: Shure Sm 57

Monitors : Yamaha HS50 M

Midi Keyboard: M-Audio Axiom 61

 

συνολο: 1200euro

 

Μπορείς να κόψεις καποια χρηματα απο monitors και απο το midi keyboard αλλά νομιζω οτι αξιζει...(το πληκτρακι το εχω παιξει και εχει πολύ ωραίο clavie)...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H καρτα ηχου θα λειτουργει παραλληλα και σαν mixer...Δηλαδη θα ηχογραφεις τα οργανα και θα τα μιξαρεις απο το αντιστοιχο προγραμμα που θα χρησιμοποιείς...

 

Εffects θα ειναι σε μορφη software...Υπαρχει πληθωρα δωρεαν προγραμματων....Και θα μπορούσες να ξεκινησεις με αυτα....

 

 

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aρχικα για προγραμμα με το οποιο θα μιξαρεις και θα ηχογραφεις (εαν δεν εχεις cubase ή κατι αντιστοιχο) υπαρχει το Reaper....

 

Για εφε τσεκαρε τα Kjierhaus,Antress modern plugins τα οποία ειναι ότι μπορει να χρειατεις για αρχή...

 

Τωρα μπορείς να πάς και μια βολτα απο το http://www.kvraudio.com/ και να βρεις τονους software....και vst instruments (για να παιζεις με το midi) και εφε....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως αν θελεις μεγαλη σταθεροτητα θα ελεγα η cubase η nuendo.Αν παρολαυτα θες κατι ποιο οικονομικο τοτε με το samplitude μπορεις να κανεις μια χαρα την δουλεια σου(εμενα γραφει μια χαρα και χωρις...asio!)

i hate you,the pigs who turn the screws...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

??? Εεεε... δεν νομίζω σε καμία περίπτωση το cubase και το nuendo να είναι πιο σταθερά από το samplitude... χωρίς να λέω το αντίθετο οτι δηλαδή το samplitude είναι πιο σταθερό από τα άλλα δύο!

 

??? Εεεε... το samplitude δεν είναι πιο φτηνο από Cubase, αλλά μάλλον πιο ακριβό. Σε γενικές γραμμές δεν προτείνεται σαν λύση δευτεράτζας... [Προσωπική άποψη mode] Το samplitude είναι καλύτερο από το Cubase. [/Προσωπική άποψη mode]

 

Το nuendo το πάει αλλού... εκεί που το πάει (περίπου) και το sequoia.  ;)

 

Αυτά...

I'll follow the signal to the end...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου