Προς το περιεχόμενο

help me θελω να κανω ενα μικρο home studio


gutsi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστεύω πως με τόσα που διαθέτης μπορείς να φτιάξεις κάτι αρκετά καλό.Για αρχή τσίμπα όπως είπε και ο Μενέλαος 1024 ram ακόμα και 1 δίσκο(γύρω στα 100 ευρώ μαζί) και μετά τσίμπα τελικό ενισχυτή(δεν ξέρω απο τέτοιον αλλά πρέπει να πάρεις καλό μηχάνμα),2 μόνιτορ(πχ behringer truth το λιγότερο),καλώδια και κονσόλα(πάλι καμιά behringer ή καμια mackie αν θες καλύτερα) και ένα shure sm58 ή sm57 που θα σου πάνε περίπου όσα σου μένουν για τα 1000.Και μετά βλέπεις...

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κοίτα όπως σου είπα για μίκτες κλπ θα σου πουν τα παιδιά. Εγώ δεν έχω ασχοληθεί. Για φωνητικά έχω δοκιμάσει αρκετά μικρόφωνα, και (αν δε σκοπεύεις να τα χρησιμοποιείς και για live) θα σου πρότεινα ένα Rode NT2-A για τα φωνητικά σου. Σε αυτό κατέληξα κι εγώ όταν έψαχνα πριν κανα χρόνο, με budget γύρω στα 350-400€ αν θυμάμαι καλά (τώρα είναι κάτω από 350). Το χρησιμοποιώ από τότε και είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ικανοποιημένος, σε σχέση με ό,τι άλλο έχω δοκιμάσει! :)

 

Α, για θέμα monitoring: θα χρειαστείς ηχεία, και αφού θες κάτι καλό (και βάσει των χρημάτων που ανέφερες, μπορείς να κάνεις καλά πράγματα!! :)) αυτό θα είναι σχετικά μεγάλο έξοδο. Οπότε για αρχή εγώ θα σου πρότεινα να μην πάρεις καθόλου και να δουλέψεις για κανα χρόνο με ένα ζευγάρια ΚΑΛΑ ακουστικά (που θα σου χρειαστούν έτσι κι αλλιώς, για τις ηχογραφήσεις σου). Θα σου πρότεινα τα AKG K271 ή K171 (100-130€). Γενικώς τα AKG με βολεύουν προσωπικά πάρα πολύ, και επιπλέον είναι γαϊδούρια, δε θα πάθουν τίποτα, έχω ένα ζευγάρι που έιχε ο πατέρας μου από το 1980!!!

 

Τέλος πάντων όπως σου έλεγα, εγώ απλώς θα σου προτείνω να παίρνεις καλά πράγματα σιγά σιγά και όχι πολλά μέτρια με τη μία, εφόσον έχεις να διαθέσεις χρήματα και όπως λες θες ένα καλό αποτέλεσμα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θελω να κανω και κανενα επαγγελματικο studio ενα μικρουλι θελω για να γραφω κανα τραγουδακι και να ακουω και καμια μουσικη.πειτε μου τα παντα που θα χρειαστω για το studio και θα δω τι θα κανω.το μικροφωνο αυτο σκοπευα και εγω να παρω.εχει 250 ευρω στο ΦΙΛΛΙΠΟ ΝΑΚΑ.αντι για ακουστικα θελω να παρω κατι monitors KLK αν το γραφω σωστα που εχουν 100 ευρω το ενα απο το ΦΙΛΛΙΠΟ ΝΑΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gutsi, επειδή είναι πολλά όσα ρωτάς, τσέκαρε, αν θες, παλιότερα θέματα.

Μην ψάξεις μόνο σε αυτά που έχουν τίτλο "home studio", αλλά και σε αυτά που έχουν γραφτεί για "επί μέρους τμήματα" ενός home studio. Πχ, θα βρεις αρκετά thread αποκλειστικά για μικρόφωνα, άλλα μόνο για monitors, κονσόλες, ηχομόνωση κλπ.

 

Αν βάλεις στο νου σου τι ακριβώς θες να κάνεις, οι αγορές σου θα είναι πιο "εύστοχες", δε θα αγοράσεις πράγματα που δε χρειάζεσαι κ.ο.κ.

 

Επί παραδείγματι, δεν έχει νόημα να σου προτείνουμε προς το παρόν δυναμικό ή πυκνωτικό μικρόφωνο. Πολύ περισσότερο, δεν έχει νόημα να μιλάμε για μέγεθος ηχείων (εξαρτάται από το μέγεθος του χώρου σου κλπ) (προσωπική άποψη, πάντως, μείνε μακρυά από Behringer Truth -στα ίδια χρήματα θα βρεις καλύτερα). Και φυσικά, επειδή ανέφερες κάτι για ηχομόνωση με αφρολέξ, είναι σαν να λες ότι θα πας στο φεγγάρι με σκάλα.

 

Εν κατακλείδι, βουρ στα παλιά θέματα. Θα μάθεις πολλά ;)

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, κι εγώ τα ίδια είχα όταν είχα αρχίσει να ψάχνω :) Για αρχή απλά θα πρέπει να δεχθείς ότι θα τα μάθεις όλα αυτά ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ :) Compressors, gates κλπ εγώ θα πρότεινα να μην τα σκέφτεσαι καν για αρχή. Θα τα κάνεις όλα με software και αν και όποτε αποφασίσεις αναβαθμίζεσαι σε hardware. Για αρχή χρησιμοποίησε αυτά που θα έχει το software σου... :)

 

Είναι πολλά και σου πέφτουν απότομα και τα χάνεις έτσι γίνεται πάντα :) Αλλά μην το φοβάσαι σιγά σιγά θα τα χρησιμποιείς και θα τα μάθεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατελειξα να αγορασω μια κονσολα 12 καναλια με effects,1 mic πυκνωτικο,studio monitors,καρτα ηχου καλη,shoftware,midi keyboard αν χρειαζεται κατι αλλο πειτε μου.επισης προτεινετε μου μαρκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μικρόφωνο πρότεινα ήδη :) Για keyboard έχω ένα m audio radium61 και είμαι πολύ ικανοποιημένος, ας μιλήσουν κι οι keyboardίστες μας :) Για monitors επίσης πρότεινα, ακουστικά για αρχή και αργότερα καλά monitors, για μια πιο φθηνή λύση δεν ξέρω, ας πει κάποιος άλλος που έχει ψάξει για κάτι τέτοιο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου