Προς το περιεχόμενο

mesa v1 bottle rocket


samoth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τυχαίνει να έχει κανείς το συγκεκριμένο preamp πετάλι? λέει ηχητικά? με ενδιαφέρει πιο πολύ ο 90's metal ήχος, βαρύς με μεγαλο feedback. Προφανώς αναζητώ κ την καλύτερη ποιότητα από άποψη θορύβου. Γενικά θέλω ένα πετάλι που να μου δίνει μια σχετική ανεξαρτησία απο τον κά8ε παιγμένο ενυσχητή του κάθε κλαμπ. αυτά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To v1 είχε πέσει στα χέρια ενός φίλου και το είχα ψιλοπαίξει και΄γω ,είναι κάπως ψόφιο για metal , για nu metal ούτε για πλάκα!Θα σου πρότεινα το tech21 tri-ac http://www.tech21nyc.com/triac.html, ακου τα samples και θα καταλάβεις τι ενοώ :wink: , κλάσεις ανώτερο απο το v1 ,και θα το βρείς στη μιση τιμή, χαλαρά[/url]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα στο site της tech21 και είδα ότι έχουν μια καμπίνα με τελικό,την Power Engine 60 για συνδυασμό με προενισχύσεις όπως το tri-ac.Ξέρει κανείς τίποτα για αυτή;Καλή περίπτωση φαίνεται,αν είναι σε λογική τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά το tri-ac που λες υποθέτω πως δεν ειναι λαμπάτο. Γενικά τα samples δε μου λένε ποτέ κ τίποτα. Εγώ θέλω να ξέρω με τη δική μου κιθάρα πως θα ακούγεται κ αυτό γίνεται μόνο αν το δοκιμάσω. Γιατί λες οτι δεν κάνει για metal? δεν έχει καλό gain γενικά? Γενικά έψαχνα για λαμπάτο πετάλι, κάτι που να σταθεροποιήσει τον ήχο στα live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα προϊόντα της tech21 έχουν αναλογικά κυκλώματα και

βγάζουν ήχο λάμπας. ¶κουσα στον Μαυρομουστάκη στη Θεσσαλονίκη

το trademark10 κ το sansamp gt2, Αθήνα τα χουν ο Καγμάκης κι ο Διαμαντόπουλος [ίσως κι άλλοι]. Δες κ παλιότερες συζητήσεις στο φόρουμ για tech 21 ή sansamp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το καταλαβαίνω αυτό.. τι θα πει αναλογικά κυκλώματα? Υπάρχει τέτοιο πράγμα? Κ όπως κ να χει υπάρχει περίπτωση να βγάζουν ήχο ίδιο με της λάμπας? Όπως κ να χει θα θελα να ρωτήσω αν γενικά η λαμπάτη ενίσχυση/προενίσχυση χρησιμοποιείται στη metal μουσική ή προτιμούνται digital συστήματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το βγάζουν ίσως ήταν λάθος έκφραση.

Καλύτερα, προσεγγίζουν λαμπάτο ήχο.

Υπάρχουν ψηφιακά κυκλώματα, που κάνουν το σήμα μηδενικά και άσσους [δυαδικό σύστημα] και αναλογικά κυκλώματα που δεν το κάνουν αυτο. Βέβαια άλλο λάμπα, άλλο simulation.

Δεν έχω ιδέα αν σου κάνουν για τον ήχο που θες,

γι αυτό ανάφερα κ τα μαγαζιά αν μπορείς να περάσεις από κάποιο

και να δοκιμάσεις. Για ήχο που να θυμίζει Gallagher έψαχνα

κι ίσως είναι το καλύτερο που άκουσα ως τώρα, αλλά συνεχίζω το ψάξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ samoth ,εμένα δε μου "έκατσε" καλά ,μου φάνηκε υπερβολικά "μπασάτο" (οχι με την ένοια του low end), το gain του τίποτα το ιδιαίτερο (και αρκετα ψοφιο),με κανα eq ίσως κάτι να γίνεται και ενοείται οτι είναι καθαρά υποκειμενικό και αυτό ,το καλύτερο θα ήταν να το ακούσεις και να αποφασίσεις μονο σου.

Τα περισσότερα συγκροτήματα στο studio (και αρκετοί και στα live) χρησιμοποιούν λαμπάτους (peavey 5150,mesa boogie rectifier,soldano,engl)είτε καποιο συνδιασμό προενίσχυσης/τελικόυ(rocktron chameleon,m.b triaxis,marshall jmp-1) χωρίς αυτό να είναι και απαραίτητο π.χ οι dark tranquillity στο rockwave επαιξαν με το "ταπεινό" v-amp2, o Σάκης από τους r.christ παίζει μόνο με ένα engl tubetoner all tube πεταλι,είναι καθαρά υποκειμενικό και αυτό, τι είδους metal παίζεις ακριβώς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

as poume o hxos twn rotting christ sta live einai arketa konta s'ayto pou 8elw. Epi8etiko, vary, gia ka8ara grhgora riffakia. Aplws 8ewrw th lampa ek twn pragmatwn pio poiotikh lysh. Oxi panta vevaia. To engl pou les poso kanei peripou? Poios to fernei ellada? Sorry gia ta greeklish, den eimai sto pc mou k paizei provlhma

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το tube toner΄έχει σταματήσει να κυκλοφορεί εδω και καιρό,απο΄τι θυμάμαι την engl πρέπει να την έχει ο λογοθέτης , κάνε μια ερώτηση μπορεί να του έχει μεινει κανενα κομάτι.....κατι αντίστοιχο του tube toner (και στην ίδια ποιότητα απο πλευράς ήχου) ειναι και το Tube Factor http://www.hughes-and-kettner.com/scripts/products.php?mode=ts&id=11,που δύσκολα θα το βρείς Ελλάδα αλλα υπάρχει σε καλή τιμή στο thomann.de http://www.netzmarkt.de/thomann/thoiw2_hughes_kettner_tubeman_prodinfo.html ,για το συγκεκριμένο εχουν ακουστεί τα καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου