Προς το περιεχόμενο

Θέλω home recording setup (monitors, preamp)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Thanks παίδες. Ωραία πάω για active λοιπόν, 6ρια..... Και λογικά για reveal.... λέτε τα precision να αξίζουν τη διαφορά τιμής;; Όχι, δεν κάνω rnb :) Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο, και όποιος άλλος έχει προσωπική εμπειρία με τα tannoy ή τα genelec 8020 ή 8030 please πείτε μια γνώμη! :)

 

 

Για τον grace: έχω αποφασίσει να τον πάρω, προς καλοκαίρι που θα έρθει μια φίλη μου (για να είμαι ακριβής) από αμερική :) Θα σας ενημερώσω να τον ακούσετε κιόλας όσοι θέλετε :) Αλήθεια johnnyk, έχεις τίποτα άλλο ως αντιπρόταση σ'αυτά τα λεφτά, από US?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φιλαράκι επειδή έχω τον focusrite Twin Track Pro (παρεμφερής με τον voicemaster) γενικά όποτε θέλεις

μπορείς να περάσει από το σπίτι μου να τον τεστάρεις ο ίδιος και να δεις κατά πόσο η silver σειρά της focusrite

είναι καλύτερη σε σχέση με τους προενισχυτές του mbox σου.

 

Πάντως όταν μου είχες δανείσει το μικρόφωνό σου είχε ματσάρει αρκετά καλά με τον προενισχυτή μου αλλά

μην φανταστείς ότι θα ακούσεις αυτό που λέμε ηχάρα. Δεν νομίζω να αξίζει να δώσεις 550 ευρώ απλά για να

έχεις ένα κλικ καλύτερο ήχο. Βέβαια εγώ που παλαιότερα είχα την m-audio 410 όταν έβαλα τον focurite

είναι σαν να ανέβηκε πολλά επίπεδα πάνω ο ήχος...Ήταν άρα οι προενισχυτές της μέτριοι.

 

Βέβαια όταν έριξα πάνω στον ίδιο προενισχυτή ένα Rode NTK και ένα Κ2

τότε άκουσα αυτό που λέμε ηχάρα...

 

Αυτό δηλαδή που θέλω να πω είναι μήπως οι προενισχυτές του mbox είναι αρκετά καλοί για τέτοιας κατηγορίας

μικρόφωνο και δεν αξίζει η μετάβαση σε κάτι τόσο ακριβότερο για απλά λίιιιγο καλύτερο ήχο...

 

Από ηχεία τώρα, αν ο χώρος είναι μικρός (αν και διαστάσεις δεν μας λες γιατί το "μικρός" είναι κάτι σχετικό)

θα σου έλεγα να μην επιλέξεις 8άρι ηχείο για το λόγο ότι θα μπουκώσει όλος ο χώρος σου (εκτός αν διατίθεσαι

να βελτιώσεις την ακουστική του). Το 6άρι πιστεύω ότι θα καθίσει ιδανικά.

 

Για παράδειγμα ο δικός μου χώρος είναι περίπου 3,5x3,5x3 και το 6άρι ηχείο ίσα που το "σήκωνε". Τελικά

πήρα τα tascam που παρόλο που δεν έχουν τα απύθμενα μπάσα (5άρι γαρ) ταιριάζουν καλύτερα στο χώρο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα boy, τι λέει όλα καλά; Ναι, με βλέπω να πηγαίνω για τα 6ρια reveal (tannoy), που είναι και μισά λεφτα σχεδόν από τα 6ρια τα precision. Τα 8ρια τα έχω αποκλείσει για το λόγο που λες, εκεί καταλήγω κι εγώ. Για preamp καταλήγω μετά από αρκετή κουβέντα και ψάξιμο να μην κάνω κάτι άμεσα. Πιθανότατα το καλοκαίρι θα πάρω από αμερική έναν grace 101 για τον οποίο έχω ακούσει τα καλύτερα, αλλά δυστυχώς δεν τον βρίσκω πουθενά να τον ακούσω..... Ελλάδα πάει πάνω από 600€, ενώ αμερική πάει περίπου στα μισά.... οπότε αξίζει και μόνο ως εμπειρία ;) Αλήθεια, με NTK δουλεύεις τώρα....; Αν είναι να κάνουμε άλλη μια τράμπα να το τσεκάρω κι αυτό..... αν και φοβάμαι ότι μόλις το κάνω θα πρέπει να βρω άλλα 500€ :'( .........ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ΝΤΚ απλά το άκουσα στον Νάκα. Δεν το αγόρασα.

 

Τώρα δουλεύω ακόμα με το AKG 535 μου περιμένοντας εδώ και ένα μήνα το AT4047

από την omicroncontrol... Επέλεξα το Audio Technica μεταξύ των δύο τελικά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Menelaos ειδα οτι εχεις το ΝΤ2Α.Επειδη εχω κ εγω το ιδιο μικροφωνο θα σ' ελεγα να ριξεις

μια ματια κ στον ART MPA GOLD.Ειναι απλος προενισχυτης χωρις περιπλοκες ρυθμισεις και εχει πολυ καλο ηχο για τα λεφτα του.Για μονιτορ τωρα τα tannoy presicion 6 που εχω ακουσει ειναι εξαιρετικα οπως και τα event tr6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... να τον πάρεις !!!  (τον Grace) ;D  ;D

 

Είχα σκάσει κοντά 600 ευρά γι' αυτόν πριν 3 χρόνια αλλά έμεινα πολύ ευχαριστημένος  ;)

 

(βέβαια, να περιμένεις καθαρό, κλινικό ήχο ... και όχι τη ζέστη της λάμπας ...  ::) )

 

/nEwBiE  8)

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks Botiskt, θα τα checkάρω! :) Αλήθεια, είσαι ικανοποιημένος από το mic;;;

 

nEwBiE, είμαι σχεδόν αποφασισμένος να το κάνω το βήμα :) Αλήθεια..... για ζέστη λάμπας τι θα πρότεινες;;; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πως ακούγεται το NT2 στον focusrite twin track pro.

Ακολουθεί ακριβώς το ίδιο δείγμα χρησιμοποιώντας το AKG 535 αυτή τη φορά.

 

Η ορχήστρα είναι το ίδια απλά στο πρώτο η φωνή είναι γραμμένη με το Rode

και στο δεύτερο με το AKG.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου