Προς το περιεχόμενο

Επιλογη πενας και τι ρολο παιζει στο παιξιμο μας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το πιο εκπληκτικο ειναι οτι ΔΕΝ ΧΑΛΑΝΕ με τιποτα..πρεπει να εχω στο στουντιο την ιδια πενα εδω και...2 χρονια!!!

 

Όντως και εγώ έχω 2 απ'αυτές και έχω ξεχάσει πότε τις πήρα να φανταστείς και ακόμα είναι τζετ.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Υστερα και απο την δικη μου αναζητηση κατεληξα σε αυτες http://www.thomann.de/gr/dunlop_stubby_jazz_small_200.htm, το σκασιμο που δινουν στην στρατ ειναι φοβερο, ειναι απιστευτο εντελει το ποσο επηρεαζεται ο ηχος απο την πενα, αλλαζουν χαρακτηριστικα στον ηχο που δεν ειχα φανταστει οτι μπορουν να πειραχτουν  :o

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταθερά dunlop jazz I εδώ και πολλά χρόνια...

183643.jpg

Για μένα η μικρή πένα βοηθάει γιατί νιώθεις κάθε στιγμή τα όρια της στα δακτυλά σου, και επίσης μαθαίνεις να κοντρολάρεις τις δυναμικές σου....

...και φυσικά όλοι με βρίζουν:

-έχεις καμιά πένα να παίξουμε;

- ναι, πάρε

- ΠΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ;;;;; α, ρε τσιγγούναρε, μίζερε, κλπ, κλπ ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταθερά dunlop jazz I εδώ και πολλά χρόνια...

183643.jpg

Για μένα η μικρή πένα βοηθάει γιατί νιώθεις κάθε στιγμή τα όρια της στα δακτυλά σου, και επίσης μαθαίνεις να κοντρολάρεις τις δυναμικές σου....

...και φυσικά όλοι με βρίζουν:

-έχεις καμιά πένα να παίξουμε;

- ναι, πάρε

- ΠΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ;;;;; α, ρε τσιγγούναρε, μίζερε, κλπ, κλπ ;D ;D ;D

Ειναι σχεδον στρογγυλες στην "μυτη" και αυτο δεν βοηθαει καθολου οταν παιζεις alternate picking.

Για Blues βεβαια ειναι μια χαρα,οταν παιζω με τετοια πενα την "βλεπω" λιγακι Β.Gibbons,γεμιζει ο χωρος με pinch harmonics! Χαχαχα :D

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω καποτε επαιζα με τις υλτεξ της ντανλοπ απο .65 μετα τις ιδιες στο 1.00.

 

μετα αρχισα να παιζω (μεχρι να την λιωσω εντελως) με την πενα του steve vai με την τεραστια μυτουλα.

 

αφου την ελιωσα για τα καλα ειπα να παω να δω καμια αλλη.

 

πηρα 4 jazz III xl και απο τοτε δεν εχω αλλαξει (και δεν σκοπευω..)

161359.jpg

http://www.neobux.com/?r=Evarian

βγάλτε λεφτάκια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επαιζα με dunlop derlin 1.5 η 2.00mm μεχρι που δοκιμασα αυτες:http://www.wegenpicks.com/#GP250...οσοι παιζουν με "βαρια" πενα αξιζει τουλαχιστον να τις δοκιμασουν......."Αλλος" ηχος!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμενα η μονη πενα που με βολευει πραγματικα ειναι η dunlop ultex 0.73 Ακομη και ελαχιστα πιο χοντρη ή λεπτη να παρω τι νιωθω αβολη. Παλι μπορω να παιξω αλλα οχι με τοση σιγουρια και σταθεροτητα οπως με την 0.73!

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω καποτε επαιζα με τις υλτεξ της ντανλοπ απο .65 μετα τις ιδιες στο 1.00.

 

μετα αρχισα να παιζω (μεχρι να την λιωσω εντελως) με την πενα του steve vai με την τεραστια μυτουλα.

 

αφου την ελιωσα για τα καλα ειπα να παω να δω καμια αλλη.

 

πηρα 4 jazz III xl και απο τοτε δεν εχω αλλαξει (και δεν σκοπευω..)

161359.jpg

Ναι,ειναι "γρηγορη" πενα μου αρεσει και εμενα αρκετα,αλλα η regular black jazz 3 πραγματικα με απογειωνει ;)

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπαιζα για χρόνια με ο,τιδήποτε ήταν Dunlop, ματ στη επιφάνεια, και είχε χελωνίτσα ή κροκοδειλάκι πάνω... :P

 

Κινούμενος είτε από έμπνευση είτε από καταναλωτική μανία, αγόρασα καιμιά 15αριά από αυτές.

 

59e2_1.JPG

 

Γραφίτης στα 2mm.

 

Δεν είναι ό,τι πιο άνετο μπορείς να βρείς, αλλά σου κάνει έναν ήχο ΝΑ (χωρίς το συμπάθειο), με σημαντική οικονομία δυνάμεων στο χέρι της πένας αν παίζεις για αρκετή ώρα. Πολύ ωραία αίσθηση επίσης.

 

Τη γενικευμένη λατρεία προς τις Jazz, και δη τις πολύ μυτερές, δεν θα την καταλάβω ποτέ ρε παίδες πάντως...Μακάρι να μην ξανα-αλλάξετε πένα όσοι βολεύεστε μ'αυτές, εμένα πάντως μου έδιναν την εντύπωση ότι κρατάω κομμάτι από σπασμένο μουκάλι (για να χαράξω κανά προσωπάκι ναουμ). ;D ;D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου