Προς το περιεχόμενο

απορία σε mac mini και cubase


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα στο forum! αγόρασα πρόσφατα ένα mac mini (την έκανα την πατάτα αλλα ακόμα δεν το μετάνιωσα) και χρειάζομαι το cubase! πως μπορώ να το κατεβάσω νόμιμα επειδή το τελευταίο πράγμα που θέλω είναι να αγοράσω και cdιερά?? γενικά μήπως κανεις σας μπορεί να μου προτείνει κάποιο άλλο daw που να μοιάζει με το cubase? δουλεύω αποκλειστικά με αυτό από το 2006 οποτε δεν θα ήθελα να μπω στη διαδικασία να αλλάξω τόσο εύκολα! επίσης δοκίμασα και το logic αλλα δεν μου τρέχει πολλά απαραίτητα plug ins και vst (καταραμένα 64bitα κλπ) κάποια γνώμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καλησπέρα στο forum! αγόρασα πρόσφατα ένα mac mini (την έκανα την πατάτα αλλα ακόμα δεν το μετάνιωσα) και χρειάζομαι το cubase! πως μπορώ να το κατεβάσω νόμιμα επειδή το τελευταίο πράγμα που θέλω είναι να αγοράσω και cdιερά?? γενικά μήπως κανεις σας μπορεί να μου προτείνει κάποιο άλλο daw που να μοιάζει με το cubase? δουλεύω αποκλειστικά με αυτό από το 2006 οποτε δεν θα ήθελα να μπω στη διαδικασία να αλλάξω τόσο εύκολα! επίσης δοκίμασα και το logic αλλα δεν μου τρέχει πολλά απαραίτητα plug ins και vst (καταραμένα 64bitα κλπ) κάποια γνώμη?

 

Εφ' όσον είχες ένα σύστημα με Cubase και plugins κλπ, δεν έπρεπε να αλλάξεις πλατφόρμα χωρίς να είσαι τεχνικά και οικονομικά έτοιμος να αγοράσεις όλα τα προγράμματα που χρησιμοποιούσες. Η cdιέρα έχει αμελητέο κόστος, σε σχέση με το Cubase.

 

Οπότε, ή αποφασίζεις να κολυμπήσεις (δηλαδή να πληρώσεις) ή πουλάς το Μακ και επιστρέφεις στην προηγούμενη κατάσταση. Μην παιδεύεσαι άδικα, εκτός αν τον Μακ τον χρειάζεσαι ΚΑΙ για άλλη δουλειά.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να πω την αλήθεια βαρέθηκα τα blue screen και το format κάθε 15 του μηνα ;) βαρέθηκα το κώλυμα, το να μην μπορώ να έχω youtube και amplitube-guitar rig ανοιχτό παράλληλα και περίμενα το logic πολύ καλύτερο αλλα δεν! μπορεί για το logic να φταίω εγώ και να το άδικο! το θέμα είναι ότι το πάω το mac με 1000 το θέμα είναι ότι πρέπει να λύσω ψύλλο προβλήματα! να πω την αλήθεια μου λείπει το cubase 5... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να πω την αλήθεια βαρέθηκα τα blue screen και το format κάθε 15 του μηνα ;) βαρέθηκα το κώλυμα, το να μην μπορώ να έχω youtube και amplitube-guitar rig ανοιχτό παράλληλα και περίμενα το logic πολύ καλύτερο αλλα δεν! μπορεί για το logic να φταίω εγώ και να το άδικο! το θέμα είναι ότι το πάω το mac με 1000 το θέμα είναι ότι πρέπει να λύσω ψύλλο προβλήματα! να πω την αλήθεια μου λείπει το cubase 5... :(

 

Σε καταλαβαίνω πλήρως, αλλά να ξέρεις ότι το Logic είναι πολύ-πολύ καλό, οπότε ίσως αξίζει να προσπαθήσεις να το συνηθίσεις. Και μη νομίζεις ότι στο λέω ανώδυνα, εγώ χρησιμοποιώ το Reaper διότι επίσης δεν αντέχω το Logic...

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να αγοράσεις cdιέρα?Αγοράζεις κανονικά την έκδοση που κυκλοφορεί τωρα,κατεβάζεις από τo site της steinberg το cubase,φοράς το στικάκι περνάς τους κωδικούς και όλα κομπλέ.Ουσιαστίκα τους κωδικούς πληρώνεις και στο site είναι πάντα η έκδοση με τα τελευταία updates

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης δοκίμασα και το logic αλλα δεν μου τρέχει πολλά απαραίτητα plug ins και vst (καταραμένα 64bitα κλπ) κάποια γνώμη?

 

1. Αφου πηρες mac, και εχεις σκοπο να κανεις και αγορα daw software, εγω θα σου προτεινα με τα μισα λεφτα που κανει τουλαχιστον το Logic X, πως αξιζει η αγορα.

 

Επισης,

 

2. Οποιαδηποτε εφαρμογη μπορεις να την ανοιξεις σε 32bit.

Πατα cmd-I και επελεξε να ανοιγει σε 32.

 

 

Ακομα (αν κα δεν το προτεινω γιατι υπαρχει πολυ μεγαλος λογος που το mac os τρεχει 64bit) μπορεις να επανεκινησεις τον υπολογιστη πατωντας τα πληκτρα 3 και 2 συνεχομενα μαζι μεχρι να ακουσεις τον ηχο

 

Ετσι μπαινει το mac σε 32 bit

 

Και μην αγχωθεις, μολις ξανακανεις επανεκινηση επανερχεται στα 64 ως default

 

 

Συνοψιζοντας:

 

1. Σε 64bit το συστημα οσες εφαρμογες ειναι 64 τις τρεχει ετσι. Οσες ειναι 32 τις τρεχει ως 32.

 

2. Επιλεγεις σε καθε εφαρμογη πώς θες να δουλευει

 

;)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα!φιλε σε καμια περιπτωση μη γυρνας πισω σε γουιντος..το παλευα χρονια και παλι ειχα πολλα μικροπροβληματα που κατεληγαν εκνευριστηκα και σε σημειο να χασω πολλα πραγματα ακομα κ δουλεια..αν θες ντε και καλα κιουμπεης ή ψαξε για την εκδοση ΑΙ σπασμενη που υπαρχει..η αγορασε το..νομιζω σε μεταχειρισμενα το βρισκεις γυρω στα 150 το 5αρι..το λοτζικ ειναι καλη περιπτωση και μαθαινεται ευκολα..δικια μ γνωμη..ψαξε 64μπιτα προγραμματα, εχουν καλυτερο ηχο.η ετσι μ φαινεται τουλαχιστον...πλεον δουλευω με προ τουλς 10-11 με μαβερικς..και πιστεψε με εχω ηρεμησει...επισης μπορεισ να βαλεις υγουιντος μεσω του μπουτκαμπ και να χεις και το οεσεξ περιβαλλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα στο forum! αγόρασα πρόσφατα ένα mac mini (την έκανα την πατάτα αλλα ακόμα δεν το μετάνιωσα) και χρειάζομαι το cubase! πως μπορώ να το κατεβάσω νόμιμα επειδή το τελευταίο πράγμα που θέλω είναι να αγοράσω και cdιερά?? γενικά μήπως κανεις σας μπορεί να μου προτείνει κάποιο άλλο daw που να μοιάζει με το cubase? δουλεύω αποκλειστικά με αυτό από το 2006 οποτε δεν θα ήθελα να μπω στη διαδικασία να αλλάξω τόσο εύκολα! επίσης δοκίμασα και το logic αλλα δεν μου τρέχει πολλά απαραίτητα plug ins και vst (καταραμένα 64bitα κλπ) κάποια γνώμη?

 

Μόνο πατάτα δεν έκανες που πήρες mac mini..... είναι εργαλειάρα πέρα από την πλάκα.....Έχω χρόνια που ασχολούμαι με τα mini και είμαι ΥΠΕΡ ευχαριστημένος και μάλιστα σε πολύ απαιτητικά project....  :)

 

Όσο για το Logic λογικά για να μη σου τρέχει μερικά plugins θα δοκίμασες το Χ....Τσέκαρε το 9, μου τα τρέχει όλα τέλεια. Με το Χ είχα προβλήματα κι εγώ όπως και όλος ο κόσμος σε αυτον το τομέα με τα plugins....

 

Επίσης τα Pro Tools που αναφέρει ο φίλος είναι μακράν ότι καλύτερο κατα τη γνώμη μου αν μπορείς να το βρεις. Τα έχω δουλέψει πολύ και τώρα ετοιμάζομαι να τα αγοράσω.

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αν θες ντε και καλα κιουμπεης ή ψαξε για την εκδοση ΑΙ σπασμενη που υπαρχει..

 

Αγαπητε φιλε, ΔΕΝ μιλαμε για σπασμενα προγραμματα ΟΥΤΕ προτεινουμε για την αποκτηση τους ;)

 

(κανονισμοι του φορουμ)

 

 

Επισης, αφου υπαρχει με 80 € η εκδοση cubase elements για mac και windows και ειναι υπεραρκετη για αυτο που θελει, μπορει να παρει αυτη αν δεν θελει logic

 

Εδω:

http://www.thomann.de/gb/steinberg_cubase_elements_7.htm

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου