Προς το περιεχόμενο

απορία σε mac mini και cubase


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...σε καποιους ακομη ακουγονται οι επεξεργαστες, .....

 

;D ;D ;D ;D ;D

Θέλω blind test τώρα. Βρες τον επεξεργαστή, ποιός είναι intel ποιός είναι amd. Όποιος βρεί και το μοντέλο δώρο εξοχικό στο Malibu.

 

Φίλε μτ, αυτοί που λένε ότι ακούνε διάφορα λένε μπούρδες, απλά και όμορφα. Όπως σου είπε ο SF και σου λέω κι εγώ το τελικό αποτέλεσμα, αυτό που στέλνεται στην κάρτα ήχου δηλαδή είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ. Δεν υπάρχει mojo στα bits, πως αλλιώς να στο πω.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

χαχαχαχαχαχαχα! λοιπον εγω απλα ενιωσα διαφορα! ενταξει δεν ειπα πως αυτο θα καθορισει το αποτελεσμα σου!στο κατω κατω πολλα αγγιζουν και την υποκειμενικοτητα..τι να πω!απλα ειναι καλο εφοσον εχεις τη δυνατοτητα να τερματιζεις οτι εχεις στν κατοχη σ..!και αν ειναι να παρεις κατι καινουριο να παρεις το καταλληλοτερα για τα λεφτα που δινεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μτ, και όμως υπάρχει ένας απλός και επιστημονικά τεκμηριωμένος τρόπος να ελέγξεις αν το ηχητικό αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Null test λέγεται, μπορείς αν θέλεις να το ψάξεις, και ναι έχουν γίνει δοκιμές ανάμεσα σε διάφορα DAW συστήματα, μάλιστα αν θυμάμαι καλά ο γκουρού Νικόδημος είχε κάνει και εδώ ένα, με αποτελέσματα που δείχνουν πολλά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο φιλος μτ θα μπορουσε να εχει δίκιο αν υπάρχει σχέση μεταξυ τα μπιτ της εσωτερικης επεξεργασιας των plug-ins και των μπιτ του λειτουργικου συστηματος.

 

Αλλα το γεγονος οτι καποιος μπορει να χρησιμοποιησει περισσοτερα plug-ins κτλ κτλ δεν μπορει να παιζει κανενα ρόλο. Αλλωστε για αυτο υπάρχουν τα mixdown, render κτλ διαδικασια που δυσκολα μπορω να φανταστω καποιον να μπαινει τα τελευταια 5-7 χρόνια εκτος αν το'χει ριξει στα tablet ή αν μιξαρει των αρχοντα των δαχτυλιδιων :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ο μτ μπερδεύει τα 64-bit προγράμματα με 64-bit ηχογραφήσεις σε samples κλπ? Που εκεί υπάρχει διαφορά!

 

Super, άλλη μια νοιζιακή κόντρα! Gentlemen start your engines! (κάποιοι μαρσάρουν ήδη)

 

Και να μην αναφέρουμε το λοιπόν και το 2x32=64bit internal processing βλεπε StudioOne, Sonar κλπ (το διπλασίασμένο 32bit point εννοω)

 

Παραθέτω το πληροφορίες για το 64bit processing όπως τις αντιλαμβάνονται οι του Sonar:

 

The 64-bit Double Precision Engine provides greater resolution, meaning more accurate audio reproduction and more headroom. You'll especially notice the benefits of the 64-bit Double Precision Engine when working in large projects containing many audio tracks and plugs-ins. Your chances of clipping will be significantly reduced.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τωρα αν μιλαμε για καθαρα vst based μουσικη και....100 καναλια (αληθεια ΤΙ να τα κανει καποιος τα 100 καναλια ποτε μου δεν το καταλαβα) με 42 plug ins στο καθενα...)

 

Αυτο μου ξέφυγε :)  (αναρωτιέμαι όμως αν χρειαζεται όντως απαντηση..)

 

ειτε vst (η rtas οντας protoolατζής - εκει να δεις γαμ@στ@υρίδι@ για το ''low memory'' πριν τα 11) based παραγωγη είτε φυσικες ηχογραφήσεις….

8-10 κανάλια τύμπανα (και εννοειται το sampler το μιξάρεις εχοντας κάθε output σε ξεχωριστά aux)

6 ch πιάνο (θέση παίκτη-κοντα-μακρυα)

και από 2 ΌΛΑ τα υπόλοιπα, ε δεν είναι κάτι το 70ch ας πούμε…αλλα είναι off topic οποτε να μην επεκταθούμε άλλο σ' αυτό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι κλτερο..εγω πιστευω πως επηρεαζει τν ηχο... ιδεα μ..

 

φιλε μτ τον υπολογιστη σου μην τον χρησιμοποιείς μόνο για τα 64bit  ;D , γραφε και τιποτα στο νοιζ απ΄αυτόν, μας εβγαλες τα ματια, οκ τo καταλαβαμε, μπαινεις από κινητό! με αγαπη πάντα  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο μου ξέφυγε :)  (αναρωτιέμαι όμως αν χρειαζεται όντως απαντηση..)

 

ειτε vst (η rtas οντας protoolατζής - εκει να δεις γαμ@στ@υρίδι@ για το ''low memory'' πριν τα 11) based παραγωγη είτε φυσικες ηχογραφήσεις….

8-10 κανάλια τύμπανα (και εννοειται το sampler το μιξάρεις εχοντας κάθε output σε ξεχωριστά aux)

6 ch πιάνο (θέση παίκτη-κοντα-μακρυα)

και από 2 ΌΛΑ τα υπόλοιπα, ε δεν είναι κάτι το 70ch ας πούμε…αλλα είναι off topic οποτε να μην επεκταθούμε άλλο σ' αυτό.

 

 

περιεργο καποτε καναμε ΔΙΣΚΑΡΕΣ σε 16 καναλια analog.....και μας περισσευανε κι ολας... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιεργο καποτε καναμε ΔΙΣΚΑΡΕΣ σε 16 καναλια analog.....και μας περισσευανε κι ολας... ;D

 

Μπορεί να είχατε και τα λεφτά για να πληρώσετε….

 

εκτός κι αν ειναι να γραφoυμε μονο για μπασο-τύμπανα και κιθάρες.. δεν είναι ΟΛΗ η μουσικη drum-bass-guitar ομως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου