Προς το περιεχόμενο

Grunge: Jaguar ή Mustang


Προτεινόμενες αναρτήσεις

... Kαι η όλη του απέχθεια προς την προσκόλληση - πίστη - προτίμηση σε κάποιο κομμάτι του εξοπλισμού του (και προς τη μουσική βιομηχανία γενικότερα) υπογραμμίζεται από αυτή τη συχνή αλλαγή και καταστροφή εξοπλισμού...

Γνωριζοντας λιγα για τον Cobain, ποτε οι Νirvana δεν ηταν για μενα η "τρελη" μπαντα, δε νομιζω οτι συνειδητα δεν ειχε προσκοληθει καπου. Πιστευω οτι απλα ηταν θεμα χαρακτηρα. Εχω γνωρισει πολλους μουσικους που απλα θελουν να παιζουν, δε τους νοιαζει με τι θα παιξουν και πως θα ακουστουν.

 

Την καταστροφη οργανων την καταδικαζω απο οποιον και να προερχεται. Καταλοιπο μιας ηλιθιας rock ιδεολογιας, δειχνει μηδεν σεβασμο στους ανθρωπους που εργαστηκαν για να φτιαξουν το οργανο και σε οσους δεν εχουν τα χρηματα να αγορασουν ενα. Δεν εχω καθολου δημοκρατικες ιδεες για το συγκεκριμενο θεμα ουτε πιστευω στο ρητο "την πληρωσα την κανω οτι θελω". Οποιος καταστρεφει οργανα διαπρατει "εγκλημα" για μενα και το θεωρω υπερτατη βλακεια.

 

Για το συγκεκριμενο θεμα: Κιθαρα για συγκεκριμενο ειδος μουσικης δεν υπαρχει, παρε οποια κιθαρα αντεχει η τσεπη σου/σου αρεσει εμφανησιακα & ηχητικα/σε βολευει στο παιξιμο. Οσο για την αλλαγη μαγνητη, αν δεν παιξεις τη κιθαρα για μηνες σε διαφορετικους ενισχυτες και χωρους με διαφορετικα πεταλια και μεσα σε μπαντα ειναι αχρηστη η οποια αλλαγη μαγνητη. Μαγνητες αλλαζουμε για να "παμε" τον ηχο καπου αλλου συμφωνα με το δικο μας γουστο. Παιξε, ακου και μετα κρινε.

 

Aπλά προτείνει strat επειδή tele  με διπλο bridge είναι ιεροσυλία.

Σωστά?

Δεν υπαρχει ιεροσυλια στη μουσικη, η μουσικη δεν εχει και δεν πρεπει να εχει κανονες. Αποδειξη σε αυτο ειναι πολλες απο τις signature strat & tele που η Fender κυκλοφορει και εχουν τρελες μετατροπες οι οποιες εγιναν απο γνωστους κιθαριστες γιατι ετσι γουσταραν. "Φερτε" τα οργανα σας εκει που θελετε και ξεχαστε vintage correct και λοιπες παπαριες... Τα οργανα φτιαχθηκαν για να παιζονται, οχι για να τα προσκυναμε μεσα σε απο γυαλινες βιτρινες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Την καταστροφη οργανων την καταδικαζω απο οποιον και να προερχεται. Καταλοιπο μιας ηλιθιας rock ιδεολογιας, δειχνει μηδεν σεβασμο στους ανθρωπους που εργαστηκαν για να φτιαξουν το οργανο και σε οσους δεν εχουν τα χρηματα να αγορασουν ενα. Δεν εχω καθολου δημοκρατικες ιδεες για το συγκεκριμενο θεμα ουτε πιστευω στο ρητο "την πληρωσα την κανω οτι θελω". Οποιος καταστρεφει οργανα διαπρατει "εγκλημα" για μενα και το θεωρω υπερτατη βλακεια.

 

    Το καψιμο, σπασιμο, καταστροφη μιας κιθαρας ειναι κατι που ενοχλει και εμενα για ενα ομως και μοναδικο λογο: εν ετει 2000 (η και '90 μια και το θεμα μας ειναι ο Cobain) εχουν εκλειψει τελειως τοσο οι μουσικοι οσο και οι κοινωνικοι συμβολισμοι που αντικατοπτριζονταν στη σταση:

 

jimi_hendrix_biography.jpg

 

Kατα τα αλλα ουτε τα περι εγκληματος συνυπογραφω (περαν του εγκληματος κατα της αισθητικης) και ναι, την πληρωσα και οτι θελω την κανω............ ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)

 

δειχνει μηδεν σεβασμο στους ανθρωπους που εργαστηκαν για να φτιαξουν το οργανο και σε οσους δεν εχουν τα χρηματα να αγορασουν ενα.

 

...............Aν καποιος πολιτικος ηταν κιθαριστας αυτα τα λογια θα ταιριαζαν στην Παπαρηγα..... ;D ;D ;D ;D ;D  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

 

Δεν υπαρχει ιεροσυλια στη μουσικη, η μουσικη δεν εχει και δεν πρεπει να εχει κανονες. "Φερτε" τα οργανα σας εκει που θελετε και ξεχαστε vintage correct και λοιπες παπαριες... Τα οργανα φτιαχθηκαν για να παιζονται, οχι για να τα προσκυναμε μεσα σε απο γυαλινες βιτρινες.

 

+100000000000000000000000000000

 

 

 

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι οι Nirvana τα σπάγανε μετά τα live τους δεν είχε καμία σχέση με το "το πλήρωσα, είναι δικό μου και ότι θέλω το κάνω". Ήταν μια έκφραση οργής και ένα μέρος του όλου πακέτου του show που είχε ξεκινήσει από τις πρώτες τους μέρες που δεν είχαν ούτε λεφτά για βενζίνες.

 

Και στην τελική το τί κάνει ο καθένας πάνω στη σκηνή για να διασκεδάσει τον κόσμο είναι δικό του θέμα, αν είναι πετυχημένο συζητιέται ακόμα μετά από 15 χρόνια.

 

Καταλοιπο μιας ηλιθιας rock ιδεολογιας, δειχνει μηδεν σεβασμο στους ανθρωπους που εργαστηκαν για να φτιαξουν το οργανο και σε οσους δεν εχουν τα χρηματα να αγορασουν ενα.

 

ΕΛΕΟΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aστειευμόμενος μίλησα.Αν και για τους περισσότερους όλο το ''ζουμι'' στις τελε είναι το twang του κάτω μονόυ μαγνήτη.

 

Πειράζει που εμένα μου αρέσει η ενδιάμεση θέση με το S1 πατημένο (παράλληλη σύνδεση) στην telecaster μου ? Ή θα κατηγορηθώ?  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

(παρεπιπτώντως η μοναδική telecaster που με συγκίνησε είναι αυτή η custom vintage deluxe player που έχω, και τελευταία... η hot rod 52.. που έπαιξα πρόσφατα και πραγματικά μου άρεσε .. περίεργο...)

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D ;D

Αϊντε να δουμε που θα καταληξει..

Ετσι οπως παει το θεμα,στο τελος θα μπω σ'ενα μαγαζι,στο ασχετο, και θα του πω:

Δεν μαμιεσαι και συ κι η Jaguar,ο Cobain τα σπαγε γιατι ετσι γουσταρε.Και μετα θα φυγω κυριος και θα συνεχισω την βολτα μου..

Μου θυμιζει τ'ανεκδοτο με τον γρυλλο.(σσ.δεν μαμιεσαι κι'εσυ κι'ο γρυλλος σου).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D ;D

Αϊντε να δουμε που θα καταληξει..

Ετσι οπως παει το θεμα,στο τελος θα μπω σ'ενα μαγαζι,στο ασχετο, και θα του πω:

Δεν μαμιεσαι και συ κι η Jaguar,ο Cobain τα σπαγε γιατι ετσι γουσταρε.Και μετα θα φυγω κυριος και θα συνεχισω την βολτα μου..

Μου θυμιζει τ'ανεκδοτο με τον γρυλλο.(σσ.δεν μαμιεσαι κι'εσυ κι'ο γρυλλος σου).

 

 

.....και μετα θα πας να παρεις μια Yamaha απο τα Lidl και θα εισαι

κυριος  :D

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι οι Nirvana τα σπάγανε μετά τα live τους δεν είχε καμία σχέση με το "το πλήρωσα, είναι δικό μου και ότι θέλω το κάνω". Ήταν μια έκφραση οργής και ένα μέρος του όλου πακέτου του show που είχε ξεκινήσει από τις πρώτες τους μέρες που δεν είχαν ούτε λεφτά για βενζίνες.

 

Και στην τελική το τί κάνει ο καθένας πάνω στη σκηνή για να διασκεδάσει τον κόσμο είναι δικό του θέμα, αν είναι πετυχημένο συζητιέται ακόμα μετά από 15 χρόνια.

 

Καταλοιπο μιας ηλιθιας rock ιδεολογιας, δειχνει μηδεν σεβασμο στους ανθρωπους που εργαστηκαν για να φτιαξουν το οργανο και σε οσους δεν εχουν τα χρηματα να αγορασουν ενα.

 

ΕΛΕΟΣ!

 

Η επιτυχια, πωλησεις, δοξα κτλ με αφηνουν παντελως αδιαφορο οταν προκειται για μουσικη, οι μονοι κριτες το αυτι και η αισθητικη μου. Το οτι το συζηταμε αυτη τη στιγμη δε μου λεει κατι για τη ποιοτητα της μπαντας. Φυσικα και ειναι δικο τους θεμα τι εκαναν. Τους κρινω με τα δικα μου και μονο κριτηρια. Κι εγω κρινομαι και ολοι μας.

 

Ο καθενας εχει τις προτιμησεις του. Show??? Οταν παω να δω live παω για ν' ακουσω μουσικη. Δε με ενδιαφερει να δω τι παντελονια φορανε οι μουσικοι, ουτε να δω θεατρικες κινησεις και ψευτικες εκρηξεις οργης που αναπαραγονται καθε βραδυ σε καθε πολη. Το live για μενα σημαινει συναισθημα & επικοινωνια οχι επιδειξη. Οι Nirvana τα εσπασαν ακομα και στα MTV awards. Αν αυτο δεν ηταν μια προσχεδιασμενη κινηση εντυπωσιασμου τι ηταν? Αυθορμητη εκρηξη οργης?

 

Οργη προς τι? Οι ιδιοι διαλεξαν το δρομο τους. Υπεγραψαν σε μεγαλυτερη εταιρεια με συνεπεια μεγαλυτερες πωλησεις, αναγνωρησιμοτητα, συνεχεις περιοδιες και ολα τα θετικα και αρνητικα που ερχονται μαζι τους. Το πως το διαχειριστηκε ο καθενας απο τους τρεις Nirvana το βλεπουμε ακομα. Ηταν ομως δικη τους επιλογη τους.

 

Ελεος? Κανενα ελεος στoυς rock stars. Καποιοι οντως εργαστηκαν για να φτιαχθει το οργανο, καποιοι πολυ σκληρα βλ. εργατες σε Ασια. Το λιγοτερο που μπορει να κανει ενας μουσικος ειναι να τιμησει το οργανο με το να παιζει μουσικη, οχι να το καταστρεφει.

 

... και ναι, την πληρωσα και οτι θελω την κανω............ ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)

 

Σε μια κοινωνια καπιταλιστικη οπου το χρημα εξουσιαζει και ο σεβασμος σε βασικες αξιες εχει χαθει, η αποψη σου δυστυχως ειναι λογικη. Οπως λογικο ειναι να εχουμε φαινομενα συλλεκτων με εκατονταδες πανακριβες κιθαρες μεσα σε γιαλες και μουσικων με καμμια κιθαρα ή με πολυ χαμηλοτερης ποιοτητας κιθαρας. Δικαιωμα τους να κανουν οτι γουσταρουν, δικαιωμα μου να μη γουσταρω αυτη τη κατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθενας εχει τις προτιμησεις του. Show??? Οταν παω να δω live παω για ν' ακουσω μουσικη. Δε με ενδιαφερει να δω τι παντελονια φορανε οι μουσικοι, ουτε να δω θεατρικες κινησεις και ψευτικες εκρηξεις οργης που αναπαραγονται καθε βραδυ σε καθε πολη. Το live για μενα σημαινει συναισθημα & επικοινωνια οχι επιδειξη. Οι Nirvana τα εσπασαν ακομα και στα MTV awards. Αν αυτο δεν ηταν μια προσχεδιασμενη κινηση εντυπωσιασμου τι ηταν? Αυθορμητη εκρηξη οργης?

 

Όλη αυτή η παράγραφος δίχνει ότι δεν έχεις ιδέα τη θα πεί show και τη θα πεί να είσαι παγκόσμιο συγκρότημα! Και το ότι τα σπάσαν ακόμα και στα MTV awards δίχνει ότι ήταν αυθεντικοί, δεν έκαναν καμία επίδειξη και δεν τους ενδιέφερε να κάνουν.

 

Οργη προς τι? Οι ιδιοι διαλεξαν το δρομο τους. Υπεγραψαν σε μεγαλυτερη εταιρεια με συνεπεια μεγαλυτερες πωλησεις, αναγνωρησιμοτητα, συνεχεις περιοδιες και ολα τα θετικα και αρνητικα που ερχονται μαζι τους. Το πως το διαχειριστηκε ο καθενας απο τους τρεις Nirvana το βλεπουμε ακομα. Ηταν ομως δικη τους επιλογη τους.

 

Κοιτάς το δέντρο και κάνεις το δάσος! Την ίδια οργή που είχαν οι Ramones, οι Βeatles, ο Hendrix, οι Zeppelin και αλλάξαν ο καθένας με τον τρόπο τους την εποχή τους!

 

Ελεος? Κανενα ελεος στoυς rock stars. Καποιοι οντως εργαστηκαν για να φτιαχθει το οργανο, καποιοι πολυ σκληρα βλ. εργατες σε Ασια. Το λιγοτερο που μπορει να κανει ενας μουσικος ειναι να τιμησει το οργανο με το να παιζει μουσικη, οχι να το καταστρεφει.

 

 

Σε μια κοινωνια καπιταλιστικη οπου το χρημα εξουσιαζει και ο σεβασμος σε βασικες αξιες εχει χαθει, η αποψη σου δυστυχως ειναι λογικη. Οπως λογικο ειναι να εχουμε φαινομενα συλλεκτων με εκατονταδες πανακριβες κιθαρες μεσα σε γιαλες και μουσικων με καμμια κιθαρα ή με πολυ χαμηλοτερης ποιοτητας κιθαρας. Δικαιωμα τους να κανουν οτι γουσταρουν, δικαιωμα μου να μη γουσταρω αυτη τη κατασταση.

 

Νταξ τώρα τη να πώ, εδώ εκφράζεις καθαρά πολιτικές απόψεις που δεν έχουν νόημα εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλη αυτή η παράγραφος δίχνει ότι δεν έχεις ιδέα τη θα πεί show και τη θα πεί να είσαι παγκόσμιο συγκρότημα! Και το ότι τα σπάσαν ακόμα και στα MTV awards δίχνει ότι ήταν αυθεντικοί, δεν έκαναν καμία επίδειξη και δεν τους ενδιέφερε να κάνουν.

Ξερω πολυ καλα τι σημαινει show. Δουλευω σε τηλεοραση, θεατρικες παραστασεις και συναυλιες για αρκετα χρονια. Επειδη γνωριζω, ξερω οτι δεν ειναι για μενα. Εκφραζω μονο τη δικη μου αποψη, κανενος αλλου.

 

Κοιτάς το δέντρο και κάνεις το δάσος! Την ίδια οργή που είχαν οι Ramones, οι Βeatles, ο Hendrix, οι Zeppelin και αλλάξαν ο καθένας με τον τρόπο τους την εποχή τους!

Κανενας μουσικος δε καταφερε να επιφερει αλλαγες σε κοινωνικο και πολιτικο επιπεδο.

 

Νταξ τώρα τη να πώ, εδώ εκφράζεις καθαρά πολιτικές απόψεις που δεν έχουν νόημα εδώ.

Η καθε μας πραξη ειναι πολιτικη, δηλωνει και εκφραζει κατι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου