Προς το περιεχόμενο

Grunge: Jaguar ή Mustang


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Σόρι για το τεράστιο οφτόπικ. Για να επιστρέψω, αυτά που γράφει ο fleamail για τον εξοπλισμό του Cobain προέρχονται από εδώ: http://www.kurtsequipment.com/

 

Προέρχονται από τον ίδιο τον Ernie Bailey καθώς έχω την τιμή να τον γνωρίζω προσωπικά και φυσικά και από το link που έδωσες μιας και έχει βοηθήσει και ο ίδιος στην δημιουργία του site

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το παλικαρι που ζήτησε μια γνώμη για μια κιθάρα τι το ενδιαφέρουν οι διάφορες κοινωνικοπολιτικοοικονομικές απόψεις των υπολοίπων;

 

Δεν είναι soapbox το φόρουμ.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και για να απαντήσω στην αρχική ερώτηση μιας και το θέμα είναι "κιθάρα για grunge":

Μια strat είναι ότι πρέπει.Ο Cobain έπαιζε ώς επί το πλείστον με stratocasters στα live (ειδικά στο In Utero αν θυμάμαι καλά)

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aνοιγω 1 θεμα για ενα πραγμα,και απ'τις 4 σελιδες που εχουν γραφτει μονο η 1 αναφερεται σ'αυτο που λεει η επικεφαλιδα.

Δεν θελω να δωσω συνεχεια ,μονο 1 λεξη

ΕΛΕΟΣ

Τωρα στο θεμα.

Oσο πιο πολυ ασχολουμαι με την Squier Jagmaster τοσο πιο πολυ γλυκαινομαι,μαλλον λογο της τιμης της.Παντως τεχνικα χαρακτηριστικα που διαβασα εχει τα ιδια με την αμερικανα strat(σωμα-ταστιερα-radius-scale κ.τ.λ).

Αλλα προφανως τα επι μερους υλικα και η συναρμογη πρεπει να'ναι για τον λουτσο..

Τωρα για στρατ παλι δεν ξερω.2η στρατ?Ελεγα ν'αλλαξω λιγο σχημα και παραστασεις γί'αυτο κοιταζα προς jaguar style guitars.

Ασε που δεν θα χει αυτο το twang στα κοφτα καθαρα ρυθμικα μερη που χρειαζομαι ως επι το πλειστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tότε πάρε αυτό:

http://cgi.ebay.de/ORIG-FENDER-JAG-STANG-KURT-COBAIN-SIGNATURE_W0QQitemZ300170623300QQihZ020QQcategoryZ156016QQrdZ1QQssPageNameZWD1VQQcmdZViewItem

...αν και τα χρήματα είναι αρκετά γι'αυτο που είναι  ;)

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tότε πάρε αυτό:

http://cgi.ebay.de/ORIG-FENDER-JAG-STANG-KURT-COBAIN-SIGNATURE_W0QQitemZ300170623300QQihZ020QQcategoryZ156016QQrdZ1QQssPageNameZWD1VQQcmdZViewItem

...αν και τα χρήματα είναι αρκετά γι'αυτο που είναι  ;)

 

Νομίζω η jagstang δεν του είχε πολυ-αρέσει τελικά, παρ'ολο που ηταν δική του επινόηση..

 

Άποψη μου πάντως ειναι να πάρεις ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ φεντερίσια απ'τις κλασσικές (τελε, στρατ) ή καμια jagmaster, και να αλλαξεις τον bridge μαγνήτη με κάποιον "αξιο"  :P . Αν είσαι διατεθημένος να δώσεις παραπάνω λεφτά και γουστάρεις, χτυπάς mustang/jaguar, αλλά θεωρώ πως αν δεν σε ενδιαφέρει το θέμα απο αισθητικής άποψης, δεν αξίζει τον κόπο γι'αυτο που τη θες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Νομίζω η jagstang δεν του είχε πολυ-αρέσει τελικά, παρ'ολο που ηταν δική του επινόηση..

 

 

Η jagstang που έχει κυκλοφορήσει έχει πάρα πολλά λάθη που δεν πρόλαβαν να διορθωθούν ποτέ (έλλειψη tummycut, λοξός bridge μαγνήτης, intonation) αλλά η fender την έβγαλε στην αγορά για να βγάλει λεφτά. Αν εξαιρέσεις τους απαίσιους μαγνήτες και το απαίσιο vibrato(το οποίο πανεύκολα "ακυρώνεται") μπορείς να την κάνεις να παίζει σωστά.  Είμαι κάτοχος μιας πολλά χρόνια τώρα (πρώτη μου κιθάρα) και δεν θα σου την πρότεινα, πολύ μπελάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άποψη μου πάντως ειναι να πάρεις ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ φεντερίσια απ'τις κλασσικές (τελε, στρατ) ή καμια jagmaster, και να αλλαξεις τον bridge μαγνήτη με κάποιον "αξιο"  :P . Αν είσαι διατεθημένος να δώσεις παραπάνω λεφτά και γουστάρεις, χτυπάς mustang/jaguar, αλλά θεωρώ πως αν δεν σε ενδιαφέρει το θέμα απο αισθητικής άποψης, δεν αξίζει τον κόπο γι'αυτο που τη θες.

 

Υστερα απο περαιτερω ψαξιμο και διαβασμα επι του θεματος,

αλλα και μιας αναθεωρησης για το ειδος της μουσικης που θα χρησιμοποιειται η συγκεκριμενη κιθαρα,

κατεληξα στο εξης συμπερασμα:

 

http://guitare.playback-europe.com/fender_japan-mustang_69_sonic_blue-7891.html

 

Το στυλ μουσικης θα ειναι grunge , alternative rock , stoner rock , psychedelic rock , experimental (πειραματισμος).

Oποτε θελω μια καλη αξιοπιστη κιθαρα που θα τα'χει ολα απ'το εργοστασιο ,χωρις να χρειαστει να πειραξω κατι αλλο πανω της(περα ισως απο καποιον humbucker μαγνητη στην θεση bridge και συγκεκριμενα Dimargio super distortion ή Seymour Duncan JB-4).

Σε αντιθεση με το να επαιρνα καποια Squier οπου,αργα ή γρηγορα ,μ'αυτα που θα πρεπε να βαλω πανω για να γινει ανθρωπινη,θα ξεπερνουσε το budget των 500 ευρω τουλαχιστον !(διαβασα 1 παρομοιο θεμα εδω μεσα για αναβαθμιση 1 squier strat ;) )

M'αυτη την κιθαρα,λοιπον,μπορει να πληρωσω κατι τις παραπανω αλλα παιρνω καλο πραμα ρε αδερφε ..

Τωρα θα μου πει καποιος,

γιατι δεν παιρνεις 1 μεταχειρισμενη Fender strat mexico με διπλο κατω,να κανεις την δουλεια σου??

Και η απαντηση ειναι: ΓΟΥΣΤΑΡΩ SONIC BLUE JAPAN MUSTANG TΟΥ COBAIN...

Βεβαια θ'ακολουθησει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ και η FENDER BAJA TELECASTER-ΜΕ ΛΕΝΕ SUPERFUNK ,αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα..

Αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα ήταν να δοκιμάσεις την Mustang πρώτα γιατί το Short scale μπράτσο της μπορεί να μην σε βολέψει καθόλου, κατα τ'άλλα η japan είναι μια χαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου