Προς το περιεχόμενο

Grunge: Jaguar ή Mustang


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aστειευμόμενος μίλησα.Αν και για τους περισσότερους όλο το ''ζουμι'' στις τελε είναι το twang του κάτω μονόυ μαγνήτη.

 

Πειράζει που εμένα μου αρέσει η ενδιάμεση θέση με το S1 πατημένο (παράλληλη σύνδεση) στην telecaster μου ? Ή θα κατηγορηθώ?  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

 

 

 

 

Aν ήταν στο χέρι μου οι τέλε θα είχαν τον διακόπτη κολλημένο με super glue στη μέση.Αντε να πήγαινε και πίσω για τους περιεργους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

fleamail σε βρίσκω απότομο έναντι του odis. Του λες ότι δεν έχει ιδέα του τι σημαίνει show και του τι σημαίνει να είσαι παγκόσμιο συγκρότημα επειδή αντιτίθεται ιδεολογικά στην καταστροφή μουσικών οργάνων; Και λες και "έλεος"; Σε βρίσκω out of line απέναντι σε μια κόσμια και λεπτομερώς εκφρασμένη άποψη.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fleamail σε βρίσκω απότομο έναντι του odis. Του λες ότι δεν έχει ιδέα του τι σημαίνει show και του τι σημαίνει να είσαι παγκόσμιο συγκρότημα επειδή αντιτίθεται ιδεολογικά στην καταστροφή μουσικών οργάνων; Και λες και "έλεος"; Σε βρίσκω out of line απέναντι σε μια κόσμια και λεπτομερώς εκφρασμένη άποψη.

 

 

 

Σας παρακαλώ,σταματήστε να με μπερδευετε ...με όλους τους άλλους.

Με τον kostasP διαφωνει ο fleamail,όχι με εμένα...

Μα καλά με αγαπάτε τόσο πολύ που βλέπετε παντου το ονομά μου? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθενας εχει τις προτιμησεις του. Show??? Οταν παω να δω live παω για ν' ακουσω μουσικη. Δε με ενδιαφερει να δω τι παντελονια φορανε οι μουσικοι, ουτε να δω θεατρικες κινησεις και ψευτικες εκρηξεις οργης που αναπαραγονται καθε βραδυ σε καθε πολη. Το live για μενα σημαινει συναισθημα & επικοινωνια οχι επιδειξη. Οι Nirvana τα εσπασαν ακομα και στα MTV awards. Αν αυτο δεν ηταν μια προσχεδιασμενη κινηση εντυπωσιασμου τι ηταν? Αυθορμητη εκρηξη οργης?

 

Όλη αυτή η παράγραφος δίχνει ότι δεν έχεις ιδέα τη θα πεί show και τη θα πεί να είσαι παγκόσμιο συγκρότημα! Και το ότι τα σπάσαν ακόμα και στα MTV awards δίχνει ότι ήταν αυθεντικοί, δεν έκαναν καμία επίδειξη και δεν τους ενδιέφερε να κάνουν.

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον KostasP.

 

Και εχώ δε μπορώ να βλέπω fake θυμούς και δήθεν αντίσταση στο κατεστημένο, ενώ στην πραγματικότητα είναι απλά ένα μέρος του show* ::)

 

Αντίστοιχα, μου θυμίζει τον Βουρλιώτη (Going Through) o οποίος "καυτηριάζει" την αδικία, τη φτώχεια, τον κομφορισμό, την άνιση κατανομή πλούτου, τους "δήθεν" κλπ κλπ, και ο ίδιος είναι πρώτο όνομα στα μπουζούκια κάθε σαιζόν + του ότι είναι μεγαλομέτοχος της PUMA... (Άραγε πώς έγιναν "εν μια νυκτί" μόδα τα PUMA;;;; Μας ήρθε θεϊκή έμπνευση σε όλους ταυτόχρονα;)

Όλα είναι θέμα μάρκετινγκ και show κατά τη γνώμη μου... ::)

 

Ή δέχεσαι τέτοιες "συμπεριφορές", ή τις ανέχεσαι, ή τις απορρίπτεις τελείως.

 

Εγώ ανήκω στην 3η κατηγορία. 8)

 

*Θυμήθηκα τον Pete Townsend, ο οποίος σε ένα live έσπασε την κιθάρα από τα νεύρα του (νομίζω εξαιτίας μιας γκόμενας...) και το γεγονός μαθεύτηκε. Από τότε, όσοι πήγαιναν στα live των WHO, περίμεναν πώς και πώς να δουν τον "μανιακό κιθαρίστα που τα σπάει". Κι ο...Πετράκος αποφάσισε να δίνει στο κοινό του..."άρτον και θεάματα":

 

Pujjy9OjCi.jpg

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fleamail σε βρίσκω απότομο έναντι του odis. Του λες ότι δεν έχει ιδέα του τι σημαίνει show και του τι σημαίνει να είσαι παγκόσμιο συγκρότημα επειδή αντιτίθεται ιδεολογικά στην καταστροφή μουσικών οργάνων; Και λες και "έλεος"; Σε βρίσκω out of line απέναντι σε μια κόσμια και λεπτομερώς εκφρασμένη άποψη.

 

Δεν είμαι απότομος, απλά πολλοί εκφράζουν μια γνώμη χωρίς να γνωρίζουν 5-10 πράγματα! Αν δηλαδή πιστεύεται ότι είναι μόνο η μουσική που πουλάει ε τότε πάω πάσο ρε παιδιά, μαλλον εγώ έχω το πρόβλημα!

 

Και εχώ δε μπορώ να βλέπω fake θυμούς και δήθεν αντίσταση στο κατεστημένο, ενώ στην πραγματικότητα είναι απλά ένα μέρος του show*

 

Συγκρήνεις αυτό που κάνανε oi Nirvana με την κοροιδία τον Βουρλιώτη και το θεωρείς και fake? Ε έλεος θα σκίσω τα πτυχία μου  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεος? Κανενα ελεος στoυς rock stars. Καποιοι οντως εργαστηκαν για να φτιαχθει το οργανο, καποιοι πολυ σκληρα βλ. εργατες σε Ασια. Το λιγοτερο που μπορει να κανει ενας μουσικος ειναι να τιμησει το οργανο με το να παιζει μουσικη, οχι να το καταστρεφει.

 

... και ναι, την πληρωσα και οτι θελω την κανω............ ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)

 

Σε μια κοινωνια καπιταλιστικη οπου το χρημα εξουσιαζει και ο σεβασμος σε βασικες αξιες εχει χαθει, η αποψη σου δυστυχως ειναι λογικη. Οπως λογικο ειναι να εχουμε φαινομενα συλλεκτων με εκατονταδες πανακριβες κιθαρες μεσα σε γιαλες και μουσικων με καμμια κιθαρα ή με πολυ χαμηλοτερης ποιοτητας κιθαρας. Δικαιωμα τους να κανουν οτι γουσταρουν, δικαιωμα μου να μη γουσταρω αυτη τη κατασταση.

 

Oπως ξαναειπα ολα αυτα μου φαινονται λιγο.....

 

20050705205500_che-guevara-soviet-u.jpg

 

Δικαιωμα σου να μην σου αρεσει η κατασταση αυτη αλλα.....μου ειναι λιγο δυσκολο να επιχειρηματολογησω κατα της αγορας ακινητων, μετοχων, κιθαρας ως μορφη επενδυσης...εξαλλου το αρχικο σου προβλημα νομιζω ηταν αλλο........Εκτος εαν προτεινεις την αναβιωση και μετεξελιξη της Wartburg σε κατασκευαστη κιθαρων για ολο το ποπολο...... ..

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρήνεις αυτό που κάνανε oi Nirvana με την κοροιδία τον Βουρλιώτη και το θεωρείς και fake? Ε έλεος θα σκίσω τα πτυχία μου  :D

 

 

Όχι τώρα που το ξαναβλέπω δεν είναι καθόλου fake... ::)

http://www.youtube.com/watch?v=5H29jYSIVhU

 

;D ;D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί το κάνετε major θέμα το σπάσιμο οργάνων.. δικά τους είναι και τα σπάνε,

είτε είναι μέρος του show είτε νεύρα οργή στάση κατά του politically correct των καλλιτεχνών κλπ κλπ. (θα ήθελα να δω π.χ συμφωνική να τα σπάει στο τέλειωμα o βιολιτζής :P :P )

 

Χθες στo Gagarin αν τα έσπαγε ο κιθαρίστας του support θα τον καταλάβαινα γιατί ήταν χάλια ο ήχος του. Μετά πάλι ο κιθαρίστας των Puressense απο την αποπνικτική ατμόσφαιρα και τον χάλια εξαερισμό επίσης..

 

Και άντε μετά θα συζητούσαμε για τα fake shows με σπασίματα οργάνων στα live των puressense..  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tην έχω διαβάσει λεπτομερώς την ιστορία του Τοwnshend (νομίζω με περιγραφή του ίδιου): σε ένα από τα πρώτα σόου τους σε βρετανικό έδαφος είχαν βρεθεί σε ένα κλαμπάκι χαμηλοτάβανο (σκεφτείτε το Αν όσοι έχετε πάει). Όντας υπερκινητικός αυτός όπως πάντα, σε κάποια στιγμή προσπαθεί να γυρίσει την κιθάρα με φόρα γύρω από το σώμα του (ξέρετε, η κίνηση "κομπολόι"). Όμως το headstock της, λόγω περιορισμένου ύψους της σκηνής, χτυπάει στο ταβάνι. Εκείνος γίνεται ρεζίλι μπροστά στο κοινό που γενικά ήταν χλιαρό (και νομίζω ότι είπε αυτολεξεί ότι η σκέψη των γέλιων του κοινού που πέρασε από το μυαλό του ήταν "Kαλά να πάθεις που ήθελες και ποζεριές"!!!!!) Από τα νεύρα του λοιπόν πιάνει την κιθάρα του κι αρχίζει να την κοπανάει με μανία μέσα σε τόνους feedback απ΄το σήμα που εξακολουθεί να βγαίνει από τα συντρίμμια.  Όμως η επίδραση αυτής της αυθόρμητης κίνησης στο κοινό ήταν υπεράνω περιγραφής: χωρίς να καταλάβει κανείς τι έγινε, όλοι ξαφνικά σεληνιάστηκαν & τρελάθηκαν με το σόου και με τη μουσική, κάτι που βεβαίως παρατήρησε ο Τοwnshend και που εφάρμοσε κατά κόρον μετά.

 

Nα σημειώσω ότι το πιο φαντασμαγορικό σόου που έχω δει ποτέ, μια συναυλία των AcDc στο Milton Keynes στη Βρετανία το 2001 (η μοναδική συναυλία τους στη Βρετανία εκείνη την εποχή, ξεκινώντας σαν σόλο και καταλήγοντας με σαπόρτ Megadeth, Offspring και Queens Of The Stone Age) ήταν χωρίς ούτε μια απώλεια μουσικού οργάνου. Πυροτεχνήματα, εκρήξεις χαρτοπόλεμου, γιγαντοοθόνες με βίντεο ειδικά φτιαγμένα για τη συναυλία, τηλεοπτικό συνεργείο με 8 κάμερες, διάδρομος 50 μέτρων στη μέση του κοινού που οδηγούσε σε ένα πύργο ύψους τριων ορόφων πολυκατοικίας που ανέβαινε ο Young παίζοντας ασύρματα, γιγάντια αγάλματα του Angus να μπαινοβγαίνουν στη σκηνή, θεόρατες καμπάνες τόννων να κατεβαίνουν στη σκηνή για το Hells' Bells, μια ΦΟΥΣΚΩΤΗ ΚΟΥΚΛΑ 25 μέτρων μιας παχουλής γυναίκας... ελευθέρων ηθών με ζαρτιέρες να κουνάει μια χούφτα δολλάρια στο κοινό στο "What Do You Do For Money, Honey", μια κανονάρα για το "For Those About To Rock We Salute You", εκρήξεις και φλόγες για το "Shot Down In Flames" και το "Ηell Ain't A Bad Place To Be"...

 

Θα μου πειτε, ωραία όλα αυτά αλλά αν δεν έχεις μπάτζετ εκατομμυρίων τι κάνεις; Στο χέρι του καθενός είναι να φτιάξει groove και να επικοινωνήσει με το κοινό, κι ας αφήσουμε τις καταστροφές για μια άλλη μέρα... Ακόμη θυμάμαι μια συναυλία των Bodycount που δεν είχε ούτε ειδικά εφφέ, ούτε σπασίματα, κι όμως ήταν τόσο ηλεκτρισμένη που σου έδινε την εντύπωση ότι αν έκανες ένα τσαφ με τον αναπτήρα σου θα γινόταν έκρηξη.

 

 

 

Σόρι για το τεράστιο οφτόπικ. Για να επιστρέψω, αυτά που γράφει ο fleamail για τον εξοπλισμό του Cobain προέρχονται από εδώ: http://www.kurtsequipment.com/

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία αυτά που γράφεις Bloody αλλά κανείς δεν είπε να πιάσουμε και να σπάμε τα όργανα μας! Έτσι κι αλλιώς αυτό το κάνανε πολύ λίγοι με αυθεντικότητα(Ηendrix, Who, Nirvana) και σε εποχές που έχουν περάσει!

 

Τώρα ο κόσμος θέλει αυτά που περιγράφεις εσύ ως show παραπάνω. Μην ξεχνάμε πως στην Αμερική πλέον σχεδόν σε όλες τις συναυλίες έχουν καθήσματα μέχρι την πρώτη σειρά! Και αν προσέξεις στο video που έβαλε ο Ηλίας οι τύποι κάνουν stage dive στα βραβεία MTV. Σκέψου τώρα αν πάει κάποιος και το κάνει αυτό τον έχουν βάλει μέσα, διότι έχει ψηφιστεί και αντίστοιχος νόμος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου