Προς το περιεχόμενο

Δεν βρίσκει τα VST


simboy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικά' date=' ιδανικό είναι να έχεις ένα ξεχωριστό σκληρό δίσκο για το λειτουργικό και τα προγράμματα, ένα για τα samples και ένα για τα audio αρχεία που ηχογραφείς.[/quote']

 

Χμμμμ αυτό μπορώ να το πετύχω με το magic partition ? ή θα γίνει το έλα να δεις μετά ?

Υπάρχει λύση να καθαρίσω την registry και γενικώς τα πάντα από vst από το a partition ώστε να τα αναγνωρίσει σαν ολοκαίνουργια εγκατάσταση το pc ?

Επίσης μπορείτε να μου πείτε γιατί κάποιοι ήχοι ακούγονται από το Midi ενώ στο ξεκάρφωτο κάποιοι όχι ?

( θα πουλήσω το κομπιούτερ και θα πάρω τουμπερλέκι )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εννοώ αυτό που γράφω: ξεχωριστούς δίσκους, όχι ξεχωριστά partitions, αν και αυτή ίσως είναι η δεύτερη καλύτερη λύση.

 

Όσον αφορά το registry, δε γνωρίζω. Πιθανώς ο Γεράσιμος να μπορεί να σου προτείνει τι να κάνεις. Συνή8ως, πάντως, τα VST plug-ins είναι απλώς .dll που μπορείς να τα βάλεις χειροκίνητα στο VST folder και ο VST host σου τα αναγνωρίζει αυτόματα. Αν όμως έχουν δικό τους installer, μάλλον θα έπρεπε να κάνεις un-install και re-install για να είσαι πιο ήσυχος.

 

Φαίνεται, πάντως, ότι έχεις κάνει το PC σου ένα τεράστιο χάος. Θα σε συμβούλευα να βρεις κάποιον έμπειρο και έμπιστο που να μπορεί να σε βοηθήσει να το στήσεις.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπάχαλο :)

 

Να προσθέσω σε αυτά που έγραψαν ο Wow! και ο akisd28:

 

Κάθε ένα plug-in αποτελείται από 2 κομμάτια: το core κομμάτι και τους adaptors. Σε πολλές περιπτώσεις αυτά τα δύο είναι ένα και μόνο .dll. Αυτά τα δύο μπορούν να εγκατασταθούν σε διαφορετικά μέρη και επικοινωνούν μεταξύ τους μέσω της registry η οποία δείχνει στο ένα που βρίσκεται το άλλο.

 

Όταν λοιπόν εγκαθιστάς ένα plug-in, τότε αυτό (ίσως να) φτιάχνει έναν φάκελο στο "Program Files" για το core, δηλαδή για όλη την λειτουργικότητα του (και τα samples αν έχει) και στη συνέχεια εγκαθιστά και τους adaptors στα κατάλληλα folders. Αυτοί οι adaptors είναι τα dll για VST, VSTi, DX, DXi, RTAS κλπ κλπ κλπ.

 

Στην περίπτωση που υπάρχουν ξεχωριστοί core και adaptors, τότε οι adaptors είναι εξαιρετικά μικροί, της τάξης των KB και δεν πρέπει να σε απασχολούνε χωρικά. Σε περιπτώσεις που core και adaptors είναι απλώς ένα dll, τότε μπορεί να πιάνει μερικά ΜΒ. Πάντως, στις περιπτώσεις των "μεγάλων" plug-ins, ειδικά των instruments, core και adaptors είναι χώρια.

 

Αυτά όλα φυσικά εσύ δεν τα καταλαβαίνεις, γίνονται αυτόματα με την εγκατάσταση. Μερικές φορές όμως η εγκατάσταση σε ρωτάει να της πεις που είναι το κάθε directory.

 

Με βάση λοιπόν τα παραπάνω, πρόσεξε λίγο τις ενέργειες που κάνεις. Θα σου πρότεινα να απεγκαταστήσεις το ACID και τα plug-ins, να κάνεις ένα system restore αν έχεις Windows XP σε κάποιο παλαιτότερο χρονικό σημείο και να τα ξαναεγκαταστήσεις όπως θέλεις.

 

Το γεγονός ότι έχεις ήδη 2 partition σε διευκολύνει στο να κάνεις format πάντως, καθώς θα το κάνεις μόνο στο 1 partition, αυτό που έχει τα Windows XP. Το άλλο θα το αφήσεις ανέπαφο. Το μόνο "κόστος" θα είναι η επανεγκατάσταση όλων των προγραμμάτων, αλλά αν είναι τόσο χάλια το σύστημα, αξίζει τον κόπο.

 

Ελπίζω να βρεις άκρη,

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως η καλύτερη λύση είναι το format. Ναι είναι λίγο επίπονο αλλά είναι πάντα καλύτερο να στήσεις το μηχάνημα από την αρχή παρά να πειράξεις το ήδη υπάρχον, κυρίως αν είναι σε άσχημη κατάσταση όπως το περιγράφεις. Κράτα ένα καλό back up και αφιέρωσέ του λίγο χρόνο και εκείνο θα στο ανταποδώσει :wink: .Το partition magic είναι ημίμετρο και αν και εύκολο στη χρήση αν δεν ξέρεις ΑΚΡΙΒΩΣ τι κάνεις θα σε οδηγήσει σε αναγκαστικό format. Δεν το προτείνω γιατί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να καταλήξουν άσχημα τα πράγματα. Πάρε έναν 80GB σκληρό (κάτι παραπάνω από 60 ευρώ) και θα βρεις την υγεία σου σίγουρα.

 

Βέβαια αν το παλέψεις θα το διορθώσεις όπως το έχεις τώρα αλλά ο χρόνος που θα σου πάρει θα είναι ο ίδιος με το να κάνεις format, το οποίο και σε σύντομο χρονικό διάστημα δεν θα το αποφύγεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά σιγά πείθομαι :(

Να έχω ένα σκληρό μόνο για τα VST δηλαδή ...... αχ πάλι έξοδα ......

θα μου πείτε σιγά τα έξοδα ..... έχω ανοιχτεί πολύ τώρα τελευταία .....

Ευχαριστώ για τον κόπο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να έχω ένα σκληρό μόνο για τα VST δηλαδή ......

 

Δεν χρειάζεται να πάρεις δεύτερο δίσκο. Χρειάζεται να στήσεις σωστά το μηχάνημα σου. Αν δεν ξέρεις πως, ψάξε λίγο το Noiz (στο Computers και στα άρθρα), το Internet και ρώτα.

 

Ο δεύτερος δίσκος έχει νόημα αν έχεις πρόβλημα απόδοσης, όχι αν έχει γίνει μαντάρα το λειτουργικό σου.

 

Επίσης, μην εγκαθιστάς ό,τι βρίσκεις. Στήσε ένα μουσικό PC.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Simboy, δε νομίζω ότι είπε κανείς να έχεις δεύτερο δίσκο για τα VST - δε θα αποκομίσεις κανένα όφελος από αυτό.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Simboy' date=' δε νομίζω ότι είπε κανείς να έχεις δεύτερο δίσκο για τα [b']VST[/b] - δε θα αποκομίσεις κανένα όφελος από αυτό.

 

Βρε συ εσύ μου το είπες εκτός κιαν δεν κατάλαβα σωστά δες το μήνυμά σου στην πρώτη σελίδα το τελευταίο αυτό δεν μου είπες ? ή εγώ δεν κατάλαβα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε εσύ μου το είπες στο τελευταίο μήνυμα της πρώτης σελίδας ή εγώ δεν κατάλαβα ?

Συγνώμμη που ξαναμπήκε το μήνυμα μου βγάζει από χτες το εξής μήνυμα το φόρουμ όταν κάνω ποστ

"Internal Server Error

The server encountered an internal error or misconfiguration and was unable to complete your request.

Please contact the server administrator, [email protected] and inform them of the time the error occurred, and anything you might have done that may have caused the error.

 

More information about this error may be available in the server error log.

"

και ξαναγράφω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που σου είπε ο akisd28 είναι ότι η τοποθέτηση των plugins σε άλλο δίσκο έχει νόημα μόνο αν αυτά τα plugins είναι samplers. Σε αυτή την περίπτωση ΙΣΩΣ θα ήθελες να βάλεις τα samples σε άλλο δίσκο, για να βελτιωθεί η ταχύτητα ανάγνωσής τους. Τα ίδια τα plugins (για τα οποία σου μιλήσαμε εκτενώς όλοι, περιγράφωντας τι είναι και που είναι) δεν έχει νόημα να τα μετακινήσεις. Πρόσεχε τι διαβάζεις αλλιώς θα αργήσεις να βγάλεις άκρη.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου