Προς το περιεχόμενο

Πεταλιέρα για αρχάριο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν είναι όπως τα λένε, αλλά στι site της Digitech λέει για την  RP50:

 

Then we made sure that the RP50's user interface was so simple a drummer could operate it (well most drummers, anyway).

 

Και μετά λέμε ποιός βγάζει τα ανέκδοτα για τους τουμπανιέρηδες.......

 

Στο θέμα μας: η RP80 μου φαίνεται καλύτερο value for money, μιας και εκτός από το expression pedal περιέχει και το power supply που η RP50 δεν έχει.

 

Τίμιο εργαλείο το RP80. Του είχα βγάλει τρία χρόνια την ψυχή πριν μπω στο αμαρτωλό club. Κάνει πολύ περισσότερα απ'όσα φαίνονται, και η τιμή του είναι πλέον εντελώς της πλάκας. ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον από πάνω μου (μόνο που εγώ δεν έχω tonelab). Την RP-80 την είχα για 2 χρόνια και την είχα λιώσει. Είναι σχεδόν τσάμπα και θα σε βγάλει ασπρομούρη! Το βασικότερο όμως που θα σου προσφέρει είναι ότι θα μάθεις τα effects και όταν κάποια τιγμή θα το γυρίσεις (στα πεταλάκια εννοώ φυσικά) θα ξέρεις σε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό τι να ψάξεις και πως θες να ακούγεται αυτό. Με λίγα λόγια θα δημιουργήσεις ένα πολύ χρήσιμο σημείο αναφοράς!

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι βλέπω σε κριτικές σε γνωστό ... αμαρτωλό σαϊτ, όλα καλά και ωραία αλλά οι παραμορφώσεις του είναι το μελανό του σημείο, ισχύει παίδες; Γιατί αυτοψήθηκα να την πάρω!  ;D

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι βλέπω σε κριτικές σε γνωστό ... αμαρτωλό σαϊτ, όλα καλά και ωραία αλλά οι παραμορφώσεις του είναι το μελανό του σημείο, ισχύει παίδες; Γιατί αυτοψήθηκα να την πάρω!  ;D

 

Κι όμως, δεν είναι καθόλου κακές. Αν μη τι άλλο, είναι σαφώς πάνω από οποιοδήποτε βρώμικο κανάλι "οικιακού" solid state combo έχω ακούσει. Κι αυτό νομίζω ότι είναι υπεραρκετό σε αυτή την κατηγορία τιμής.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αλήθεια είναι ότι ήταν πολύ λίγο Gigitech... Αλήθεια πολύ λίγο. Εγώ δεν είχα και φως (λάμπα) τότε και ίσως να ακούγονταν καλύτερα σε λάμπα κι έτσι όμως, την έκανα τη δουλειά μου. Υπήρχε κι ένα μέρος στο φόρουμ της Digitech στο οποίο πολλοί πόσταραν ρυθμίσεις για να πετύχεις τον ήχο συγκεκριμένων τραγουδιών, με μεγάλη επιτυχία ορισμένες φορές. Αυτό πάντως που θυμάμαι πολύ έντονα είναι ότι τα εργοστασιακά σετάκια που είχε ήταν για πολλά κλάματα.

 

Άστο ρε Κώστα... Πάρε μια tonelab να ησυχάσεις... ;D ;D ;D  :P :-X

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώραία, βρήκα τι δώράκι θα μου πάρω τον άλλο μήνα!

Βασικά η τόνελαμπ μου πέφτει ψιλοακριβή για τώρα.

Και να φανταστείς ότι η έπιφον είναι σε φάση διαλύσης, έχω ξηλώσει τα πάντα για να βάλω μαγνητούδια τον άλλο μήνα. Τέσπα.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ όταν έψαχνα (οικονομικό) πολυεφέ ήμουν μεταξύ του RP80 και του V-AMP που τότε παίζαν πάνω κάτω στην ίδια τιμή... τελικά πήρα το 2ο και με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο μέχρι τώρα... καθαρά έχει αρκετά καλά, και τα περισσότερα εφέ είναι αξιοπρεπή τουλάχιστον.. (το κομπρεσσορα δεν έχω καταφέρει να δουλέψω σωστά ακόμα... μπορεί να φταίει αυτός, μπορεί και εγώ :)) στα βρώμικα βγάζει ένα ψιλοτζιτζικέ noise αλλά μόνο σε high gain καταστάσεις... Επίσης πολύ καλό είναι οτι μπορείς να πειράξεις τα preset από το pc, πράγμα που σου λύνει πραγματικά τα χέρια αφού το Ιnterface είναι λίγο δύσχρηστο, με πολλές λειτουργίες σε κάθε knob. Τέλος (αν το μάθεις και σου αρέσει ο ήχος του) μπορείς να πάρεις μια midi πεταλιέρα (τύπου FCB1010) και να αποκτήσει πολύ μεγαλύτερη ευελιξία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε παρατηρήσει ότι ό,τι πεταλιέρα κι αν δοκιμάσεις, ακόμη και τζατζικιστάν, συνήθως θα έχει καλoύτσικα έως πολύ καλά modulation και time based εφφέ, δλδ phaser, tremolo, delay, echo, chorus κλπ; Και μάλιστα αν βρεθούν και στο effects loop;

 

Έχετε επίσης παρατηρήσει ότι το δύσκολο σημείο κάθε πεταλιέρας είναι τα drives και οι προσομοιώσεις των καθαρών; Πχ αυτό που λέτε ότι διαχωρίζει την γνωστή τρισκατάρατη από μια Digitech;

 

(Όχι, πραγματικά ρωτάω! Εντύπωσή μου είναι ή όχι;)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι digitech rp80!!!! :o

Η συγκεκριμενη ειναι υπο την κατοχη μου και δεν εχω μεινει καθολου ευχαριστημενη...Πολυ ditital-ψευτικος ηχος...Εκτος και αν αυτος ειναι ο ζητουμενος ηχος... :P

Rock on!;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου