Προς το περιεχόμενο

Κατάλληλο software για να διαβάζει OS Triton και Trinity


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους

 

Μήπως ξέρει κανείς απο εσάς κατάλληλο software το οποίο θα μου επιτρέψει να ανοίξω αρχεία των OS Trinity και Triton έτσι ώστε να μπορέσω να διαβάσω τον κώδικα προγραμματισμού των εν λόγω αρχείων? Σκέφτομαι να κάνω κάποιες μετατροπές στο λειτουργικό των οργάνων και μετά να σώσω το αρχείο με τις αλλαγές στο ίδιο format για να το διαβάσουν τα όργανα.

 

Θέλω να αλλάξω κάποιες εντολές και να δω τι αποτέλεσμα θα έχουν στα μενού του οργάνου.

 

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το software που θέλεις λέγεται decompiler (μπορεί να το βρεις και ως disassembler). Δεν έχω δουλέψει ιδιαίτερα με κάποιο συγκεκριμένο οπότε δεν μπορώ να σου προτείνω κάποιο αλλά λογικά με ένα google search θα βρεις πολλά πράγματα. Βέβαια τα εργαλεία αυτά λειτουργούν καλύτερα σε exe αρχεία αλλά πιθανώς να σου κάνουν.

Ένα ακόμα εργαλείο που ίσως να βοηθήσει είναι ο hex editor, εργαλείο που δείχνει τον δεκαεξαδικό κώδικα του αρχείου που ανοίγεις.

 

Αν το επιχειρήσεις το project ρίξε μια ενημέρωση για την πρόοδο που έκανες γιατί ακούγεται πολύ ενδιαφέρον το όλο πράγμα... :)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το trinity ίσως ειναι πιο δύσκολο γιατί τα αρχεία το λειτουργικού του είναι σε img format και χρειάζεται ειδική εφαρμογή η οποία τρέχει σε dos και κάνει extract τα κανονικά αρχεία σε 2 δισκέτες.

 

Αναρωτιέμαι κατά πόσο θα μπορώ να "πειράξω" αυτά τα αρχεία.

 

Στην ουσία θέλω να φτιάξω ενα customized μενού στα όργανα αλλάζοντας ονόματα παραμέτρων που δεν είναι user editable.

 

To έχει δοκιμάσει κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alchemist τα αρχεία δυστυχώς δεν είναι .exe αλλά έχουν επέκταση .310 όσον αφορα το extreme. Η επέκταση των αντίστοιχων για το Trinity μου διαφεύγει τώρα γιατί δεν τα έχω extracted ακόμα αλλά μόνο σε image. Eίμαι όμως σχεδόν σίγουρος οτι ούτε αυτά είναι .exe

 

mc δεν μιλάω για convert ούτε ήχων ούτε αρχείων OS. Το convert από όσο ξέρω αναφέρεται σε αλλαγή του format. Εγώ δεν ζήτησα κάτι τέτοιο. Αυτό που θέλω είναι να αλλάξω τον κώδικα προγραμματισμού του OS και να το σώσω. Στην ουσία θέλω να φτιάξω ένα "δικό μου" OS που θα κάνει κάποιες custom αλλαγές στο όργανο αφού το φορτώσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτα τον Χναράκη (τηλ. 2103303579). Αυτός σίγουρα ξέρει πως γίνεται.

Τουλάχιστον στα Ρολαντ.

Mic

 

Δεν νομίζω ο Χναράκης να ξέρει αν και δεν μου αρέσει να αποκλείω τίποτα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν κατάλαβα γιατί το λες αυτό, μην είσαι τόσο απόλυτος.

Αυτός κάτι θα ξέρει παραπάνω. Για να σου το λέω ξέρω από ανάλογη περίπτωση...

Επικοινώνησε μαζί του και πες μου τι σου είπε.

Mic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμώ να μην επικοινωνήσω διότι πρόκειται για όργανο ανταγωνιστικού οίκου αλλά και πάλι είναι πολύ εξειδικευμένο αυτό που θέλω να κάνω. Τι παρόμοιο έχει κάνει ο Χναράκης και σε κάνει να πιστεύεις οτι θα ξέρει σίγουρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμουν μπροστά σε ένα Kurzweil. Το είδα με τα μάτια μου. Κατάλαβες τώρα;

Επίσης έχω μάθει και για άλλες εταιρίες ανταγωνιστικές. Γι'αυτό σου λέω. Αν είναι και ξέρει δεν έχει κανένα λόγο να μην σου πεί. Απλά ρώτα τον και πες μας τι σου είπε.

Mic

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου